Kasutaja tarvikud

Lehe tööriistadet:tm2018

2018. aastal tulumaksuvaba seadistamine

TSD importimisel Maksuametisse mitte teha linnukest „TSD deklaratsiooni importimisel laadida lisa 1 ja lisa 2 koos maksusummadega“.

Maksuameti selgituse leiate siit

Tulumaksuvalemi seadistamine 2018

Astmelise tulumaksuvabastuse jaoks tuleb lisada olemasolevale tulumaksuvalemile uus versioon (periood) ja seadistada järgmiselt:
Personali seadistused-Maksuvalemid

Lisada juurde periood 01.01.2017-31.12.2017 ja vajutada LISA

Lisada juurde periood 01.01.2018-31.12.2018 ja vajutada LISA

2018. aasta tulumaksu seadistamiseks vajutada 2018 versioonil ja teha järgnevad seadistused:
Maksuvaba- sisestada maksuvaba määr 500
Piirang- määrata „Kuine“, sest tulumaksuvabastus kehtib ühe kuu kohta
Maksuvaba %- sisestada „-55,5555“, sest alates 1200 € peab tulumaksuvaba vähenema proportsionaalselt (suhe on 500/900 ehk 55,5555% vastavalt 500 on tulumaksuvaba ja 900 on 2100-1200 ehk kust maalt peab tulumaksuvaba null olema ning kust maalt hakkab proportsionaalselt langema)
Vaba% alates- sisestada „1200

Alates 2100€ maksuvaba enam ei rakendata.

Näited

1. töötaja esitab avalduse TM-vaba mitte arvestada

Kui töötaja esitab avalduse, et TM-vaba mitte arvestada, siis tuleb määrata tulumaksuvaba „EI“ peale ja Maksude sektsioonis maksuvalemitest linnutada TM-valem.

2. Töötaja esitab avalduse arvestada maksimaalselt TM-vaba

Kui töötaja esitab avalduse, et tööandja arvestaks maksimaalselt TM-vaba nii, nagu seadus ette näeb, siis ei tule töötajakaardil midagi muuta.

3. Töötaja esitab avalduse TM-vaba arvestada iga kuu 300€

Kui töötaja esitab avalduse, et iga kuu arvestada TM-vaba 300€, tuleb töötajakaardil määrata Tulumaksuvaba „Jah“ ja teha linnuke Tulumaks valemile ning määrata selle valemi kehtivuse algus ja lõpp. Nii pea, kui olete sisestanud maksu kehtivusele lõpu kuupäeva ja salvestanud töötajakaardi, tekib juurde uus rida sama maksuvalemiga.
Kui arvestuse järgne maksuvaba tulu summa on väiksem kui isiku avalduses näidatud summa, siis valem lähtub valemijärgsest maksuvaba tulu summast.

4. Töötaja esitab iga kuu TM-vaba avalduse erineva summaga

Kui töötaja esitab iga kuu avalduse erineva TM-vaba summaga, siis tuleb täita maksude osa töötajakaardil järgmiselt. Näiteks jaanuaris soovib töötaja, et arvestataks 300€ maksuvaba ja veebruaris 200€

5. Töötaja esitab avalduse TM-vaba enam mitte arvestada

Kui töötaja esitab avalduse, et ei soovi enam TM-vaba arvestust tuleb sisestada TM-vaba uue reana ja vaba summaks määrata 0 (null). Tulumaksuvaba valik jätta endiselt JAH peale.

Directo uuendused

Astmelise tulumaksuvaba arvestamiseks vajaliku funktsionaalsusega kaasneb ka kõige värskem versioon Directo palgamoodulist. See toob endaga kaasa mõned muutused maksuvalemitel ja töötajakaartidel.

1. Muudatused töötajakaardil

Personalikaardi palgamooduli sektsiooni tekivad maksuvalemitele uued väljad, mille abil saab määrata nii maksuvalemi enda kui ka maksuvaba kehtivust ja suurust.

Maksuvalemi kehtivus:

Maksuvaba suurus (määratakse ainult juhul, kui see on erinev maksuvalemil seadistatud vabast):

Maksuvaba kehtivus:

Lisaks tekivad juurde ka väljad puhkusereservi seadistamiseks. Selle kohta tuleb täpsem juhend aastal 2018.

2. Muudatused maksuvalemil

Maksuvalemitele tekib juurde võimalus neid ajaliselt kehtima panna ehk enam ei ole vajalik maksu muutumisel uut maksuvalemit luua või eelnevat üle kirjutada. Samale maksuvalemile saab sisestada uue kehtivusaja ning määrata sellel perioodil kehtivad seadistused. Kui vastava perioodi maksu pole, siis kasutatakse vaikimisi versiooni ning register näitab ka alati vaikimisi versiooni infot (sh kontosid).

TM-vaba korrigeerimine tasumisel

Kui tekib olukord kus tehakse vahearvestust ja vahearvestusel oleva tasu TSD kood on erinev kui põhitasu TSD kood siis TM vaba vähendust Directo sellel tasul ei arvesta. Selleks tuleb tasumise dokumendile juurde lisada eelnevalt välja makstud tasu kahe reana, millest ühel real on tasu positiivne ja teisel real on sama tasu negatiivne.

Näiteks tasuti töötajale 7. kuupäeval töötasu 1100€, millelt Directo arvestas TM-vaba 500€

Seejärel tasuti 12. kuupäeval töötajale näiteks isapuhkust 700€. Kuna kogu väljamakstav tasu ületab 1200€ piiri siis isapuhkus peaks vähendama TM vaba miinimumi 333,33€ võrra.

Isapuhkuse väljamakse:

Isapuhkuse väljamakse salvestamisel tuleb teade:

Kui vaadata töötasude aruannet vaatega väljamaksedja periood on september on tulemus järgmine:

Selleks, et TM vaba vähendus rakenduks, tuleb väljamakse dokumendile lisada juurde kaks rida. Toodud näite puhul valemiga PALK. Väljamakse dokument näeb peale uute ridade lisamist välja järgmine:

!Oluline on, et esimene rida oleks positiivne ja teine rida negatiivne!

Brutotasu mis tuleb asetada väljamaksele korrigeerimaks TM-vaba peab olema vähemalt korrigeeritav TM-vaba. Antud näite puhul miinimum bruto saaks olla 333,33€. Minimaalne summa mille võrra TM-vaba tuleb korrigeerida kuvatakse algses teates.

Töötasude aruandest väljamaksed vaatest on näha, et selle tulemusena on TM-vaba vähendatud 333,33€ võrra.

Kui teine väljamakse on väiksem kui SM miinimum, tuleb väljamakse dokumendil korrigeerivatele ridadele lisada SM periood. Selle lisamiseks avada väljamakse peenhäälestus (haamrike) ja teha märge „Sotsmaksu periood ridadel“.

Selle tulemusena tekib dokumendile kõige viimaseks tulbaks „Sotsmaksu periood“. Sinna tuleks sisestada korrigeeritavate ridade SM periood. Perioodiks tuleb sisestada vastava valemi viimase väljamakse SM periood.

Näiteks kui eelnevalt toodud näite puhul oleks isapuhkus 300€ siis korrigeeritavate ridade SM perioodiks tuleks märkida 01.08.2018, sest valem PALK tasuti eelnevalt augusti perioodi eest.

Tööandja poolt III sambasse tasutav pension

Tööandja poolt III sambasse sissemakse tegemiseks tuleb seadistada eraldi tulumaksuvalem ja töötasuvalem.

III samba tulumaksu valem Valemil tuleb täita maksuvaba väli sinna sisestada maksimaalne tulumaksuvabastus mis on seadusega ette nähtud.

Olemasoleval tulumaksuvalemil tuleb täita väli

Väljale tuleb sisestada III samba tulumaksuvalem.

III samba töötasuvalem Töötasuvalemil tuleb täita õige TSD kood.
:!: Vastavalt kokkuleppele töötajaga tuleb seadistada töötasuvalemi summa kas töötasuvlameil või töötajakaardil.

et/tm2018.txt · Viimati muutnud: 2024/07/12 09:15 persoon kulli

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki