Sisujuht

Laekumine

Laekumine on dokument, millel kajastatakse kliendi laekumised. Laekumiste kaudu saab teha tasaarveldusi, arvete tasumist, ettemakse. Laekumisele saab pangast maksefaile importida. Laekumisi on võimalik teha otse ja läbi tellimuse. Laekumine vähendab kliendi saldot.

1. Kasutamine

  1. Laekumiste nimekirjast avada nupu „F2-Lisa uus“ abil tühi dokument. Täita ära vajalikud väljad. Et dokument säiliks vajutada nuppu „Salvesta“. Peale andmete kontrollimist tuleks laekumine kinnitada.
  2. Laekumine läbi tellimuse. Vajutada tellimusel nuppu „Laekumine“. Uude aknasse ilmub dokument, mille säilimiseks on vajalik vajutada nuppu „Salvesta“. Peale andmete kontrollimist tuleks dokument kinnitada. Kinnitamiseks vajutada nuppu Kinnita ja seejärel Salvesta
  3. Laekumist saab ka otse aruandelt teha: laekumisennustus ja arvete nimekiri. Aruandes „Arvete nimekiri“ tekib nupp „ TEE LAEKUMINE“ valides laekumata arvete filtreeringu.

Uus kujundus

Vana kujundus

1.1. Uue Laekumise dokumendi erinevused võrreldes vana Laekumise dokumendiga

2. Laekumise nupud

2.1. Päise nupud

2.2. Ridade nupud

3. Laekumise väljad

3.1. Päise väljad

3.2. Ridade väljad

4. Peenhäälestus

5. Laekumiste tüübid

6. Laekumiste kanded

MisD/K
Tavaline laekumine
Rahadeebet
Kliendi võlgkreedit
Ettemaksu laekumine
Rahadeebet
Kliendi ettemakskreedit
Ettemaksu kustutamine võrdse tasumisviisi puhul
Kliendi ettemaksdeebet
Kliendi võlgkreedit

Raha konto võetakse tasumisviisilt - kas pank, kassakontrollkonto, tasaarveldus jne. Kliendi võla ja ettemaksu konto võetakse, kas kliendiklassist või Süsteemi seadistused → Müügireskontro → Arve deebet, laekumise kreedit; Laekumistel ostjate ettemaks .

7. Ettemaksu konteeringud EtteID kaudu

Need laekumise read, mis ei viita ühelegi konkreetsele müügiarvele, mõjutavad müügireskontro ettemaksu saldot ja bilansis ostjate ettemaksude saldot. Igale laekumise reale, millel on positiivne ettemaksu summa, genereerib Directo unikaalse ettemaksu ID ehk EtteID väärtuse, mida saab hiljem kasutada selleks, et müügiarvet siduda konkreetse ettemaksu laekumise reaga. Ettemaksulaekumise real saab kasutada kontot, millele ettemaksu summa bilansis kanda - juhul kui konto tühjaks jätta, võetakse see kandele kas laekumise real oleva kliendi klassi seadistustest või juhul, kui kliendiklassi külge pole kontot määratud, siis süsteemiseadistusest Laekumistel ostjate ettemaks. Ettemaksulaekumise rea objekti ja projekti kasutatakse kande koostamisel sõltumata sellest, kas laekumise real on konto täidetud või mitte.

Näide laekumisest, kus samalt kliendilt on saadud kaks erineva summa ja otstarbega ettemaksu (pildil on kujutatud ainult antud teema juures olulised väljad):

Uus kujundus

Vana kujundus

Sellise laekumise puhul tekib kanne, mis kasutab ühte tasumisviisist tulenevat pangakontot, aga ettemaksu osa konteeritakse kahele erinevale kontole ja erinevatele objektidele ning projektidele.

Uus kujundus

Vana kujundus

Müügiarve koostamise käigus saab EtteID kaudu identifitseeritavaid laekumise ridu arvega siduda. Valiku tegemiseks tuleb klikkida arve päises lingil Ettemaks, mis avab müügiarvel sektsiooni, kus on näha antud kliendi EtteID-d, millel on kasutatav saldo.

Topeltklõps mõne Valitud tulba välja sees üritab seda konkreetset ettemaksu arve ettemaksuga katmata summa osas maksimaalselt siduda.

:!: EtteID-de käsitsi valimine ei ole kohustuslik! Juhul, kui käsitsi valikut ei tehta või ei kata valitud summad täielikult arve ettemaksu summat, valib Directo vajalikud ID-d automaatselt FIFO meetodil.

Antud näites on valitud EtteID 37, mille puhul kasutati laekumisel ettemaksukontot, mida pole määratud ei ühegi kliendiklassi küljes ega süsteemi seadistuses.

Arve kinnitamisel tekib selline kanne:

Uus kujundus

Vana kujundus

Ettemaksu kasutaval real kasutatakse kontot, objekti ja projekti, mis tuleneb valitud EtteID-ga seotud laekumise reast.

:!: Juhul, kui laekumise real, millele EtteID viitab, oli objekt täitmata, kasutatakse vastava kanderea jaoks arve objekti.

:!: Kui süsteemiseadistuse Ettemaksud võtavad kande objekti kliendilt/hankijalt väärtus on midagi muud kui Ei, siis EtteID kaudu leitavat objekti ei kasutata.

Juhul, kui laekumisega soovitakse ettemaksu saldot vähendada, tuleb negatiivse tasuda summaga laekumise reale valida mõni EtteID, millel on piisav saldo. Selleks tuleb teha vastava laekumise rea EtteID väljas topeltklõps, mille peale avaneb EtteID asetaja.

Antud näites on näha, et EtteID 37 kasutatav saldo on 940 eurot, kuigi algselt sai ettemaks üles võetud summas 1000 eurot. Põhjus on see, et eelmises punktis kirjeldatud EtteID sidumisel müügiarvega, mille summa on 60 eurot, kulutati algsest 1000 eurost ära 60 eurot ning kasutatav jääk on 940 eurot.

8. Importimine pangast

Programm võimaldab internetipangast importida laekumisi. Selleks on laekumise dokumendil nupp IMPORT SEPA EST. Et seda võimalust kasutada, tuleb pangalehel koostada laekumiste fail ja see arvutisse salvestada, seejärel teha programmis uus laekumine ja vajutada nuppu IMPORT SEPA EST. Avaneb aken, kust saab pangast salvestatud faili programmi sisestada. Seejärel avaneb veel üks aken, kus palutakse laekumised õigete arvetega ära siduda. Kui andmed on laekumise dokumendile sisestatud, järgneb sama protseduur, mis tavalise laekumise koostamisel.

8.1. Faktooringu laekumiste import

Swedbank'i klientidel on võimalik Directosse importida faktooringarvete laekumisi. Kajastada saab kahe erineva kirjeldusega XML faile (reservid ja avansid) ning importimisel luuakse vastavalt faili sisule laekumise read. Funktsionaalsuse eesmärgid on, et laekunud summat ei peaks Directos käsitsi arvete kaupa sisestama ning et „T-tasu“ väljale märgitud summat oleks võimalik konteerida erinevatele kontodele.

Seadistamine
Pangast faktooringarvete laekumiste importimiseks tuleb luua Raamatu seadistused > Tasumisviisid alt uus tasumisviis, mille Ekspordi tüübiks on SWED faktooring.

Väljale Pangateenused on võimalik määrata konto, millele konteeritakse laekumisel märgitud T-tasu summa. Kui konto on tasumisviisil tühi, siis kasutatakse Süsteemi seadistuses määratud Pangateenused (ülekanded jne) kontot.

Pärast tasumisviisi seadistamist tekib salvestatud laekumisele nupp IMPORT SWED faktooring, mille alt saab pangast salvestatud faili programmi importida.

Kui avansi ja reservi laekumiste teenustasusid (komisjonitasu, intressid) soovitakse erinevalt konteerida, tuleb teha selleks erinevad tasumisviisid, millel on vastavad kontod Pangateenus väljadel. Programm tuvastab laekumiste tüübid automaatselt.

Kui on LIST_ADV_BUYER, siis laekumisele leitakse väärtused järgmistest väljadest:
Kommentaar ⇒ PmtNr
Aeg ⇒ PmtDate
Arve nr. ⇒ InvNo
Summa S ⇒ InvAdvCalc
T-tasu ⇒ InvComm + InvCommVat

Kui on LIST_RES_BUYER, siis laekumisele leitakse väärtused järgmistest väljadest:
Kommentaar ⇒ PmtNr
Aeg ⇒ PmtDate
Arve nr. ⇒ InvNo
Summa S ⇒ InvResCalc
T-tasu ⇒ InvInterest

9. Laekumisel - mitme müügiarve järjest asetamine

Laekumisel vajuta Arve nr lahtrile, avaneb nimekiri Aseta laekumisele arve. Seaded alt aktiveeri Mitme kirje asetaja (aken ei sulgu).

10. Laekumisel - raha tagastamine kliendile

Directost saab otse kliendile raha tagastada. Mugav ekslike laekumiste, ettemaksude, deposiitide tagastamisek. Arveldusarve, kuhu raha kanda märgitakse kas kreeditarvele või kliendikaardile või otse laekumise dokumendile.

Raha tagastuse ekspordi õnnestumiseks :

Uus kujundus

Vana kujundus

11. Näited

11.1. Süsteemiseadistus - Finantskanded reskontrost ridadena

Laekumise dokument

11.1.1. FINANTSKANNE Valik EI - Finantskanded reskontrost ridadena

Raha liikumine ja ostjate nõuded esitatakse koondsummana.

11.1.2. Valik VÕLA POOL - Finantskanded reskontrost ridadena

Raha laekumine on koondsummas ja reskontro pool on arve ridade kaupa laiali, iga rea alguses on müügiarve number

11.1.3. Valik KA VARA POOL - Finantskanded reskontrost ridadena

Raha liikumine ja ostjate nõuded on finantskandel arve ridade kaupa laiali, iga rea alguses on müügiarve number

11.1.4. Valik NAGU MAKSEFAIL - Finantskanded reskontrost ridadena

Raha liikumine on koondsumma klientide lõikes ja kreedit pool on arve ridade kaupa laiali, iga rea alguses on müügiarve number

12. Valuutas müügiarve laekumine UUEL "LAEKUMINE" DOKUMENDIL

12.1. Valuutas müügiarve täielik laekumine

Kui müügiarve ei ole baasvaluutas, tekib laekumisel valuutakursside erinevus. Selleks, et finantskandes valuutakursi kanded oleksid õiged, on vajalik järgida järgmisi reegleid. Näidetes on kasutusel järgmised süsteemiseadistuste kontod:

12.1.1. Valuutas müügiarve laekumine samas valuutas

Laekumise dokument:
Uus kujundus

Peale laekumise dokumendi kinnitamist tekib finantskanne:

12.1.2. Valuutas müügiarve laekumine baasvaluutas (EUR) täpselt päeva keskpanga kursiga

Laekumise dokument:
Uus kujundus

Peale laekumise dokumendi kinnitamist tekib finantskanne:

12.1.3.Valuutas müügiarve laekumine baasvaluutas (EUR) mitte keskpanga kursiga

Laekumise dokument:
Uus kujundus

Peale laekumise dokumendi kinnitamist tekib finantskanne:

12.1.4. Valuutas müügiarve laekumine teises valuutas (mitte baasvaluutas) täpselt päeva keskpanga kursiga

Laekumise dokument:
Uus kujundus

Peale laekumise dokumendi kinnitamist tekib finantskanne:

12.1.5.Valuutas müügiarve laekumine teises valuutas (mitte baasvaluutas) mitte keskpanga kursiga

Laekumise dokument:
Uus kujundus

Peale laekumise dokumendi kinnitamist tekib finantskanne:

12.1.6. Ettemaks kliendilt valuutas

Laekumise dokument:
Uus kujundus

Peale laekumise dokumendi kinnitamist tekib finantskanne:

12.2. Valuutas arve osaline laekumine

12.2.1. Valuutas arve osaline laekumine samas valuutas

Laekumise dokument:
Uus kujundus

Peale laekumise dokumendi kinnitamist tekib finantskanne: