Kasutaja tarvikud

Lehe tööriistad



et:ladu_kuluarvestused

See on dokumendi vana versioon!


Kuluarvestus

Täpne arusaam tootmise kuludest ning nende mõjust ettevõtte toodete omahinnale on kriitilise tähtsusega igas ettevõtte finantsjuhtimises. Kvaliteetse tootmise omahinna arvestamine võib olla keeruline, kuid on samas väga oluline. Täpne informatsioon tootmise kulude kohta aitab ettevõtetel teha teadlikke otsuseid tootmise efektiivsuse suurendamiseks, hinnastrateegiate kujundamiseks ning eelarvete planeerimiseks.

1. Lühikirjeldus

Kuluarvestus on dokument, mis võimaldab tootmisprotsessi järgselt kogunenud kulud toodetud toote omahinda arvestada. Tootmises esineb kulusid, mille maht ei ole alati koheselt teada, on pidevas muutumises või saabuvad kuluarved hoopiski toodetava toote valmimise järgselt. Kuluarvestusega on võimalik lihtsa vaevaga kogunenud kulud kululiigiti toodetud toote omahinda lisada.

2. Eeltööd ja seadistused

2.1 Kontod süsteemi seadistustes

Kuluarvestus on dokument, mille kinnitamise tulemusena dokumendile endale kannet ei teki, vaid kinnitamisel täiendatakse tootmistellimuste dokumente ja finantskandeid vajalike artiklite ja kontode ja summadega ning vajadusel uuendatakse soetud laodokumentide omahindu (nt. müügiarve, lähetus.) Selleks, et kanded oleksid korrektsed tuleb esmalt üle vadaata ja seadistada Directo süsteemi seadistuste alt tootmise kontod:

Kuluarvestuse kinnitamisel kasutatakse järgmisi kontosid:

  • Tootmise töökulu (deebet) seda kontot kasutavad tootmistellimusel teenus tüüpi artiklid ja lisaks ka kuluarvestuse artiklid, kui ei ole artikliklassi külge eraldi tootmise töökulu seadistatud. Enamasti seadistatakse siiski kuluarvestuseks vajalik deebet konto kuluarvestuse artiklite klassi külge. Vaata selle kohta käesoleva juhendi punkt 2.2.
  • Tootmise töökulud (kreedit) konto, mis asetub tootmistellimuse päisesse ja mida kasutab ka kuluarvestus kreedit poolena tootmise kannetel.

2.2 Kuluarvestuse artiklid

Kuluarvestuse kasutuselevõtuks on vajalik luua kululiigiti artiklid. Näiteks, kui soovitakse jagada elektri kulu, üüri- või rendikulu või mõnd muud spetsiifilisemat kulus, siis tuleb Directo artiklite alla lisada iga kululiigi kohta eraldi teenus tüüpi artikkel.

1) Luua kuluarvestuse artiklid

2) Luua kuluarvestuse artiklite jaoks artikliklass

Artikliklassi kaardil tuleb määrata konto Tootmise töökulu (deebet). See on konto, mida kuluarvestuse kinnitamise käigus kasutatakse, et tootmistellimusel oleks jagatud kulud kande deebetis eraldi konto ja reana kajastatud.
Kui on soov konto tasandil ka kululiigiti kulusid näha, siis tuleb kulu artiklid jagada ka mitmesse klassi ja igale klassile siis vastav soovitud konto luua ja lisada. Üldjuhul on tavapraktika see, et kõik kuluarvestuse artiklid on kõik ühes klassis ja kasutatakse ühte nn. tootmise abikontot nende kajastamiseks.

3) Kirjeldada loodud artiklid süsteemi seadistustesse

2.3 Kulude jaotamise mudelid

VARIANT 1.

Variant 1 on kasutusel siis, kui teenus tüüpi artikli arv.kogus tootmistellimusel ei sõltu väljuvate toodete arvust ehk näiteks artikli kogus on ikka 0,0833 hoolimata sellest, kas toodetaks 1 või 10 või 100 toodet.

Näidis retsept, kogus tööl 0,0833 tundi.

Eelneva retsepti põhjal loodud Tootmistellimus (väljuvate toodete arv 10), töö kogus 0,0833 tundi.

VARIANT 2.

Variant 2 on kasutusel siis, kui teenus tüüpi artikli arv.kogus tootmistellimusel sõltub väljuvate toodete arvust ehk näiteks artikli sisse kogus on 0,25, toodetakse 10 toodet, siis rea arv.kogus korrutatakse läbi 10ga ja arv.koguseks on 2,5.

Näidisretsept, kogus tööl 0,25 tundi.

Eelneva retsepti põhjal loodud Tootmistellimus (väljuvate toodete arv 10), töö kogus 2,5 tundi.

3. Kuluarvestuse teostamine

Kuluarvestuse dokument asub Peamenüü→ Ladu → Dokumendid → Kuluarvestused

3.1 Dokumendi väljad

  • Aeg → Dokumendi loomise aeg
  • Algus (Aeg 1) ja Lõpp (Aeg 2) → Eelmine kuu, vaikimisi täidetud. (Kulude lisamist saab teostada ainult eelmisele kuule.)
  • Artikkel → Kulu liik
  • Jagatav summa → Summa, mis soovitakse tootmistellimustele jagada
  • Jagamise alus → Ajakulu alusel (Vaikimisi valik). Võimalik valida kulude jagamine lisaks ajakulule ka veel järgmistel alustel, vaata sinine kast pildil.

Arvutus:

Uus omahind=(müüdud+laos)*hind+x/summa_kokku*jagatav_summa)/(müüdud+laos)

Uus omahind on toodetud omahind koos jagatud kuludega
Koguse alusel: x = müüdud+laos
Summa alusel: x = (müüdud+laos)*hind
Punktide alusel: x = (müüdud+laos)*punktid

summa_kokku = sum(x)

3.2 Kuluarvestuse töövoog

  • Kui dokument luua ja salvestada, tuleb Dokumendi täitja sektsioonis teha soovitud valikud (täita filtrid, mille alusel toodetud tooted dokumendile leitakse) ja Täida dokument nupuga lisada toodetud tooted.

Toodetud tooted leitakse dokumendile järgmise loogika alusel:

  1. Kontrollitakse, et ajaloos oleks selle toote konkreetselt laoid-l tehinguid tüübiga 'arve','lah','tag','maha','liik' ja nende kokku kogus oleks väiksem kui 0 või
  2. et kokku ajaloos oleks selle laoid kogus suurem kui 0

Näiteks ei tule kuluarvestusele sellised tootmised, millega toodeti pooltoode ja samas perioodis kasutati sama pooltoodet valmistoote tootmises ning muid liikumisi selle pooltoote laoidga pole tehtud.

  • Dokumendi täitja sekstsioonis on kasutajal võimalik vaikimisi lisada dokumendile toodetud tooteid artikliklassi, lao, objekti või punktide järgi. Vali filtrid nupu alt saab kasutaja valikuid veelgi laiendada, lisades dokumendile teisi tootmistellimuse päise välju, mille alusel toodtud tooteid dokumendile asetuma panna.

  • Kulude jagaja sektsioonis lisada jagatav summa, valida mille alusel jagamine soovitakse teha ning vajutada Jaga nuppu, toodetele arvutatakse Uus omahind (varasemalt Hind 2).

  • Peale kuluarvestuse kinnitamist on näha tootele juurde lisandunud kulu ning lisatakse tootmistellimusele juurde kulu artikkel ja arvutatakse toote LaoId-le uus omahind ning teostatakse vastava LaoIDga teostatud kannetes muudatused.

Tootmistellimusele lisandus artikkel RENT ja tootele arvutati uus omahind.

Muudetud finantskanne (lisandus rida Tootmise üldkulud ning suurendati 25 EUR võtta Tootmise kulud kokku summat).

Vaade artiklile artikli ajaloos

4. Finantskanded ja kasumiaruanne

Käesolevas peatükis on piltlikult selgitatud kuluarvestuse käitumist nii dokumentidel kui ka finatsi poolel. Näidiseks on on toodetud 1 toode, millele lisatakse juurde RENDIKULU ja hiljem kui toode juba müüdud ELEKTRI kulu.

4.1 Valmistoote tootmine

4.2 Valmistoote tootmise finantskanne

4.3 Kasumiaruanne pärast valmistoote tootmist

4.4 Kuluarvestusega rendikulu lisamine tootele 10.- väärtuses.

4.5 Tootmise dokument, kuhu lisandus kuluarvestusega jagatud kulurida RENT 10.-

4.6 Tootmise kanne pärast kuluarvestust

4.7 Kasumiaruanne pärast kuluarvestuse tegemist

4.8 Kauba müük arvega. Arve finantskanne

4.9 Kasumiaruanne pärast müüki

4.10 Tootmise dokument pärast kuluarvestuse kinnitamist artikliga ELEKTER

Pärast müüki lisandub veel kulusid, mis tuleb kuluarvestuse kaudu sama perioodi tootmisele peale jagada. Lisandus ELEKTER 5.-

4.11 Tootmise kanne pärast ELEKTRI jagamist summas 5.-

4.12 Müügiarve uuenenud omahind

Kui pärast esimest kuluarvestust sai kulusid jagatud omahinda 10, siis nüüd pärast teist kuluarvestust lisandus veel 5 .- ja kuna vahepeal on toimunud ka müügitehing, siis teise kuluarvestuse kinnitamise tulemusena uuendatakse ka selle LaoID-ga seotud omahinda müügiarvel ja müügiarve kandel.

4.13 Müügiarve kandel suurenenud kaubakulu

4.14 Kasumiaruanne pärast viimast kuluarvestust

5. Kuluarvestuse vana versioon vs uus

Tähelepanekud, mida tuleb teada, kui kasutatakse veel vana kuluarvestust.

Kuluarvestuse versioonid

  1. Versioon 1 - kuluarvestuse päises on konto ja kulud koondatakse üheks suureks summaks kokku ja tehakse 1 kuluarvestus perioodi kohta. Vigade korral vajalik andmebasi taastamine. Läheb kasutusest välja alates jaanuar 2024.
  2. Versioon 2 - kuluarvestusel tuleb kasutada kuluartikleid.
  3. Versioon 3 - funktsionaalsus jääb samaks nagu uuel versioonil kuid lisanudnud on uus kujundus, mis annab lisavõimalusi kulude jagamisel, muudab selle toimingu veel paindlikumaks.

:!: Enne kui võtad kasutusele versioon 3 palun veendu, et oled juba kasutama hakanud versioon 2-te.

Uue kuluarvestuse kasutusele võtmiseks palume pöörduda Kasutajatoe või oma projektijuht-konsultandi poole.

Kuluarvestus (vana wiki versioon)

Kuluarvestuse uue kujunduse kasutuselevõtuga on edaspidi võimalik kasutada vaid kuluarvestuse uuemat ja paindlikumat versiooni läbi kuluartiklite.

Uue kuluarvestuse kasutusele võtmiseks palume pöörduda Kasutajatoe või oma projektijuht-konsultandi poole.

1. Lühikirjeldus

Uus kuluarvestuse dokument võimaldab tootmisega seotud otsesed ja kaudsed kulud jagada tootmistellimustele kululiikide kaupa. NB! Dokumendi kinnitamisel kuluarvestuse dokumendi külge finantskannet ei looda, kande read luuakse tootmistellimuste juurde. Iga kululiigi kohta saab koostada eraldi kuluarvestuse dokumendi ehk vastavalt kulude selgumisele on võimalik neid jooksvalt jagada eelmise kuu tootmistellimustele.

Kui jagatav kulu vajab korrigeerimist, siis tuleb lihtsalt uus dokument sama perioodi ja sama kuluartikliga teha korrigeeritud summaga. Tulemuseks asendatakse eelmise jagamise tulemused uute tulemustega.

Tootmistellimusele lisatakse juurde kululiikide artiklid ja vastavad summad. Toodetele arvutatakse uus tootmise omahind, muudetakse tootmistellimuse kannet ning muudetakse ka kõik selle LaoID-ga tehtud dokumentide kanded.

Varasemalt asetus kuluarvestuse päisesse konto, kuid uuema versiooni puhul kuluarvestuse päises kontot ei ole. Vajalikud kontod võetakse süsteemi seadistusest ja artikliklassi küljest.

KUIDAS VARASEMALT TOIMIS:
Varasemalt tuli kõik kulud kokku koondada ning teha üks koond kuluarvestuse dokument eelmise kuu kohta ning kuluarvestuse dokumendiga oli seotud ka finantskanne. Samuti ei olnud võimalik kulude jagamise tulemust parandada.

Kuluarvestuse vana kujundus

Kuluarvestuse uus kujundus

2. Seadistused

2.1 Kontod süsteemi seadistustes

Tootmistellimuse kande tekkimiseks on vajalik seadistada süsteemi seadistustes järgmised kontod:

Kuluarvestusega tootmistellimusele juurde lisatavate kulude kande loomiseks kasutatakse kontosid:

  • Tootmise töökulu (deebet) seda kontot kasutavad tootmistellimusel teenus tüüpi artiklid ja lisaks ka kuluarvestuse artiklid, kui ei ole artikliklassi külge eraldi tootmise töökulu seadistatud.
  • Tootmise töökulud (kreedit) konto, mis asetub tootmistellimuse päisesse ja mida kasutab ka kuluarvestus kreedit poolena.

2.2 Kuluarvestuse artiklid

Kuluarvestuse kasutuselevõtuks on vajalik luua artiklid, mida soovitakse tootmistellimusele kuluarvestusega juurde lisada.

1) Luua kuluarvestuse artiklite jaoks artikliklass

Klassi väljale Tootmise töökulu (deebet) tuleb määrata konto, mida tootmistellimus kasutab kandes, kui soovitakse, et see erineb süsteemi seadistustes määratud kontost. Kuluarvestuse artiklid võib jagada ka mitmesse klassi, kui soovitakse, et eri liiki kulud kajastuks erinevatel kontodel.

2) Luua kuluarvestuse artiklid

3) Kirjeldada loodud artiklid süsteemi seadistustesse

2.3 Kulude jaotamise mudelid

VARIANT 1.

Variant 1 on kasutusel siis, kui teenus tüüpi artikli arv.kogus tootmistellimusel ei sõltu väljuvate toodete arvust ehk näiteks artikli kogus on ikka 0,0833 hoolimata sellest, kas toodetaks 1 või 10 või 100 toodet.

Näidis retsept, kogus tööl 0,0833 tundi.

Eelneva retsepti põhjal loodud Tootmistellimus (väljuvate toodete arv 10), töö kogus 0,0833 tundi.

VARIANT 2.

Variant 2 on kasutusel siis, kui teenus tüüpi artikli arv.kogus tootmistellimusel sõltub väljuvate toodete arvust ehk näiteks artikli sisse kogus on 0,25, toodetakse 10 toodet, siis rea arv.kogus korrutatakse läbi 10ga ja arv.koguseks on 2,5.

Näidisretsept, kogus tööl 0,25 tundi.

Eelneva retsepti põhjal loodud Tootmistellimus (väljuvate toodete arv 10), töö kogus 2,5 tundi.

3. Kuluarvestuse teostamine

Kuluarvestuse dokument asub Peamenüü→ Ladu → Dokumendid → Kuluarvestused

3.1 Dokumendi väljad

  • Aeg → Dokumendi loomise aeg
  • Algus (Aeg 1) ja Lõpp (Aeg 2) → Eelmine kuu, vaikimisi täidetud. (Kulude lisamist saab teostada ainult eelmisele kuule.)
  • Artikkel → Kulu liik
  • Jagatav summa → Summa, mis soovitakse tootmistellimustele jagada
  • Jagamise alus → Ajakulu alusel (Vaikimisi valik). Võimalik valida kulude jagamine lisaks ajakulule ka veel järgmistel alustel, vaata sinine kast pildil.

Arvutus:

Uus omahind=(müüdud+laos)*hind+x/summa_kokku*jagatav_summa)/(müüdud+laos)

Uus omahind on toodetud omahind koos jagatud kuludega
Koguse alusel: x = müüdud+laos
Summa alusel: x = (müüdud+laos)*hind
Punktide alusel: x = (müüdud+laos)*punktid

summa_kokku = sum(x)

3.2 Kuluarvestuse töövoog

  • Kui dokument luua ja salvestada, tuleb Dokumendi täitja sektsioonis teha soovitud valikud (täita filtrid, mille alusel toodetud tooted dokumendile leitakse) ja Täida dokument nupuga lisada toodetud tooted.

Toodetud tooted leitakse dokumendile järgmise loogika alusel:

  1. Kontrollitakse, et ajaloos oleks selle toote konkreetselt laoid-l tehinguid tüübiga 'arve','lah','tag','maha','liik' ja nende kokku kogus oleks väiksem kui 0 või
  2. et kokku ajaloos oleks selle laoid kogus suurem kui 0

Näiteks ei tule kuluarvestusele sellised tootmised, millega toodeti pooltoode ja samas perioodis kasutati sama pooltoodet valmistoote tootmises ning muid liikumisi selle pooltoote laoidga pole tehtud.

  • Dokumendi täitja sekstsioonis on kasutajal võimalik vaikimisi lisada dokumendile toodetud tooteid artikliklassi, lao, objekti või punktide järgi. Vali filtrid nupu alt saab kasutaja valikuid veelgi laiendada, lisades dokumendile teisi tootmistellimuse päise välju, mille alusel toodtud tooteid dokumendile asetuma panna.

  • Kulude jagaja sektsioonis lisada jagatav summa, valida mille alusel jagamine soovitakse teha ning vajutada Jaga nuppu, toodetele arvutatakse Uus omahind (varasemalt Hind 2).

  • Peale kuluarvestuse kinnitamist on näha tootele juurde lisandunud kulu ning lisatakse tootmistellimusele juurde kulu artikkel ja arvutatakse toote LaoId-le uus omahind ning teostatakse vastava LaoIDga teostatud kannetes muudatused.

Tootmistellimusele lisandus artikkel RENT ja tootele arvutati uus omahind.

Muudetud finantskanne (lisandus rida Tootmise üldkulud ning suurendati 25 EUR võtta Tootmise kulud kokku summat).

Vaade artiklile artikli ajaloos

et/ladu_kuluarvestused.1731595021.txt.gz · Viimati muutnud: 2024/11/14 16:37 persoon kete

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki