Sisujuht

Laotellimused

Laotellimuse dokumendi leiad siit: Ladu→ DOKUMENDID → Laotellimused.

Laotellimuse dokumendiga saab väljendada ettevõtte ühe lao soovi teisest laost kaupa saada ehk see on tellimus ettevõtte sees. Laotellimuse dokument on võrreldav müügitellimusega, mis on väljastpoolt ettevõttet tulnud tellimus ehk väljendab kliendi soovi saada kaupa. Nii nagu müügitellimus, ei ole ka laotellimus ise ladu muutev dokument, vaid sellele järgneb ladu muutev tegevus: müügitellimuse puhul lähetus, laotellimuse puhul liikumine.

Laotellimuse järgdokumenti e. liikumise dokumenti saab kasutada ka ilma laotellimuseta, aga vaatame üle, miks on ikkagi tark võtta teatud juhtudel kasutusele ka laotellimus.

Kui ettevõttel on keskladu, kust mitmed teised sama ettevõtte laod saavad kaupa, siis need laod teevad kesklaole laotellimusi. Keskladu loob vastavalt kokkulepitud aegadele laotellimustelt liikumised sellele kaubale, mida saab liigutada. Seejuures on võimalik seadistada, millised kauba kogused (laos, vaba vms) liikumisele lähevad. Eriti oluline on see olukorras, kus kasutatakse välist laopartnerit ja noppimisse ei saa saata suuremaid kauba koguseid, kui seda kaupa reaalselt laos olemas on.

Kui vormistada ilma laotellimusteta näiteks 2 liikumist, mõlemal kogus 10, aga laos on seda toodet 13, siis kauba komplekteerija läheks mõlemal juhul otsima kümmet ühikut. Kui luua need liikumised aga laotellimustelt, siis saab seadistada nii, et liikumisele läheks vaid vabad kogused ehk ühele 10 ja teisele 3. Nii on juba komplekteerimisdokumendi (liikumise) loomisel teada, kes kui palju kaupa saab.

Kui kaupa antakse vastutavale hoiule ehk realisatsiooni ja kliendi kohta peetakse ladu, siis saab samuti kasutada laotellimust. Ka Directo D2D transpordis on võimalik ostutellimus muuta laotellimuseks.

Laotellimus on seotud liikumistega ja sellele jäävad nõudlusena alles veel liigutamata kogused. Seega on ka kaupa tellival laol hea ülevaade, mis on veel kohale toomata. Laotellimusi on võimalik koondada ja ka sulgeda.

Kasutamine

Selleks, et laotellimust kasutada, tuleb sisse lülitada süsteemiseadistus ja anda kasutajatele ka selle dokumendi õigus:

:?: Selle tulemusel ei saa teatud dokumentidel ja aruannes enam luua otsedokumendina liikumist vaid laotellimust.

Samas tuleks otsustada, kas liikumisi võib teha ka ilma laotellimusteta või mitte:
Enamasti praktikas lubatakse see tegevus, aga lepitakse ettevõtte sees kokku, millisel juhul kasutatakse laotellimusi ja millal vaid liikumisi. Näiteks kasutatakse kesklaost kauba tellimisel alati laotellimusi, aga kauba tagasi liigutamisel vaid liikumisi.

Paljud süsteemiseadistused, mis mõjutavad liikumist, mõjutavad ka laotellimust.



Põhitõed laotellimuse dokumendi tegemisel

Laotellimuse dokumendi loomiseks mine Ladu→ DOKUMENDID → Laotellimused ja vajuta registris nuppu LISA UUS.

Laotellimuse dokumendi loomisel tuleb minimaalselt täita järgmised väljad:

Dokumendi salvestamisel on see valmis ja tekitab laonõudluse ühest laost teise.

:?: Laotellimuste dokumentide kohta on ka aruanne Laotellimused. Loe lähemalt, mida seal teha saab.



Laotellimuse loomine aruandest Ostusoovitus

Ostusoovituse aruannet saab kasutada lisaks hankijatele ostutellimuste loomisele ka teisest laost kauba tellimiseks ehk laotellimuste loomiseks.

  1. Vali, mis lattu kaupa soovid
  2. Vali, mis laost kaupa soovid - seda ei pea täitma, kuid se toob nähtavale selle lao laoseisu ja see annab võimaluse sellga arvestada
  3. Vali, milliseid artikleid näidata
  4. Kas näidata ainult ostmist vajavaid artikleid
  5. Vali, kuidas need aruandes grupeeritud on, et annaks parema ülevaate
  6. Kas arvestada ka müügiga
  7. Vaja tulpa kuvatakse soovitus nõudluse ja müügi järgi, mida juurde liigutada oleks vaja. Soovi korral muuda koguseid.

Filtreid on veel, mida kasutada vajadusel saad. Vajutades nupule Koosta Laotellimused luuakse laotellimuse dokument kõigi ridadega, millel on Vaja väljal kogus.

Laotellimuste register

Seadista käepäraselt ka laotellimuste dokumentide register, et saada kiire ülevaade laotellimuste staatuste ja oleku kohta.

Näiteks tulbas Olek olev täht viitab, kas laotellimuselt on kõik kogused liikunud (L), on need liikunud osaliselt (O) või pole midagi veel liikunud (P). Lisaks on võimalik kuvada ka liikumise dokumendi number. Juhul kui Olek on näiteks P ja liikumise tulbas on dokumendi number, siis see tähendab, et liikumine on küll loodud, kuid ei ole veel kinnitatud.



Laotellimuse dokumendi nupud ja väljad

Laotellimuse nupud



Laotellimuse päise väljad


Esimene lehekülg


Objektid ja kontod asetuvad ladude asetamisel laokaardilt.


Konto võetakse süsteemiseadistusest:

Vaikimisi uue hinna saab määrata selle seadistusega:


Kui selles nimetatud tabelis ei ole kirjeldatud ühtegi staatust, siis kasutatakse laotellimuste staatustena liikumiste staatusi, mis on defineeritud süsteemiseadistustes:



Teine lehekülg - Lisaväljad



Kolmas lehekülg



Laotellimuse ridade väljad

Laotellimuse ridadel vaikimisi ei ole lehekülgi ja kõik andmeväljad mahuvad ühele leheküljele. Need tekivad juhul, kui on sisse lülitatud süsteemiseadistus 'Liikumine on sisemüük'.


Esimene lehekülg

:?: Väljad % ja Uushind on näidatavad ainult juhul, kui on sisse lülitatud süsteemiseadistus 'Liikumine muudab laohinda'.

:?: Väljad Müügihind, %, Netohind, Summa ja TKKM on näidatavad ainult juhul, kui on sisse lülitatud süsteemiseadistus 'Liikumine on sisemüük'.




Teine lehekülg

:?: Väljad Soov.tähtaeg, Tähtaeg, Aksept.aeg ja Valmis aeg on näidatavad ainult juhul, kui on sisse lülitatud süsteemiseadistus 'Liikumine on sisemüük'.



Kolmas lehekülg

:?: Tootmise kogustega väljad on nähtavad vaid juhul, kui on kasutusel Directo tootmismoodul.



Laotellimuse peenhäälestus