Kasutaja tarvikud

Lehe tööriistad



et:mr_laekumine

Erinevused

Siin näed erinevusi valitud versiooni ja hetkel kehtiva lehekülje vahel.

Lõlita võrdlemise vaatele

Both sides previous revisionPrevious revision
Next revision
Previous revision
et:mr_laekumine [2025/08/07 17:02] – [11.2. Süsteemiseadistus - Arve loetakse täielikult tasutuks] viljaet:mr_laekumine [2026/02/26 14:33] (Hetkel kehtiv) – [12.2.3. Valuutas arve osaline laekumine baasvaluutas (EUR) mitte keskpanga kursiga] lauratam
Rida 35: Rida 35:
     * **Kurss K** - tegelik laekumise kurss ehk kommertskurss     * **Kurss K** - tegelik laekumise kurss ehk kommertskurss
     * **Arve saldo EUR** - kuvab valuutas arve saldot baasvaluutas arve registreerimise kursiga, lahtris olevat arvu muuta ei saa     * **Arve saldo EUR** - kuvab valuutas arve saldot baasvaluutas arve registreerimise kursiga, lahtris olevat arvu muuta ei saa
-    * **Vahe** - kasum/kahjum valuutakursi muutustest+    * **Vahe** - laekunud summa ja nõude saldo (arve) vahe baasvaluutas.
     * **VV rida** - kui [[et/fin_valjavote#pangavaeljavote_uus_kujundus | pangaväljavõttelt]] luuakse laekumine, siis näitab millise pangaväljavõtte reaga on väljavõte seotud. Juhul kui väljavõttelt laekumist luues summa jaguneb mitme arve vahel, siis on kõigi nende ridade ees sama väljavõtte rea number. Kui on vaja rea summat muuta, et see ei vasta väljavõtte reale (näiteks ise märkida teiste arvetega seotuks või ettemaksuks), tuleb laekumise rida kustutada ja andmed asetada uuesti. Sellisel juhul jääb lahter "VV rida" tühjaks     * **VV rida** - kui [[et/fin_valjavote#pangavaeljavote_uus_kujundus | pangaväljavõttelt]] luuakse laekumine, siis näitab millise pangaväljavõtte reaga on väljavõte seotud. Juhul kui väljavõttelt laekumist luues summa jaguneb mitme arve vahel, siis on kõigi nende ridade ees sama väljavõtte rea number. Kui on vaja rea summat muuta, et see ei vasta väljavõtte reale (näiteks ise märkida teiste arvetega seotuks või ettemaksuks), tuleb laekumise rida kustutada ja andmed asetada uuesti. Sellisel juhul jääb lahter "VV rida" tühjaks
    
Rida 105: Rida 105:
   ***Kommentaar**- informeeriv lahter, kuhu saab vajalikku infot sisestada. Ettemaksu puhul sisestab programm automaatselt lahtrisse infot ettemaksu kohta. Nt: Ettemaks 2. Arv 2 näitab mitmes ettemaks on.    ***Kommentaar**- informeeriv lahter, kuhu saab vajalikku infot sisestada. Ettemaksu puhul sisestab programm automaatselt lahtrisse infot ettemaksu kohta. Nt: Ettemaks 2. Arv 2 näitab mitmes ettemaks on. 
   ***Objekt**- raamatupidamise arvestusobjekt. Objekti kasutamine ei ole kohustuslik välja arvatud juhul, kui raamatupidamises on objektid kasutusele võetud ja soovitakse siduda laekunud raha kindla objektiga. Objektide valiku saab avada topeltklõpsu või Ctrl+Enter'ga.   ***Objekt**- raamatupidamise arvestusobjekt. Objekti kasutamine ei ole kohustuslik välja arvatud juhul, kui raamatupidamises on objektid kasutusele võetud ja soovitakse siduda laekunud raha kindla objektiga. Objektide valiku saab avada topeltklõpsu või Ctrl+Enter'ga.
-  ***Vahe** - kasum/kahjum valuutakursi muutustest +  ***Vahe** -  Summeerib tulba Vahe tulemit. Näitab reaalselt laekunud summa ja nõuete saldo (arved) vahet baasvaluutas. Vaata ka [[et:raamatupidaja_nipinurk#mida_naeitab_vahe|näiteid]], kuidas vahe kujuneb. 
   ***T-Tasu** - teenustasu lahter ehk siis näitab ära summa, kui palju pangas teenustasu arvestati.   ***T-Tasu** - teenustasu lahter ehk siis näitab ära summa, kui palju pangas teenustasu arvestati.
   ***Projekt**- projekti tunnus. Kasutatakse juhul kui soovitakse laekumist siduda konkreetse projektiga. Projekti sisestamisel kajastatakse dokument projekti aruannetes. Projektide valiku saab avada topeltklõpsuga või Ctrl+Enter'ga   ***Projekt**- projekti tunnus. Kasutatakse juhul kui soovitakse laekumist siduda konkreetse projektiga. Projekti sisestamisel kajastatakse dokument projekti aruannetes. Projektide valiku saab avada topeltklõpsuga või Ctrl+Enter'ga
Rida 315: Rida 315:
 ==== 11.2. Süsteemiseadistus - Arve loetakse täielikult tasutuks ==== ==== 11.2. Süsteemiseadistus - Arve loetakse täielikult tasutuks ====
  
-**"Arve loetakse täielikult tasutuks kui laekunud summa ja arve saldo vahel on erinevus maksimaalselt"** - Pangaväljavõttest laekumise loomisel märgitakse arve täielikult tasutuks, kui vähemlaekunud osa on väiksem/võrdne sisestatud summaga. Vahe märgitakse laekumisel Viivise väljale. Kandel lisatakse vahe kontole, mis on märgitud ''Seadistused-> Laekumise seadistused-> Viivis'' +**"Arve loetakse täielikult tasutuks kui laekunud summa ja arve saldo vahel on erinevus maksimaalselt"** - pangaväljavõttest laekumise loomisel märgitakse arve täielikult tasutuks, kui vähem laekunud osa on väiksem/võrdne sisestatud summaga. Vahe märgitakse laekumisel Viivise väljale. Kandel lisatakse vahe kontole, mis on märgitud siin: ''Seadistused-> Laekumise seadistused-> Viivis''.
  
 **Näide:** **Näide:**
Rida 328: Rida 328:
 {{:et:lauratam20250805-155505.png}} {{:et:lauratam20250805-155505.png}}
  
-**Kanne:**+**Kanne:**  
 +Kliendi võlg krediteeritakse terves arve saldos, arve saldo ja laekunud summa vahe märgitakse Viivise kontole.
 {{:et:lauratam20250805-155233.png}} {{:et:lauratam20250805-155233.png}}
-Kliendi võlg krediteeritakse terves arve saldos, arve saldo ja laekunud summa vahe märgitakse Viivise kontole.  
  
-:?: Seadistus toimib ka viivisega arve vähemlaekumise korral, kuid viivise väli tuleb täita käsitsi. Kui arvel on viivis ja kliendilt laekub summa koos viivisega, siis laekumisel märgitakse arve saldost ületuv osa, kas ettemaksuks või saldoga arvetele vastavalt **"Pangaväljavõttest laekumise loomisel jagatakse liigne summa*** seadistuse valikule. Viivise laekumiseks tuleb ettemaksu või saldoga arvetele jagamise rida/read kustutada ning arve laekumise real märkida viivise väljale laekunud viivise summa.+:?: Enne seadistuse kasutusele võtmist kontrolli ka Viivise finantskontot. Kui kontol on kohustuslikuks märgitud objekti tasemeid, siis tuleb veenduda, et arvetel alati selle taseme objekti kasutatakse või täita konto kaardi kande objekt väli. Vastasel juhul ei kinnitu taolised laekumised, kui nõutud objekti taset pole arvel ega kontol märgitud. Vaata ka [[https://wiki.directo.ee/et/konto| Finantskontode]] juhendit. 
 +  
 +:?: Seadistus toimib ka viivisega arve vähemlaekumise korral, kuid viivise väli tuleb täita käsitsi. Kui arvel on viivis ja kliendilt laekub summa koos viivisega, siis laekumisel märgitakse arve saldost ületuv osa, kas ettemaksuks või saldoga arvetele vastavalt **"Pangaväljavõttest laekumise loomisel jagatakse liigne summa"** seadistuse valikule. Viivise laekumiseks tuleb ettemaksu või saldoga arvetele jagamise rida/read kustutada ning arve laekumise real märkida viivise väljale laekunud viivise summa.
  
 :?: Kui arvete viiviseid ei kasutata ning kasutusel on oma loodud keel, on võimalik laekumisel viivise väli ümber nimetada omale sobivaks. Vaata ka lähemalt [[https://wiki.directo.ee/et/keel|Keele seadistamise]] juhendit. :?: Kui arvete viiviseid ei kasutata ning kasutusel on oma loodud keel, on võimalik laekumisel viivise väli ümber nimetada omale sobivaks. Vaata ka lähemalt [[https://wiki.directo.ee/et/keel|Keele seadistamise]] juhendit.
Rida 492: Rida 494:
 {{:et:jane20221116-085759.png}} {{:et:jane20221116-085759.png}}
  
 +=== 12.2.2. Valuutas arve osaline laekumine baasvaluutas (EUR) täpselt päeva keskpanga kursiga === 
 +
 +Kliendile saadetakse USD arve, laekub EUR-is 50% täpselt laekumise kuupäeva keskpanga kursiga. 
 +{{:et:lauratam20260122-103538.png}}
 +
 +  * **Laekumisel** märgitakse **Järjekord on oluline**:
 +    * laekumise aeg ja tasumisviis
 +    * reale asetatakse müügiarve
 +    * **Val saadud** väljale kirjutatakse või valitakse **EUR**
 +    * **Summa S** väljale märgitakse summa, mis laekub baasvaluutas
 +    * Kinnitatakse laekumine
 +
 +**Laekumise dokument:**
 +{{:et:lauratam20260122-104004.png}}
 +Peale laekumise dokumendi kinnitamist tekib finantskanne:
 +{{:et:lauratam20260122-104418.png}}
 +
 +=== 12.2.3. Valuutas arve osaline laekumine baasvaluutas (EUR) mitte keskpanga kursiga ===
 +
 +Kliendile saadetakse USD arve, laekub EUR-is 50%, kursiga, mis on kliendiga kokku lepitud
 +{{:et:lauratam20260122-161150.png}}
 +  * **Laekumisel** märgitakse **Järjekord on oluline**:    
 +    * laekumise aeg ja tasumisviis
 +    * reale asetatakse müügiarve
 +    * **Val saadud** väljale kirjutatakse või valitakse **EUR**
 +    * **Summa S** väljale märgitakse summa, mis laekub baasvaluutas
 +    * **Kurss K** väljal tehakse topeltklikk
 +    * **Tasuti** väljale märgitakse arve valuutas väärtus, mida tasutakse
 +    * Kinnitatakse laekumine
 +
 +**Laekumise dokument:**
 +{{:et:lauratam20260122-123333.png}}
 +
 +Peale laekumise dokumendi kinnitamist tekib finantskanne:
 +{{:et:lauratam20260122-123118.png}}
 +
 +==== 12.3 Valuutas ettemaksude näited ====
 +
 +
 +=== 12.3.2. Ettemaksu tasaarveldamine laekumise dokumendil valuutas ===
 +
 +Kui müügiarve ja ettemaks on samas valuutas, siis saab nende omavahelist tasaarveldust teha otse arve peal, mis on kõige mugavam ja seega ka soovitatav lähenemine. Samuti on võimalik tasaarveldamine laekumise dokumendil.
 +
 +**Ettemaksu kasutamiseks**
 +  * Kasuta tasumisviisi, mille TÜÜP=VÕRDNE
 +  * Aseta müügiarve
 +  * Aseta EtteID, millega tasaarveldad
 +  * Salvestades __toob süsteem ise õiged kursid välja__. Kindlasti ei tohiks neid mõjuval põhjusel käsitsi muuta, sest kui seda teha, siis ettemaksu lõplikul realiseerimisel jääb reskontrosse valuutakursi vahe üles!
 +
 +{{:et:lauratam20260225-160718.png}}
 +=== 12.3.3. Erinevas valuutades ettemaksude ja arvete tasaarveldamine laekumise dokumendil ===
 +
 +Reegel valuutas laekunud ettemaksude osas on, et **ettemaksu realiseerimine peab alati toimuma selle kursiga, millega see algselt arvele võeti.**
 +
 +  * Erinevas valuutas ettemaksu ja müügiarve omavahelist tasaarveldust ei saa teha otse arve peal, aga seda saab teha Laekumise dokumendil võrdse tasaarvelduse kaudu.
 +
 +Otse arve peal ettemaksuga tasaarveldamisel kui ka Laekumisele valuutas ettemaksu asetamisel__ toob süsteem ise õiged kursid välja__. Kindlasti ei tohiks neid mõjuval põhjusel käsitsi muuta, sest kui seda teha, siis ettemaksu lõplikul realiseerimisel jääb reskontrosse valuutakursi vahe üles ja seda ei saa sealt teisiti ära, kui kas kõik dokumendid uuesti avades ja kursid korda tehes või kasutades „ettemaksude kustutamise“ funktsionaalsust, mida saab tellida läbi Directo klienditoe.
 +
 +Laekumise dokumendil tasaarvelduse teostamisel on oluline tähele panna järgmiseid asjaolusid:
 +
 +  * Kasuta uue kujundusega laekumist!
 +  * Müügiarve reale tuleb saadud valuutaks märkida **sama valuuta, milles on ettemaks** - "Val Saadud"
 +  * erinevas valuutas tasaarveldamisel on oluline, et **tasaarveldus toimuks** ettemaksuga samas valuutas ja **ettemaksu arvele võtmise kursiga**, sest siis süsteem oskab ise peale laekumise dokumendi salvestamist panna arvele ettemaksu kursi - „Kurss S“
 +  * kui laekumisele asetatakse tasaarveldamiseks **mitu erineva kursiga ettemaksu**, siis süsteem arvutab nende **kaalutud keskmise kursi** ja asetab selle arve(te)le peale laekumise dokumendi salvestamist
 +  * tasumisviisiks tuleb kasutada **tasaarvelduse tasumisviisi**, mille tüüp = võrdne
 +
 +== Näide 1. Valuutas müügiarve tasaarveldmine baasvaluutas ettemaksuga ==
 +
 +  * 10.02.2026 toimus ettemaksu laekumine 1000 EUR
 +  * 20.02.2026 registreeriti müügiarve summas 700 GBP.
 +  * 25.02.2026 tasaarveldati Laekumise dokumendil müügiarve ettemaksuga
 +
 +Laekumise dokumendi tegevuste järjekord:
 +  * märgi kuupäev
 +  * tasumisviisiks kasuta tasaarvelduse tasumisviisi, mille **tüüp = võrdne**
 +  * vali ridadele arve ja ettemaks, mida tahad tasaarveldada
 +  * **Val saadud** märgitakse arvel samaks valuutaks, milles on ettemaks ehk muuda GBP EUR-iks
 +  * Muuda **Summa S** samaks summaks, mis ettemaks, et toimuks võrdne tasaarveldus
 +  * Kurss S - arve tasumisel tuleb märkida sama valuutakurss, millega on tehtud ettemaks. Laekumisel ei pea seda käsitsi tegema, __peale dokumendi salvestamist__ paneb süsteem **automaatselt arvele sama kursi, mis ettemaksul**.
 +
 +Laekumine:
 +{{:et:lauratam20260226-104458.png}}
 +
 +Kanne:
 +{{:et:lauratam20260226-104545.png}}
 +
 +Valuutakursivahe tekib arve EUR-i väärtuse erinevusest arve kuupäeval ja tasaarveldamise kuupäeval.
 +
 +Praktikas võib ette tulla juhtudel, kus ettemaks laekus algselt arvega samas valuutas, kuid näiteks EUR kontole, kus panga poolt summa automaatselt koverteeriti. Reeglina ei toimu panga konverteerimine keskpanga kursiga. Kui sellise kommertskursi laekumisega on tarvis ettemaksuga kustutuda terve arvo saldo, siis tuleks lisaks viimase sammuna enne kinnitamist teostada **topeltklik Kurss K** väljal.
 +
 +
 +== Näide 2. Valuutas müügiarve tasaarveldmine erinevas valuutas ettemaksuga ==
 +  * 10.02.2026 toimus ettemaksu laekumine 1000 USD
 +  * 20.02.2026 registreeriti müügiarve summas 400 GBP ja 4000 SEK
 +  * 25.02.2026 tasaarveldati Laekumise dokumendil müügiarved ettemaksuga
 +
 +Laekumise dokumendi tegevuste järjekord:
 +  * märgi kuupäev
 +  * tasumisviisiks kasuta tasaarvelduse tasumisviisi, mille **tüüp = võrdne**
 +  * vali ridadele arved ja ettemaks, mida tahad tasaarveldada
 +  * **Val saadud** märgitakse arvel samaks valuutaks, milles on ettemaks ehk muuda GBP ja SEK - USD-iks
 +  * Muuda **Summa S** samaks summaks, mis ettemaks, et toimuks võrdne tasaarveldus. Lihtne kontroll päise "laekunud valuutas" peab olema 0.
 +  * Kurss S - arve tasumisel tuleb märkida sama valuutakurss, millega on tehtud ettemaks. Laekumisel ei pea seda käsitsi tegema, __peale dokumendi salvestamist__ paneb süsteem **automaatselt arvele sama kursi, mis ettemaksul**.
 +  * Arve ridade **Kurss K** väljal tehakse topeltklikk
 +
 +Laekumine:
 +{{:et:lauratam20260226-111257.png}}
 +
 +Kanne:
 +{{:et:lauratam20260226-111357.png}}
 +
 +Valuutakursivahed tekivad
 +  * arvete EUR-i väärtuse erinevusest arve kuupäeval ja tasaarveldamise kuupäeval.
 +  * ettemaksu EUR-i väärtuse erinevusest laekumise ja tasaarveldamise kuupäeval.
  
et/mr_laekumine.1754575379.txt.gz · Viimati muutnud: 2025/08/07 17:02 persoon vilja

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki