Kasutaja tarvikud

Lehe tööriistad



et:yld_retsept

Erinevused

Siin näed erinevusi valitud versiooni ja hetkel kehtiva lehekülje vahel.

Lõlita võrdlemise vaatele

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
Next revision Both sides next revision
et:yld_retsept [2021/09/22 15:12]
kristel [1. Üldine kirjeldus]
et:yld_retsept [2023/01/24 12:23]
andrus [Kasutusvajaduse selgitused]
Rida 100: Rida 100:
 ====2.2 Andmed - Read==== ====2.2 Andmed - Read====
  
-{{:et:retsept7.png |}}+Veerud on jaotatud kolmele sakile 
 + 
 +{{:et:kristel20210922-151519.png}} 
 + 
 +Iga saki vaikimisi vaates on näha järgmised veerud:
  
 **Rida** -> Ridade järjekorra number määrab, mis järjekorras tuleb töid sooritada ehk on aluseks tootmistellimusel töönumbrite (TNR) loomisel. Peenhäälestuse alt on võimalik seadistada, mis sammuga reanumbrid täidetakse artikleid ridadele lisades. **Rida** -> Ridade järjekorra number määrab, mis järjekorras tuleb töid sooritada ehk on aluseks tootmistellimusel töönumbrite (TNR) loomisel. Peenhäälestuse alt on võimalik seadistada, mis sammuga reanumbrid täidetakse artikleid ridadele lisades.
Rida 109: Rida 113:
  
 **Kogus** -> Kogus või arvutus. Koguse numbrid on {} sulgudes, arvutus ei ole sulgudes. Arvutus tuletatud parameetritest valemi alusel, kus rea number on indeksiks, millega saab kätte antud rea koguse. Näiteks 1/2 jagab param1 param2ga ja 1/{2} jagab param1 kahega. Kus 1 ja 2 on rea numbrid ja {2} on arvuline väärtus (kogus). **Kogus** -> Kogus või arvutus. Koguse numbrid on {} sulgudes, arvutus ei ole sulgudes. Arvutus tuletatud parameetritest valemi alusel, kus rea number on indeksiks, millega saab kätte antud rea koguse. Näiteks 1/2 jagab param1 param2ga ja 1/{2} jagab param1 kahega. Kus 1 ja 2 on rea numbrid ja {2} on arvuline väärtus (kogus).
 +
 +**Esimesel sakil esiteltud järgmised veerud:**
  
 **Valiku tüüp** -> Valiku tüüp määrab, mis tüüpi reaga on retseptis tegemist: Parameeter, ARTIKKEL, ARTIKKEL:​Lisaväli,​ ARTIKKEL:​Klass,​ ARTIKKEL:​Valik,​ ARIKKEL:​Nimekiri,​ Arvutus. **Valiku tüüp** -> Valiku tüüp määrab, mis tüüpi reaga on retseptis tegemist: Parameeter, ARTIKKEL, ARTIKKEL:​Lisaväli,​ ARTIKKEL:​Klass,​ ARTIKKEL:​Valik,​ ARIKKEL:​Nimekiri,​ Arvutus.
Rida 124: Rida 130:
 **Väärtus** -> Kasutatakse kui rea tüübiks ARTIKKEL:​Lisaväli. Väärtuse väljale kirjutatakse lisavälja sisu. **Väärtus** -> Kasutatakse kui rea tüübiks ARTIKKEL:​Lisaväli. Väärtuse väljale kirjutatakse lisavälja sisu.
  
-**Norm.kogus** -> Mitu tk/tunnis on võimalik seda tööd selle toote puhul teha. Kui sisestatakse norm.kogust,​ siis programmi poolt arvutatakse norm.aeg ja kogus (h).+**Hierarhia**  -> Tootmistellimusele asetub kaasa ka hierarhia linnukesega märgitud artikli retsept
  
-**Norm.aeg** -> Kuvatakse aega vastavalt kasutaja poolt peenhäälestuses valitud ajaühikule (sekund, minut või tund). Kui sisestatakse norm.aega, siis programmi poolt arvutatakse norm.kogus ​ja kogus (h).+**Müük** -> Müük linnukesega ridu näidatakse retsepti asetamisel Tellimusele ​ja Pakkumisele.
  
-**Tegija** -> Uus tootmismoodul seda välja ​ei kasuta enam.+**Valitud** -> Kui kasutusel Valiku tüüp "​ARTIKKEL:​nimekiri",​ siis valimise aknas on kõikidel valikutel vaikimisi ees linnuke ja kasutaja saab linnukese eeemaldada nendelt, mida ei soovi kasutada.
  
-**Ladu**  -> Kui ladu on täidetud, asetub see kaasa Tootmistellimusele. Kui artiklikaardil on ladu täidetud, siis artikli asetamisel retseptikaardile võetakse artikli ladu retsepti kaasa.+**Teisel sakil esiteltud järgmised veerud:** 
 + 
 +{{:​et:​kristel20210922-152252.png}}
  
 **Töökulu** -> Teenus tüüpi artikli puhul väärtus artiklikaardi väljalt ostuhind, kui see on seal täidetud asetub see retsepti kui töö rida lisatakse. ​ Võib täita ka iga retsepti jaoks käsitsi retseptis. Süsteemi seadistustega saab juhtida, kust töökulu võetakse tootmistellimusele,​ kas retseptist või artiklikaardilt. **Töökulu** -> Teenus tüüpi artikli puhul väärtus artiklikaardi väljalt ostuhind, kui see on seal täidetud asetub see retsepti kui töö rida lisatakse. ​ Võib täita ka iga retsepti jaoks käsitsi retseptis. Süsteemi seadistustega saab juhtida, kust töökulu võetakse tootmistellimusele,​ kas retseptist või artiklikaardilt.
  
 **Algne kulu** -> Retsepti loomise hetkel võetakse sinna Laoartikli ostuhind artiklikaardilt. ​ **Algne kulu** -> Retsepti loomise hetkel võetakse sinna Laoartikli ostuhind artiklikaardilt. ​
 +
 +**Ladu** ​ -> Kui ladu on täidetud, asetub see kaasa Tootmistellimusele. Kui artiklikaardil on ladu täidetud, siis artikli asetamisel retseptikaardile võetakse artikli ladu retsepti kaasa.
 +
 +**Kommentaar** -> Võimalik lisada näiteks tehnologilist täpsustust,​ see info liigub Tootmistellimuse rea kommentaariks.
 +
 +**Kolmandal sakil esitletud järgmised veerud:**
 +
 +{{:​et:​kristel20210922-152443.png}}
 +
 +**Norm.aeg** -> Kuvatakse aega vastavalt kasutaja poolt peenhäälestuses valitud ajaühikule (sekund, minut või tund). Kui sisestatakse norm.aega, siis programmi poolt arvutatakse norm.kogus ja kogus (h).
 +
 +**Norm.kogus** -> Mitu tk/tunnis on võimalik seda tööd selle toote puhul teha. Kui sisestatakse norm.kogust,​ siis programmi poolt arvutatakse norm.aeg ja kogus (h).
  
 **Seotud** -> Laoartikkel tüüpi ridadele saab sisestada töö rea numbri retseptis, mille juurde vastavat materjali tootmises vajatakse. Tootmistellimuse loomisel saavad need read sama TNR nr, mis tootmistellimusel on vastav töö. Aruandes Tootmise tagasiside kuvatakse töö juures operaatorile seotud materjale. Kui sidumist ei ole tehtud, näeb operaator kõiki selle tootmistellimuse jaoks vajalikke materjale. **Seotud** -> Laoartikkel tüüpi ridadele saab sisestada töö rea numbri retseptis, mille juurde vastavat materjali tootmises vajatakse. Tootmistellimuse loomisel saavad need read sama TNR nr, mis tootmistellimusel on vastav töö. Aruandes Tootmise tagasiside kuvatakse töö juures operaatorile seotud materjale. Kui sidumist ei ole tehtud, näeb operaator kõiki selle tootmistellimuse jaoks vajalikke materjale.
Rida 142: Rida 162:
 **Mitu tegijat** -> Täidetakse kui soovitakse piirata mitu tegjat saab seda tööd paralleelselt alustada ning tootmise planeeria lähtub sellest ka planeerimisel. Tühi tähendab, et planeerimisel lähtutakse töökeskuse kalendris määratud kordajast ja tootmise tagasisides saab seda siiski alustada n arv tegijat. **Mitu tegijat** -> Täidetakse kui soovitakse piirata mitu tegjat saab seda tööd paralleelselt alustada ning tootmise planeeria lähtub sellest ka planeerimisel. Tühi tähendab, et planeerimisel lähtutakse töökeskuse kalendris määratud kordajast ja tootmise tagasisides saab seda siiski alustada n arv tegijat.
  
-**Oskus** -> Uus tootmismoodul seda välja ei kasuta.+**Tegija** -> Täidetakse kui soovitakse öelda, kes on selle töö tegija
  
 **Kuidas** → Tootmise tagasiside aruandes tööde registreerimine lähtub nendest piirangutest:​ **Kuidas** → Tootmise tagasiside aruandes tööde registreerimine lähtub nendest piirangutest:​
Rida 151: Rida 171:
       * Kui on määratud, et rida Kuidas = **Järjekorras**,​ siis rea alustamisel pannakse tootmistellimuse algsele reale tegija külge. Kui keegi teine sama rida alustab, tekib tootmistellimusele rida juurde, mille TNR jääb esialgse reaga samaks ning tekkinud reale pannakse rida alustanud tegija külge.       * Kui on määratud, et rida Kuidas = **Järjekorras**,​ siis rea alustamisel pannakse tootmistellimuse algsele reale tegija külge. Kui keegi teine sama rida alustab, tekib tootmistellimusele rida juurde, mille TNR jääb esialgse reaga samaks ning tekkinud reale pannakse rida alustanud tegija külge.
  
-**Hierarhia** ​ -> Tootmistellimusele asetub kaasa ka hierarhia linnukesega märgitud artikli retsept. ​ 
  
-**Müük** -> Müük linnukesega ridu näidatakse retsepti asetamisel Tellimusele ja Pakkumisele.+====2.3 Retseptis/​retseptide ahelas massiline omahindade uuendamine====
  
-**Kommentaar** -> Võimalik lisada näiteks tehnologilist täpsustustsee info liigub Tootmistellimuse rea kommentaariks.+=== Kasutusvajaduse selgitused === 
 + 
 +Retseptid on üks koht, kus vaadata enne tootmist toote omahinda. Seetõttu võiksid kõik hinnad olla värsked. 
 +Hindade uuendamine retseptis on olnud võimalik vaid retseptipõhiselt nupu UUENDA ALGNE KULU abil. Nupust on pikemalt juttu juhendis eespool. 
 + 
 +Hinnad võivad tihti muutuda ja värsked hinnad retseptis annavad aruandluses korrektsema tulemuse ning võimaldavad toote omahinda täpsemalt prognoosida. 
 + 
 +=== Lühikirjeldus === 
 + 
 +Retseptide massiline hindade uuendamine on võimalik läbi süsteemi seadistuse kõikidele Directo baasidele, kus retseptid on kasutusel. Hindade uuendamine toimub öise hoolduse raames ja võimalik mõjutada lisaks retseptis olevaid omahindu ka pooltoodete ja valmisartiklite omahindu artiklikaardil. 
 + 
 +Selleks, et Directo öine hooldus uuendaks hindu retseptides ja artiklikaardil tuleb 
 +süsteemi seadistuste alt sisse järgnev seadistus:​ 
 + 
 +{{:​et:​kete20230124-101327.png}} 
 + 
 +  ​Seadistuse valik **retseptil** uuendab hinnad ainult retseptides. 
 + 
 +  * Seadistuse valik **artiklil** uuendab hinnad (ostuhinnad) pool-ja valmistoodete artiklikaartidel. 
 + 
 +=== Soovitusi kasutamiseks === 
 + 
 +1. Enne seadistuse sisselülitamist tuleks kontrollida ja veenduda, et retseptid ei ole rekurssiivsed - üks ja sama artikkel ei oleks iseenda komponendiks või retserptide ahelas sisseminev materjal. 
 +Sellise seadistuse puhul tekib hindade puhul lõputu ringlev uuendamine. 
 + 
 +2. Mõelda, kuidas peaks artiklikaardi ostuhind kujunema pooltoodete ja valmistoodete puhul.  
 +Näiteks, kui pooltooteid toodetakse ja vahel sama toodet ostetakse ka lattu tarnijalt, siis tuleb aru saadaet artiklikaardi hind seadistuse korral saab öösel retseptist hinna ja sissetulek kirjutaks selle üle ning vastupidi
  
 +Kui on vajadus, et hinnad uueneksid ainult retseptist tekkivast omahinnast, siis tuleks artiklikaardil seadistuse "​**Sissetulekult**"​ määrata **Ei muutu** peale- mille tulemusel käib ainult öine hooldus ostuhinda artiklikaardil muutmas.
et/yld_retsept.txt · Viimati muutnud: 2024/03/27 14:39 persoon kete