Kasutaja tarvikud

Lehe tööriistad



et:yld_inventar

Erinevused

Siin näed erinevusi valitud versiooni ja hetkel kehtiva lehekülje vahel.

Lõlita võrdlemise vaatele

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
Next revision Both sides next revision
et:yld_inventar [2022/03/28 10:52]
jane [4.1 Amortisatsiooni kande loomine]
et:yld_inventar [2022/08/05 10:08]
triinp [Süsteemi seadistused]
Rida 1: Rida 1:
  
 +
 +====== VARA ======
 +Vara kaart on eelmise põlvkonna dokument põhivara ja väikevahendite andmete haldamiseks. ​ \\ 
 +Vara kaarti ei tohi kasutada koos uute dokumentidega,​ sest seosed vara kaardi ja järgdokumentide vahel ei ole arendatud. ​
 +  * Põhivara
 +  * Põhivara muutus
 +  * Põhivara ümberhindlus
 +  * Väikevahend
 +  * Väikevahendi muutus
 +  * Vara mahakandmine
 +  * Vara inventuur
 +
 +Soovitame hakata kasutama uusi Põhivara ja Väikevahendi dokumente ​ [[et:​uued_varadokumendid|]]. ​
 ===== Seadistused ===== ===== Seadistused =====
  
  
-Enne põhivara ja väikevahendite ​kaartide loomist tuleb ära täita järgmised seadistused : +Enne vara kaartide loomist tuleb ära täita järgmised seadistused : 
   * [[et:​inv_klass|]]   * [[et:​inv_klass|]]
  
Rida 178: Rida 191:
  
  
-==== 3 Vara kaardi kinnitamine ====+====== 3 Vara kaardi kinnitamine ​======
  
 Soovi korral on võimalik Directo seadistada selliselt, et põhivara ja immateriaalse vara tüüpi vara kaardi peab kinnitama. Selle võimaluse eesmärk on pakkuda paindlikuma protsessi seadistamise võimalust olukordades,​ kus näiteks vara ostmise ja arvelevõtmise toimingute vahel on ajaline viide ning soovitakse olla tehingute toimumise ajas täpne. Või siis peab enne vara arvele võtmist selle keegi valideerima jne. \\ Soovi korral on võimalik Directo seadistada selliselt, et põhivara ja immateriaalse vara tüüpi vara kaardi peab kinnitama. Selle võimaluse eesmärk on pakkuda paindlikuma protsessi seadistamise võimalust olukordades,​ kus näiteks vara ostmise ja arvelevõtmise toimingute vahel on ajaline viide ning soovitakse olla tehingute toimumise ajas täpne. Või siis peab enne vara arvele võtmist selle keegi valideerima jne. \\
Rida 184: Rida 197:
 Vara kinnitamine tekitab ka vastava finantskande. Vara kinnitamine tekitab ka vastava finantskande.
  
-=== 3.1. Seadistamine ===+==== 3.1. Seadistamine ​====
 ''​Seadistused > Süsteemi seadistused >Vara seadistused ''​ on järgmised vara kinnitamist mõjutavad seadistused:​ ''​Seadistused > Süsteemi seadistused >Vara seadistused ''​ on järgmised vara kinnitamist mõjutavad seadistused:​
  
Rida 197: Rida 210:
 :!: Kui vara kinnitamise funktsioon kavatsetakse kasutusele võtta ​ ja  vara moodulit on juba kasutatud ning varadele kulumit arvestatud, tuleks esmalt pöörduda Directo klienditoe poole. Klienditugi aitab senised kasutusel olnud varad märkida kinnitatuks. Vanade kaartide iseseisev kinnitamine tekitab ka neile arvelevõtmise finantskanded,​ mis rikuks või risustaks senist raamatupidamist. :!: Kui vara kinnitamise funktsioon kavatsetakse kasutusele võtta ​ ja  vara moodulit on juba kasutatud ning varadele kulumit arvestatud, tuleks esmalt pöörduda Directo klienditoe poole. Klienditugi aitab senised kasutusel olnud varad märkida kinnitatuks. Vanade kaartide iseseisev kinnitamine tekitab ka neile arvelevõtmise finantskanded,​ mis rikuks või risustaks senist raamatupidamist.
  
-=== 3.2 Kasutamine ===+==== 3.2 Kasutamine ​====
  
-== 3.2.1. Põhivara ostetakse ostuarvega ==+=== 3.2.1. Põhivara ostetakse ostuarvega ​===
  
 Ostuarve sisestamine on sarnane tavasituatsiooniga,​ kuid ostuarve reale märgitakse vara arvelevõtmise vahekonto (vt. 1.4.1. Seadistamine). Ostuarve kinnitamisel tekib kanne, kus põhivara maksumus konteeritakse:​ **deebet- vara arvelevõtmise vahekontole**. Teisisõnu, vara maksumus ei lähe kohe põhivara kontole, vaid jääb ootele vahekontole. See tehing toimub ostuarve operatsiooni kuupäevaga.\\ Vara kaardi saab luua vastava nupuga ostuarve realt või käsitsi. Kui varakaart on olulise infoga täidetud (vt. uue vara loomine), siis saab kaardi kinnitada vajutades vara päises **Kinnita** ja seejärel **Salvesta**. Vaheaknas võidakse küsida numbriseeriat,​ millesse finantskanne luua. Tekib kanne, mis võtab põhivara arvele soetusmaksumusega ja krediteerib vahekonto. Kanne luuakse varakaardi arvestuse alguse kuupäevaga. Vt.kanne. Ostuarve sisestamine on sarnane tavasituatsiooniga,​ kuid ostuarve reale märgitakse vara arvelevõtmise vahekonto (vt. 1.4.1. Seadistamine). Ostuarve kinnitamisel tekib kanne, kus põhivara maksumus konteeritakse:​ **deebet- vara arvelevõtmise vahekontole**. Teisisõnu, vara maksumus ei lähe kohe põhivara kontole, vaid jääb ootele vahekontole. See tehing toimub ostuarve operatsiooni kuupäevaga.\\ Vara kaardi saab luua vastava nupuga ostuarve realt või käsitsi. Kui varakaart on olulise infoga täidetud (vt. uue vara loomine), siis saab kaardi kinnitada vajutades vara päises **Kinnita** ja seejärel **Salvesta**. Vaheaknas võidakse küsida numbriseeriat,​ millesse finantskanne luua. Tekib kanne, mis võtab põhivara arvele soetusmaksumusega ja krediteerib vahekonto. Kanne luuakse varakaardi arvestuse alguse kuupäevaga. Vt.kanne.
  
-== 3.2.2. Põhivara omandatakse muu tehinguga ==+=== 3.2.2. Põhivara omandatakse muu tehinguga ​===
  
 Põhivara võib ettevõttesse tekkida ka muul moel kui ostuarve alusel. Näiteks aruandva isiku esitatud **kuluaruande** alusel. Siis käib vara arvele võtmine sarnaselt ostuarvega ja kulutuse vastavale reale märgitakse vara arvelevõtmise konto.\\ Kui laos olev vara muudetakse varaks, on ka käitumine sarnane. Vara kantakse laost **Mahakandmise** dokumendiga maha ja dokumendi kontoks valitakse vara arvelevõtmise konto. Vara loomise saab samuti algatada mahakandmise realt. Põhivara võib ettevõttesse tekkida ka muul moel kui ostuarve alusel. Näiteks aruandva isiku esitatud **kuluaruande** alusel. Siis käib vara arvele võtmine sarnaselt ostuarvega ja kulutuse vastavale reale märgitakse vara arvelevõtmise konto.\\ Kui laos olev vara muudetakse varaks, on ka käitumine sarnane. Vara kantakse laost **Mahakandmise** dokumendiga maha ja dokumendi kontoks valitakse vara arvelevõtmise konto. Vara loomise saab samuti algatada mahakandmise realt.
Rida 225: Rida 238:
 :?: Varakaarti saab ka kinnitusest avada seni kuni sellele pole arvestatud kulumit või tehtud muud tehingut, mis tekitab finantskande. Avamiseks tuleb kasutada **Hoolduse** all leiduvat **Dokumentide avamise** funktsiooni. :?: Varakaarti saab ka kinnitusest avada seni kuni sellele pole arvestatud kulumit või tehtud muud tehingut, mis tekitab finantskande. Avamiseks tuleb kasutada **Hoolduse** all leiduvat **Dokumentide avamise** funktsiooni.
  
-===== 4. Amortisatsiooni arvestamine =====+====== 4. Amortisatsiooni arvestamine ​======
  
 Kasutusel on järgmised amortisatsiooni arvestamise meetodid Kasutusel on järgmised amortisatsiooni arvestamise meetodid
Rida 261: Rida 274:
 :!: Kui põhivara jääkväärtus on 0 ja põhivarale lisatakse lisasumma, siis selleks et amortisatsiooni hakkaks arvutama samast kuust tuleb arvestuse algus panna kuu 1 kuupäev. Kui soovitakse amortisatsiooni hakata arvutama järgmisest kuust siis panna kuu viimane kuupäev. :!: Kui põhivara jääkväärtus on 0 ja põhivarale lisatakse lisasumma, siis selleks et amortisatsiooni hakkaks arvutama samast kuust tuleb arvestuse algus panna kuu 1 kuupäev. Kui soovitakse amortisatsiooni hakata arvutama järgmisest kuust siis panna kuu viimane kuupäev.
  
-:!: Alates 01.03.2022 muudetud kande päise teksti - enne enne "​Inventari amort 01.02.2022:​28.02.2022"​ muudetud tekst  "Amort 01.02.2022:​28.02.2022"​+:!: Alates 01.03.2022 muudetud kande päise teksti -\\ 
 + enne enne "​Inventari amort 01.02.2022:​28.02.2022" ​\\ 
 +muudetud tekst  "Amort 01.02.2022:​28.02.2022"​
 ==== 4.2 Amortisatsiooni kande kustutamine ==== ==== 4.2 Amortisatsiooni kande kustutamine ====
 Juhul kui tekitatud amordikanne ei ole sobilik (oli kogemata valitud vale periood, mõni põhivara oli unustatud arvestusele võtta jne), siis amordikannet on võimalik väga lihtsalt ära kustutada ja uuesti tekitada. Juhul kui tekitatud amordikanne ei ole sobilik (oli kogemata valitud vale periood, mõni põhivara oli unustatud arvestusele võtta jne), siis amordikannet on võimalik väga lihtsalt ära kustutada ja uuesti tekitada.
Rida 315: Rida 330:
   * **Arvestuse lõpuni** - ei arvesta miinimumväärtuse summat vaid amortiseerib põhivara sellest edasi kuni jääkväärtus on 0 juhul kui põhivara kaardil ei ole märgitud väljal __Arvestuse lõpp__ kuupäeva. Kui on märgitud arvestuse lõpu kuupäev siis ei arvutata amortisatsiooni järgmistesse kuudesse.   * **Arvestuse lõpuni** - ei arvesta miinimumväärtuse summat vaid amortiseerib põhivara sellest edasi kuni jääkväärtus on 0 juhul kui põhivara kaardil ei ole märgitud väljal __Arvestuse lõpp__ kuupäeva. Kui on märgitud arvestuse lõpu kuupäev siis ei arvutata amortisatsiooni järgmistesse kuudesse.
  
-===== 5. Põhivara ümberhindamine (lisasummade kasutamine) =====+====== 5. Põhivara ümberhindamine (lisasummade kasutamine) ​======
 Lisasummasid kasutatakse juhul, kui põhivara tuleb ümberhinnata (näiteks osteti lisa juurde või on tegemist olulise hooldustööga,​ mis peab suurendama põhivara hetkehinda ja peab ka amortiseerima). Põhivara kaardi loomisega sarnaselt on lisasummat võimalik lisada kas seotud ostuarve kaudu (punkt 3.1) või otse põhivara kaardile (punkt 3.2). Lisasummasid kasutatakse juhul, kui põhivara tuleb ümberhinnata (näiteks osteti lisa juurde või on tegemist olulise hooldustööga,​ mis peab suurendama põhivara hetkehinda ja peab ka amortiseerima). Põhivara kaardi loomisega sarnaselt on lisasummat võimalik lisada kas seotud ostuarve kaudu (punkt 3.1) või otse põhivara kaardile (punkt 3.2).
  
Rida 346: Rida 361:
 :!: Varasemalt tehtud amordikandeid lisasummade sisestamine ei muuda, lisasummad hakkavad kehtima alates Teie märgitud kuupäevast (lahter Aeg) ja mõjutavad ainult uusi kandeid. Juhul kui lisasummat on vaja minevikku sisestada, kuid amort on juba arvestatud, tuleb need amordikanded enne koos ajalooga kustutada ja siis uuesti teha. :!: Varasemalt tehtud amordikandeid lisasummade sisestamine ei muuda, lisasummad hakkavad kehtima alates Teie märgitud kuupäevast (lahter Aeg) ja mõjutavad ainult uusi kandeid. Juhul kui lisasummat on vaja minevikku sisestada, kuid amort on juba arvestatud, tuleb need amordikanded enne koos ajalooga kustutada ja siis uuesti teha.
  
-===== 4. Põhivara mahakandmine,​ müük ja lattu võtmine ===== +====== 6. Põhivara mahakandmine,​ müük ja lattu võtmine ​====== 
 Põhivara mahakandmisel on võimalikud variandid Põhivara mahakandmisel on võimalikud variandid
    
Rida 353: Rida 368:
   * Põhivara võetakse lattu arvele ja sellepärast kantakse maha   * Põhivara võetakse lattu arvele ja sellepärast kantakse maha
    
-==== 4.1. Põhivara mahakandmine ====+==== 6.1. Põhivara mahakandmine ====
  
 {{:​et:​jane20211013-201141.png}} {{:​et:​jane20211013-201141.png}}
Rida 396: Rida 411:
  
  
-==== 4.2. Põhivara müük ====+==== 6.2. Põhivara müük ====
 Põhivara müügi korral koostatakse põhivara mahakandmine ning luuakse müügiarve. ​ Põhivara müügi korral koostatakse põhivara mahakandmine ning luuakse müügiarve. ​
  
Rida 429: Rida 444:
  
  
-===== 5. Põhivarakaardi kustutamine =====+====== 7. Põhivarakaardi kustutamine ​======
 Juhul kui põhivarakaart sai ekslikult loodud ja seda ei saa muuta (vale kood, põhivara sai topelt sisestatud jne) ning põhivaraga pole veel seotud ühtegi amordikannet,​ siis selle kustutamiseks on vaja läbida järgmised sammud. Juhul kui põhivarakaart sai ekslikult loodud ja seda ei saa muuta (vale kood, põhivara sai topelt sisestatud jne) ning põhivaraga pole veel seotud ühtegi amordikannet,​ siis selle kustutamiseks on vaja läbida järgmised sammud.
  
Rida 441: Rida 456:
 {{ :​et:​pv23.png |}} {{ :​et:​pv23.png |}}
  
-===== 6. Tootmisühiku meetod (endine Kasutusepõhine amortisatsiooni arvestus) =====+====== 8. Tootmisühiku meetod (endine Kasutusepõhine amortisatsiooni arvestus) ​======
 Juhul kui amortisatsiooni hakatakse arvestama mitte igakuiselt vaid tootmisühiku meetodit kasutades (end kasutusepõhiselt),​ siis põhivara üldandmete alla ei sisestata aasta amortisatsiooni määra, vaid määratakse kasutuslimiit sektsioonis "​Tootmisühiku meetod"​ (endine „Kasutus“). Juhul kui amortisatsiooni hakatakse arvestama mitte igakuiselt vaid tootmisühiku meetodit kasutades (end kasutusepõhiselt),​ siis põhivara üldandmete alla ei sisestata aasta amortisatsiooni määra, vaid määratakse kasutuslimiit sektsioonis "​Tootmisühiku meetod"​ (endine „Kasutus“).
 {{ :​et:​pv24.png |}} {{ :​et:​pv24.png |}}
Rida 457: Rida 472:
 {{ :​et:​pv27.png |}} {{ :​et:​pv27.png |}}
  
-===== 7. Kasutajate haldus =====+====== 9. Kasutajate haldus ​======
 Vara saab siduda kasutajatega eesmärgiga omada ülevaadet, kelle käes vastav vara on või kes selle eest vastutab. Kasutajate haldus toimub vara põhilehel olevate väljade **Kasutaja** ja **Vastutav kasutaja** või saki **Kasutajad** abil: Vara saab siduda kasutajatega eesmärgiga omada ülevaadet, kelle käes vastav vara on või kes selle eest vastutab. Kasutajate haldus toimub vara põhilehel olevate väljade **Kasutaja** ja **Vastutav kasutaja** või saki **Kasutajad** abil:
  
 {{:​et:​triin20190426-102538.png}} {{:​et:​triin20190426-102538.png}}
  
-==== 7.1 Lihtne kasutajate haldus ====+==== 9.1 Lihtne kasutajate haldus ====
 Lihtsamat kasutajate haldust saab organiseerida väljadele **Kasutaja** ja **Vastutav kasutaja** abil. Nendesse väljadesse saab asetada Directo personaliregistrist isikuid, kes siis vastavalt kasutavad või vastutavad antud vara eest. Lihtsamat kasutajate haldust saab organiseerida väljadele **Kasutaja** ja **Vastutav kasutaja** abil. Nendesse väljadesse saab asetada Directo personaliregistrist isikuid, kes siis vastavalt kasutavad või vastutavad antud vara eest.
  
-==== 7.2 Põhjalikum kasutajate haldus ==== +==== 9.2 Põhjalikum kasutajate haldus ==== 
 Põhjalikum ja võimalusterohkem kasutajate haldus toimub vara saki **Kasutajad** ning personalikaardi saki **Vahendid** abil. Täpsemalt - vara kaardi sakil **Kasutajad** näidatakse,​ saab muuta ning lisada personalikaardi saki **Vahendid** ridu.  Põhjalikum ja võimalusterohkem kasutajate haldus toimub vara saki **Kasutajad** ning personalikaardi saki **Vahendid** abil. Täpsemalt - vara kaardi sakil **Kasutajad** näidatakse,​ saab muuta ning lisada personalikaardi saki **Vahendid** ridu. 
  
Rida 484: Rida 499:
 {{:​et:​egon20190418-190533.png}} {{:​et:​egon20190418-190533.png}}
  
-=== 7.2.1 Seadistamine ja kasutusvõimalused ===+=== 9.2.1 Seadistamine ja kasutusvõimalused ===
  
 === Vara ja personali vahendite seos === === Vara ja personali vahendite seos ===
Rida 510: Rida 525:
 Valik **Puudub** on mõeldud kasutamiseks,​ kui süsteemi seadistus **Varal saab olla üks aktiivne Vastutaja samaaegselt**=**Ei** ja siis saab välju Kasutaja ja Vastutav kasutaja muuta vabal valikul. Valik **Puudub** on mõeldud kasutamiseks,​ kui süsteemi seadistus **Varal saab olla üks aktiivne Vastutaja samaaegselt**=**Ei** ja siis saab välju Kasutaja ja Vastutav kasutaja muuta vabal valikul.
  
-==== 7.3. Aruandlus ====+==== 9.3. Aruandlus ====
 Kehtiva kasutaja või vastutaja järgi saab pärida aruandeid **Vara nimekiri** ja **Vara kulum**. St. aruanded arvestavad seda kasutajat/​vastutajat,​ mis on vara põhilehel. Seetõttu on mõistlik sisse lülitada süsteemi seadistus **Vara ja personali seos** selliselt, et Kasutajate saki aktiivne kasutaja oleks ka põhilehel kehtiv kasutaja või vastutaja. Kehtiva kasutaja või vastutaja järgi saab pärida aruandeid **Vara nimekiri** ja **Vara kulum**. St. aruanded arvestavad seda kasutajat/​vastutajat,​ mis on vara põhilehel. Seetõttu on mõistlik sisse lülitada süsteemi seadistus **Vara ja personali seos** selliselt, et Kasutajate saki aktiivne kasutaja oleks ka põhilehel kehtiv kasutaja või vastutaja.
  
Rida 517: Rida 532:
  
  
-======= Autode erisoodustuse arvutamine =======+======= ​10. Autode erisoodustuse arvutamine =======
  
 Directos on võimalik automaatselt arvutada autode erisoodustuse makse ning KMD-l kajastatavat autode arvu.// ​ Directos on võimalik automaatselt arvutada autode erisoodustuse makse ning KMD-l kajastatavat autode arvu.// ​
Rida 525: Rida 540:
 Erisoodustuse maksud arvutatakse kalendrikuu täpsusega. Näiteks sõiduauto (90kW) algne registreerimine on 10.01.16 ja maksustamisperiood on jaanuar 2021, siis loetakse auto üle 5a. vanuseks ja erisoodustuse hinnaks tuleb 132,30. Kui auto algne registreerimine on 10.02.16, siis tuleks jaanuaris 2021 erisoodustuse hinnaks 176,​4. ​ Erisoodustuse maksud arvutatakse kalendrikuu täpsusega. Näiteks sõiduauto (90kW) algne registreerimine on 10.01.16 ja maksustamisperiood on jaanuar 2021, siis loetakse auto üle 5a. vanuseks ja erisoodustuse hinnaks tuleb 132,30. Kui auto algne registreerimine on 10.02.16, siis tuleks jaanuaris 2021 erisoodustuse hinnaks 176,​4. ​
  
-===== Seadistamine =====+===== 10.1. Seadistamine =====
  
-==== Kasutatud kontod ====+==== 10.1.1. ​Kasutatud kontod ====
  
 {{:​et:​triin20210429-120021.png}} {{:​et:​triin20210429-120021.png}}
  
-==== Süsteemi seadistused ====+==== 10.1.2. ​Süsteemi seadistused ====
  
 Esmalt tuleks lisada süsteemi seadistuse otsingusse sõna "​maksuvalem"​. ​ Esmalt tuleks lisada süsteemi seadistuse otsingusse sõna "​maksuvalem"​. ​
et/yld_inventar.txt · Viimati muutnud: 2022/12/20 10:24 persoon triinp