Kasutaja tarvikud

Lehe tööriistad



et:yld_artikkel

Erinevused

Siin näed erinevusi valitud versiooni ja hetkel kehtiva lehekülje vahel.

Lõlita võrdlemise vaatele

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
Next revision Both sides next revision
et:yld_artikkel [2019/10/03 20:38]
evelin
et:yld_artikkel [2020/07/28 11:01]
agor [Artikkel]
Rida 88: Rida 88:
 **Tegija** - kui ressursi reale/​sündmuse tööreale peab artikliga koos asetuma alati kindel tegija (Directos peab see isik olema personali või kasutajate registrisse sisestatud),​ siis sisestatakse sellele väljale vastava isiku kasutaja/​personali kood. **Tegija** - kui ressursi reale/​sündmuse tööreale peab artikliga koos asetuma alati kindel tegija (Directos peab see isik olema personali või kasutajate registrisse sisestatud),​ siis sisestatakse sellele väljale vastava isiku kasutaja/​personali kood.
  
-**Masstootmisel ei koondu** - ????+**Masstootmisel ei koondu** - ...
  
 **Värv aruannetes** - kui on valitud värv, siis graafilistes aruannetes näidatakse info vastavat värvi graafikas. Samuti mõjutab see kassa-arve kiirvaliku klahvidena häälestatud artiklite nuppude värve. **Värv aruannetes** - kui on valitud värv, siis graafilistes aruannetes näidatakse info vastavat värvi graafikas. Samuti mõjutab see kassa-arve kiirvaliku klahvidena häälestatud artiklite nuppude värve.
Rida 94: Rida 94:
 **Müügihind** - artikli tavahind ilma käibemaksuta **Müügihind** - artikli tavahind ilma käibemaksuta
  
-**Suletud** - kui artiklite ei tohiks edaspidi saada kasutada, siis märgitakse Suletud linnuke. Selle tulemusena säilivad küll selle artikli tehingute ajaloo andmed varasemate dokumentide peal ja aruandluses,​ aga edaspidi seda artiklit enam kasutada ei saa seni, kuni antud linnuke ära võetakse.+**Suletud** - kui artiklite ei tohiks edaspidi saada kasutada, siis märgitakse Suletud linnuke. Selle tulemusena säilivad küll selle artikli tehingute ajaloo andmed varasemate dokumentide peal ja aruandluses,​ aga edaspidi seda artiklit enam kasutada ei saa seni, kuni antud linnuke ära võetakse. Kui Artiklite registrisse lisada tulp '​Suletud',​ siis näidatakse suletud artiklid läbikriipsutatuna. Suletud artikleid ei näidata artikli asetaja registris.
  
 **Kinkekaart** - siin on järgmised valikud: **Ei**, **Jah**, **fikseeritud**,​ **laetav**, **ettemaks**. **Kinkekaart** - siin on järgmised valikud: **Ei**, **Jah**, **fikseeritud**,​ **laetav**, **ettemaks**.
-  * **Ei** - tegemist ei ole kinkekaardi tüüpi artikliga. See on vaikimisi valik. Kõik artiklid, mis ei ole kinkekaardi arvestuse või ettemaksuarvestuse eesmärgil loodud on Kinkekaart Ei valikuga. +  * **Ei** - tegemist ei ole kinkekaardi tüüpi artikliga. See on vaikimisi valik. Kõik artiklid, mis ei ole kinkekaardi arvestuse või ettemaksuarvestuse eesmärgil loodud on Kinkekaart Ei valikuga. See tagab ka kontrolli, et selliseid laoartikleid ei saa tagasi osta kliendilt, kellele seda müüdud ei ole
-  * **JAH** *- ???? +  * **JAH** *- võimaldab laoartiklit osta tagasi kliendilt, kellele seda müüdud ei ole. Kasutatakse kinkekaardi artikli puhul, kui tegemist on laoartikliga. Võib, aga ei pea kasutama samal ajal seerianumbrit. ​ 
-  * **fikseeritud** - ???? +  * **fikseeritud** - kasutatakse kinkekaartide puhul, kui on soov lisada ka kontroll kinkekaardi väärtuse üle. Igal juhul tuleb kasutada seerianumbrit. Selle valiku puhul fikseeritakse seerianumbri külge ka summa, millega kinkekaart müüdi ehk tagasi saab osta kinkekaarti täpselt sama väärtusega ja selle summat muuta ei saa.  ​ 
-  * **laetav** - ???? +  * **laetav** - kasutatav samuti kinkekaartide puhul. Annab võimaluse sama seerianumbriga kinkekaarti osaliselt kasutada vastavalt soovitud summale, samuti on võimalik samale seerianumbrile raha juurde laadida. ​ 
-  * **ettemaks** - tegemist on artikliga, mida kasutatakse ettemaksu arvete automaatselt genereerimisel.+  * **ettemaks** - tegemist on artikliga, mida kasutatakse ettemaksu arvete automaatselt genereerimisel. Samal ajal peab artikli Seeria nr olema valikus '​Seerianumber'​.
  
-**Null kreedit** - ????+**Null kreedit** - krediteerimisel pannakse selle artikli hinnaks 0.
  
 **Pakis 1** - Juhul, kui artiklit ostetakse mingis teises, laoarvestuse ühikust erinevas mõõtühikus,​ siis sisestatakse siia lahtrisse numbriline väärtus, mis näitab, mitu laoarvestuse ühikut on ühes hulgi ostu ühikus. Näiteks kui kaupa ostetakse aluse kaupa ja ühele alusele mahub artikli 100 laoarvestuse ühikut, siis sisestatakse pakis 1 lahtrisse 100. Ostudokumentidel saab süsteemiseadistuste alt sisse lülitada pakis koguse näitamise ning siis saab ostudokumentidele koguse sisestada ka pakkides, millest arvutab Directo automaatselt koguse laoarvestuse ühikutes. **Pakis 1** - Juhul, kui artiklit ostetakse mingis teises, laoarvestuse ühikust erinevas mõõtühikus,​ siis sisestatakse siia lahtrisse numbriline väärtus, mis näitab, mitu laoarvestuse ühikut on ühes hulgi ostu ühikus. Näiteks kui kaupa ostetakse aluse kaupa ja ühele alusele mahub artikli 100 laoarvestuse ühikut, siis sisestatakse pakis 1 lahtrisse 100. Ostudokumentidel saab süsteemiseadistuste alt sisse lülitada pakis koguse näitamise ning siis saab ostudokumentidele koguse sisestada ka pakkides, millest arvutab Directo automaatselt koguse laoarvestuse ühikutes.
Rida 147: Rida 147:
 **Koondartikkel** - kasutatakse siis, kui ressursist tehakse arvet ja on vaja mitu erinevat ressursil kasutatud artiklit arvel koondada kokku ühe artikli reale. Siis saavad Kõik ühe koondartikliga seotud artiklid sama reaviite, et näiteks väljatrükis saaks paljude tööde asemel näidata ühte koondtööd. **Koondartikkel** - kasutatakse siis, kui ressursist tehakse arvet ja on vaja mitu erinevat ressursil kasutatud artiklit arvel koondada kokku ühe artikli reale. Siis saavad Kõik ühe koondartikliga seotud artiklid sama reaviite, et näiteks väljatrükis saaks paljude tööde asemel näidata ühte koondtööd.
  
-**Rendiartikkel** - ????+**Rendiartikkel** - ...
  
 **Riiul** - sisestatakse riiulikood, kui antud artikli puhul soovitakse rakendada laos riiulikoodide kasutamist. Sissetulekul täidetakse sel juhul Riiul väli automaatselt vastava koodiga. **Riiul** - sisestatakse riiulikood, kui antud artikli puhul soovitakse rakendada laos riiulikoodide kasutamist. Sissetulekul täidetakse sel juhul Riiul väli automaatselt vastava koodiga.
  
-**Max ale** - maksimaalse lubatud allahindluse väärtus protsentides,​ mida selle artikli puhul on lubatud kasutada. ​:!: **Testimisel ei ole arusaadav, kuidas ​ja kus see piirang toimib????​**+**Max ale** - maksimaalse lubatud allahindluse väärtus protsentides,​ mida selle artikli puhul on lubatud kasutada. ​Nt kui hinnavalemis on allahindlus 20 ja artiklikaardil on Max ale 5, siis rakendub müügidokumendil allahindlus 5.
  
-**Range** - ?????+**Range** - töötab koos 'Max ale' väljaga. Toimib hetkel vaid kassaarvel. Range puhul läheb müügidokumendil rida lukku ja selle hinda/​allahindlust pole võimalik muuta. Kampaania ja allahindluskoodide kaudu tulevad allahindlused mõjuvad ainult kuni max aleni.
  
 **ABC klass** - võimaldab artikleid grupeerida tähtsuse alusel, kas ostu või müügi seisukohast (vt.[[et:​ladu_hooldus_abc|ABC hooldus]]) **ABC klass** - võimaldab artikleid grupeerida tähtsuse alusel, kas ostu või müügi seisukohast (vt.[[et:​ladu_hooldus_abc|ABC hooldus]])
Rida 167: Rida 167:
 **Vaik. kogus** - siia sisestatakse numbrilise väärtusena kogus, mis asetub vaikimisi dokumendi reale, millele antud artikkel asetatakse. Näiteks võib seda kasutada ressursile andmete sisestamiseks:​ **Vaik. kogus** - siia sisestatakse numbrilise väärtusena kogus, mis asetub vaikimisi dokumendi reale, millele antud artikkel asetatakse. Näiteks võib seda kasutada ressursile andmete sisestamiseks:​
  
-Kui mingi töö puhul on teada, et see peaks aega võtma 3 tundi. Siis märgitakse selle töö artikli vaikimisi koguseks 3. Artikli ressursile kandmisel ​täidetkase ​väljad Algne ja Kogus algul väärtusega 3. Kui seejärel märkida Tehtud väljale tegelikult kulunud aeg, siis muutub ka Kogus väärtus sellele vastavaks ning pärast saab võrrelda palju pidi normatiivselt aega kuluma, kui palju tehti tegelikult ja ka seda kui palju kliendile arveldati (Arvega kogus).+Kui mingi töö puhul on teada, et see peaks aega võtma 3 tundi. Siis märgitakse selle töö artikli vaikimisi koguseks 3. Artikli ressursile kandmisel ​täidetakse ​väljad Algne ja Kogus algul väärtusega 3. Kui seejärel märkida Tehtud väljale tegelikult kulunud aeg, siis muutub ka Kogus väärtus sellele vastavaks ning pärast saab võrrelda palju pidi normatiivselt aega kuluma, kui palju tehti tegelikult ja ka seda kui palju kliendile arveldati (Arvega kogus).
  
 **Punktid** - kasutatakse siis, kui on vaja erinevates mõõtühikutes või mõõtudes arvestatavate artiklite kogused muuta võrreldevaks. Näide: Müüakse reklaampinda ajalehes. Artikliteks on Reklaampind 1:1 lk, millel on Punktid 1, Reklaampind 1:2 lk, millel on punktid 0,5 ja Reklaampind 1:4 lk, millel on punktid 0,25. Neid kõiki artikelid on müüdud 1tk, ehk koguseline müügistatistika annaks tulemuseks 3tk. Aga oluline on mõõta, mitu reklaamlehekülge on müüdud. Sel juhul saab vaadata müügistatistikat ka punktides, mis annaks tulemuseks 1,75. Analoogselt saab punktide kaudu võrreldavaks muuta artiklid, millest ühe mõõtühikuks on liiter, teisel tükk, aga punktide kaudu saab nende mõlema müügitulemused väljendada liitrites või hoopis kg-des vastavalt vajadusele. **Punktid** - kasutatakse siis, kui on vaja erinevates mõõtühikutes või mõõtudes arvestatavate artiklite kogused muuta võrreldevaks. Näide: Müüakse reklaampinda ajalehes. Artikliteks on Reklaampind 1:1 lk, millel on Punktid 1, Reklaampind 1:2 lk, millel on punktid 0,5 ja Reklaampind 1:4 lk, millel on punktid 0,25. Neid kõiki artikelid on müüdud 1tk, ehk koguseline müügistatistika annaks tulemuseks 3tk. Aga oluline on mõõta, mitu reklaamlehekülge on müüdud. Sel juhul saab vaadata müügistatistikat ka punktides, mis annaks tulemuseks 1,75. Analoogselt saab punktide kaudu võrreldavaks muuta artiklid, millest ühe mõõtühikuks on liiter, teisel tükk, aga punktide kaudu saab nende mõlema müügitulemused väljendada liitrites või hoopis kg-des vastavalt vajadusele.
  
-**Kampaaniad** - saab artikli siduda kampaaniaga. Kampaania saab asetada Kampaaniate registrist. Kampaaniad häälestatakse Seadistused -> Müügi seadistused -> Kampaaniad.+**Kampaaniad** - saab artikli siduda kampaaniaga. Kampaania saab asetada Kampaaniate registrist. Väljale võib komaeraldajaga lisada mitu kampaaniat. Kampaaniad häälestatakse Seadistused -> Müügi seadistused -> Kampaaniad.
  
-**Asendus** - +**Asendus** - artiklikood,​ millega seda artiklit saab asendada. Asendusartiklit saab dokumendil välja kutsuda nii, et olles artikli lahtris vajutatakse ALT+A.
  
 **Ale konto** - saab sisestada finantskonto,​ kuhu konteeritakse artikli müügil antud allahindluse summa **Ale konto** - saab sisestada finantskonto,​ kuhu konteeritakse artikli müügil antud allahindluse summa
Rida 183: Rida 183:
   * **Lao keskmine** - pakkumise reale ostuhinna lahtrisse asetub pakkumise või pakkumise rea lao põhine keskmine artikli ostuhind   * **Lao keskmine** - pakkumise reale ostuhinna lahtrisse asetub pakkumise või pakkumise rea lao põhine keskmine artikli ostuhind
  
-**Ressursile** - siin on järgmised valikud: **vaikimsi**, **algne**, **eelmine**,​ **lepingu art.kogus**.+**Ressursile** - siin on järgmised valikud: **vaikimisi**, **algne**, **eelmine**,​ **lepingu art.kogus**. 
 + 
 +**Kõrgus**,​ **Laius**, **Sügavus** - artikli mõõdud. Mõõtühiku saab defineerida süsteemi seadistustes:​\\ 
 +{{:​et:​evelin20191230-211309.png}}
  
 ====Seotud artiklid==== ​ ====Seotud artiklid==== ​
  
 Seotud artikleid kasutatakse olukorras, kus artikliga tuleb ära siduda sarnaste tunnustega teisi tooteid, et neid siis näiteks müügi hetkel kliendile saaks juurde pakkuda. Ühe näitena võib tuua mööblimüüjad. Mööblisalongide puhul kasutatakse seda funktsionaalsust sama sarja toodete puhul. Sidumine ise on lihtne ja seda saab otse teha artiklikaardil seotud artiklite saki alt. Seotud artiklite lehel saab valida mitu artiklit, mis on selle konkreetse artikliga seotud. Seotust kuvatakse ainult selle valitud artikli puhul. Kui näiteks kohvilauale on lisatud seonduvaks kohvikann ja kohvikannule on märgitud seonduvaks kohvifilter,​ siis kohvilaua seonduvaks ei kuvata filtrit, sest filter on seotud kannu mitte lauaga. Seotud artikleid kasutatakse olukorras, kus artikliga tuleb ära siduda sarnaste tunnustega teisi tooteid, et neid siis näiteks müügi hetkel kliendile saaks juurde pakkuda. Ühe näitena võib tuua mööblimüüjad. Mööblisalongide puhul kasutatakse seda funktsionaalsust sama sarja toodete puhul. Sidumine ise on lihtne ja seda saab otse teha artiklikaardil seotud artiklite saki alt. Seotud artiklite lehel saab valida mitu artiklit, mis on selle konkreetse artikliga seotud. Seotust kuvatakse ainult selle valitud artikli puhul. Kui näiteks kohvilauale on lisatud seonduvaks kohvikann ja kohvikannule on märgitud seonduvaks kohvifilter,​ siis kohvilaua seonduvaks ei kuvata filtrit, sest filter on seotud kannu mitte lauaga.
 +
 +Seotud artiklid märgitakse artiklikaardi vastavas sakis ning nende register avaneb müügidokumendil artiklikoodil Alt+R vajutades.
  
 {{:​et:​triin20180909-161727.png}} {{:​et:​triin20180909-161727.png}}
Rida 198: Rida 203:
  
 ====Ostuartiklid==== ​ ====Ostuartiklid==== ​
-Ostuartiklid täidetakse juhul kui artiklit ostetakse erinevatelt hankijatelt.+Ostuartiklid täidetakse juhulkui artiklit ostetakse erinevatelt hankijatelt.
 {{:​et:​evelin20180907-165109.png}} {{:​et:​evelin20180907-165109.png}}
  
Rida 211: Rida 216:
   * **Norm saabumisaeg** - mitme päevaga hankija artikli tarnib.   * **Norm saabumisaeg** - mitme päevaga hankija artikli tarnib.
   * **Prioriteet** - järjekord, milles salvestamisel read reastatakse. See mõjutab aruannet Ostusoovitus valikuga '​Hankija+valik',​ kus hankijad on prioriteetsuse järjekorras.   * **Prioriteet** - järjekord, milles salvestamisel read reastatakse. See mõjutab aruannet Ostusoovitus valikuga '​Hankija+valik',​ kus hankijad on prioriteetsuse järjekorras.
 +  * **Projekt** - Projekti tulp tekib ostuartiklite saki alla siis, kui süsteemiseadistus "​Ostuartiklitel on projektipõhised hinnad"​ on jah ([[et:​yld_settings#​ostureskontro_seadistused|Süsteemi seadistused -> Ostureskontro seadistused]]). ​
 +{{:​et:​agor20191010-203552.png}}
 +
 +=== Ostuartiklite projekti kasutamine ===
 +
 +Projekti tulba täitmine võimaldab salvestada samale hankijale erinevate projektide lõikes erinevaid ostuhindasid. Projektipõhiseid ostuhindasid saab kasutada:
 +  - uue ostutellimuse tegemisel, kui ostutellimuse päises on vastav projekt
 +  - tellimuse dokumendilt ostutellimuse tegemisel, kui tellimuse päises on vastav projekt
 +  - ostusoovituse aruande Hankija+valik vaates, kui Projekt filtris on vastav projekt
 +
 +Selleks, et projektipõhiseid ostuhindasid saaks kasutada, peab süsteemiseadistus "​Ostutellimusele asetuv artikli hind" olema Ostuhind.
 +
 +{{:​et:​agor20191010-210248.png}}
 +
 + ​Teiseks peab tellimus dokumendi peenhäälestus "​Ühikuhind ostutellimusele"​ olema Artikli ostuhind.
 +
 +{{:​et:​agor20191010-210645.png}}
 +
 +**Toimimine ostutellimusel**
 +
 +Kui ostuartiklite saki all on samale hankijale salvestatud mitu rida erinevate projektidega,​ siis peaks kindlasti üks rida olema salvestatud ka ilma projektita hinnaga.
 +
 +Kui ostutellimusel on projekt ja ostutellimuse reale asetatakse artikkel, mille ostuartiklite saki all on vastava hankija ja vastava projektiga hind, siis asetub ostutellimuse reale see projektipõhine hind. 
 +
 +Kui ostutellimusel on projekt ja ostutellimuse reale asetatakse artikkel, mille ostuartiklite saki all on vastava hankijaga ainult ilma projektita hind, siis asetub ostutellimuse reale see ilma projektita hind.
 +
 +Kui ostutellimusel ei ole projekti ja ostutellimuse reale asetatakse artikkel, mille ostuartiklite saki all on vastava hankija jaoks salvestatud projektipõhised hinnad ja ilma projektita hind, siis asetub ostutellimuse reale ilma projektita hind.
 +
 +
 +**Toimimine tellimuselt ostutellimuse loomisel**
 +
 +Kui tellimusel on projekt täidetud, siis näidatakse Osta nupust avanevas vaheaknas Hank. hind tulbas projektipõhiseid ostuhindasid (arvestatuna baasvaluutasse). Kui hankijale ei ole ostuartiklite saki alla salvestatud projektipõhist hinda, siis näidatakse ilma projektita vastava hankija ostuartikli hinda (arvestatuna baasvaluutasse).
 +
 +Kui tellimusel ei ole projekt täidetud, siis näidatakse Osta nupust avanevas vaheaknas Hank. hind tulbas ilma projektita vastava hankija ostuartikli hinda (arvestatuna baasvaluutasse).
 +
 +{{:​et:​agor20191010-212048.png}}
 +
 +**Toimimine aruandes Ostusoovitus**
 +
 +Kui ostusoovitus aruande filtris on Projekt määratud, siis Hankija+valik vaates näidatakse ostuhindadena artikli ostuartiklite saki alla salvestatud vastava projektiga hindasid.
 +
 +Kui ostuartiklite saki alla ei ole salvestatud projektipõhiseid hindasid, aga on salvestatud ilma projektita hind, siis näidatakse aruandes ilma projektita hinda ka sel juhul, kui aruande filtris on projekt valitud.
 +
 +Kui ostusoovitus aruande filtris ei ole Projekt määratud, siis Hankija+valik vaates näidatakse ostuhindadena artikli ostuartiklite saki alla salvestatud ilma projektita hindasid.
 +
 +{{:​et:​agor20191010-215959.png}}
 +
 +====Min/max tasemed==== ​
 +Artikli minimaalseid ja maksimaalseid laoseisu tasemeid on võimalik iga lao kohta eraldi määrata. Infona on siin kuvatud ka sakil Artikkel paika pandud vaikimisi artikli min/max tasemed. Kui laole on määratud tase, võetakse arvesse lao oma ning kui see on tühi, rakendub vaikimisi tase.
 +{{:​et:​triin20200422-101920.png}}
 +
 +Kui artiklil on variant kasutusel, saab min/max tasemeid seadistada ka variantide kaupa.
 +{{:​et:​triin20200417-090044.png}}
 +{{:​et:​triin20200422-102427.png}}
 +{{:​et:​triin20200422-102100.png}}
 +
 +:!: Juhul, kui andmebaasis on seadistatud suur hulk erinevaid ladusid ja artikliga seotud variantide arv on samuti suur, lülitub variantide kaupa min/max määramise funktsioon välja ning miinimum/​maksimumtasemeid saab määrata ainult ladude kaupa. Artikli variantide arv korrutatuna andmebaasis olevate ladude arvuga peab olema alla 1000, et variandipõhine min/max määramine võimalik oleks. See kontroll on artiklipõhine,​ st samas andmebaasis võib mõnedel artiklitel see funktsioon sisse lülitatud olla ja teistel mitte.
 +
 +Kõiki ladudele ning variantidele määratud min/max tasemeid võtab arvesse aruanne Ostusoovitus,​ kus arvutatakse optimaalne vajaolev artiklite kogus.
 +{{:​et:​triin20200417-101847.png}}
  
et/yld_artikkel.txt · Viimati muutnud: 2023/04/20 13:33 persoon evelin