Sisujuht
OSS ja IOSS erikorra alusel müük Directos
Üldine info
OSS- ja IOSS-deklaratsioon hõlmab ainult müügipoolt – see tähendab käibe ning vastava riigi käibemaksu deklareerimist.
- IOSS-i erikord kehtib ühenduseväliste kaupade otsemüügil lõpptarbijale EL-is. Näiteks, kui klient tellib Hiinast kauba, mis lähetatakse otse Soome lõpptarbijale, ilma et kaup Eestisse jõuaks, saab IOSS-i kaudu deklareerida ja tasuda käibemaksu.
- OSS-i erikorda saab kasutada ka EL-i siseseks kaugmüügiks, isegi kui kaup ei ole algselt Eestis. Näiteks juhul, kui kaup asub Saksamaa laos ja müüakse sealt otse eratarbijale Prantsusmaal, saab Eestis esitada OSS-i deklaratsiooni, mis hõlmab kõiki EL-i riikide müüke. Deklaratsioon esitatakse kord kvartalis.
Kui ettevõte valib OSS-i või IOSS-i erikorra, peab seda kasutama järjepidevalt kõikide vastava korra alla kuuluvate tehingute ja sihtriikide jaoks – valikuline kasutamine ei ole lubatud. Näiteks ei saa rakendada OSS-i Soome müügil ja samas mitte rakendada seda Prantsusmaa müügil. Directo süsteemis ei ole OSS- ja IOSS-deklaratsioone; vajalikud andmed saab klientide statistika aruandest ja tuleb käsitsi sisestada e-MTAsse.
OSS-ga seotud seadistused
- Käibemaksukoodid teha iga riigi jaoks kuhu müüakse eraldi OSS ja IOSS käibemaksukoodid. Tee ainult koodid riikidele kuhu tegelikult ka müüakse.
Käibemaksukoodi all osas on uued väljad, kuhu saab märkida OSS-i käibemaksukoodide täpsema info - standard/vähendatud ning riigi.
- Käibemaksumaa - teha juurde uued käibemaksumaad OSS ja IOSS erikorra kasutamisel (kuhu tegelikult ka müüakse).
- Käibemaksukontod – teha juurde käibemaksukontod mille peale läheb erikorra käibemaks.
- Artikliklassidele lisada – käibemaksukood ja sellele vastav müügikonto.
- Kliendikaart - täitmine sõltub ettevõtte tööprotseduuridest - kas tehakse otse Directost arved või e-poest saabub liidese kaudu info.
- Kliendikaart on informatiivne ja andmeid saab täita, kui tehakse käsitsi otse Directost tellimust.
- kui liidesest tuleb kliendi info, peab vaatama mida kliendikaardile täidetakse. Kui kliendiinfo tuleb üle liidese, võib see sisse olla ehitatud erinevalt
- a) liideses info võetakse juba valmistehtud kliendikaardilt - nt. kui tehakse Prantsusmaa jaekliendile üks kliendikaart ja seal peal hakatakse web-is nime muutma, siis saab panna käibemaksumaa (s.t. tehakse valmis iga riigi jaoks, kuhu müüakse nt. 50 klienti ja siis täidetakse nende kliendikaartide peal ära käibemaksumaa. Tellimusel kasutatakse sama kliendikoodi, aga kirjutatakse nimi üle.
- b) liideses postitatakse info otse tellimuse peale. OSS-i puhul oleks kindlam, kui see postitakse kaasa tellimuse peale.
- Asumaad - ei saa täita, sest sama nimega registreeritud klient võib osta mitmest riigist ja sihtaadressiks panna tellida vastavalt.
- Käibemaksu koodi ei tasu täita kliendikaardil v.a. juhul, kui on tegemist ühekordse müügiga. Aga ka siis võib sama klient teha uue tellimuse ja lähetusaadressiks panna teise riigi.
- Müügidokument - päisesse asetub kliendi küljest käibemaksumaa, artikli asetamisel leitakse artikli küljest teenus/kaup ja artikliklassi küljest käibemaksukood.
Käibedeklaratsiooni jaoks info saab
- Klientide statistika
Kui sama aruanne võtta kokku kliendiklassi lõikes, siis saame andmed ilma klientide nimedeta.
KM kood filter töötab ka koodide vahemikuga nt. 30:66.
Raamatupidaja peab tegema kontrollid, et veenduda et kõikidel müügiarvetel on õige sihtriigi käibemaksukood ja käibemaksumaa küljes. Nt. sihtriigi kaupa - kas on õiged käibemaksukoodid küljes ja ka vastupidi km kood 33 jaga sihtriikideks laiali.
- Pearaamat
Vabatahtlikud seadistused
- Müügikontod – teha juurde müügikontod mille peale läheb erikorra käive
Liidese puhul jälgida
- Käibemaksukood
- Käibemaksumaa
- Kuhu märkida kaup või teenus ? Tooted on andmebaasis ja artikli peale peab olema märgitud õieti toode või teenus.
Teenuse näited - tellin kaupa, arvel on lisarida transport s.o. teenus. Webi koolitusteenus, kus klient kuulab midagi või juba valmisprogetud keskkonnas teeb midagi.
Deklaratsioon Directos
Hetkel ei ole tehtud