Kasutaja tarvikud

Lehe tööriistad



et:finkm

Erinevused

Siin näed erinevusi valitud versiooni ja hetkel kehtiva lehekülje vahel.

Lõlita võrdlemise vaatele

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
Next revision Both sides next revision
et:finkm [2023/10/06 15:00]
vilja [Kuidas saab käibemaksukoode sulgeda]
et:finkm [2024/04/15 14:24]
vilja [2.1 Näide erisuse koodide 01 ja 02 seadistamise kohta]
Rida 37: Rida 37:
   * **PÖÖRDKM KONTO D**- pöördkäibemaksu deebetkonto finantskandes. Näiteks ostu puhul sisendkäibemaksu arvestatud pöördkäibemaks.   * **PÖÖRDKM KONTO D**- pöördkäibemaksu deebetkonto finantskandes. Näiteks ostu puhul sisendkäibemaksu arvestatud pöördkäibemaks.
   * **PÖÖRDKM KONTO K**- PÖÖRDKM KONTO D korrespondeeriv konto.   * **PÖÖRDKM KONTO K**- PÖÖRDKM KONTO D korrespondeeriv konto.
-  * **KORR. KONTO**- ​periodiseerimisel ​tasakaalustamiseks kasutatav ​tulevaste perioodide kulukonto.+  * **KORR. KONTO**- ​käibemaksu ​tasakaalustamiseks kasutatav ​konto kui soovitakse käibemaks periodiseerida tulevasse perioodi (kasutada nt kassapõhise käibemaksuarvestuse puhul) - tulevane periood tuleb arvel märkida väljale "KM aeg” 
   * **MÜÜGI KM OBJEKT**- objekt, millele kantakse antud käibemakskoodi alusel arvele arvutatud käibemaksu summa sama arve alusel tekkivasse finantskandesse. Kui see väli jätta tühjaks, siis kande koostamisel otsib programm vastavat objekti **Süsteemi seadistuste** hulgast. Vt. 4.2 Süsteemi seadistused. Täidetakse juhul, kui mingil põhjusel soovitakse käibemaksu summa MÜÜGI KM KONTO-le lisaks kanda ka mõne objekti arvestusse.   * **MÜÜGI KM OBJEKT**- objekt, millele kantakse antud käibemakskoodi alusel arvele arvutatud käibemaksu summa sama arve alusel tekkivasse finantskandesse. Kui see väli jätta tühjaks, siis kande koostamisel otsib programm vastavat objekti **Süsteemi seadistuste** hulgast. Vt. 4.2 Süsteemi seadistused. Täidetakse juhul, kui mingil põhjusel soovitakse käibemaksu summa MÜÜGI KM KONTO-le lisaks kanda ka mõne objekti arvestusse.
   * **OSTU KM OBJEKT**- objekt, millele kantakse antud käibemaksukoodi alusel ostuarvele ja kulutusele arvutatud käibemaksu summa sama tehingu alusel tekkivasse finantskandesse. Kui see väli jätta tühjaks, siis kande koostamisel otsib programm vastavat objekti **Süsteemi seadistuste** hulgast. Täidetakse juhul, kui mingil põhjusel soovitakse käibemaksu summa OSTU KM KONTO -le lisaks kanda ka mõne objekti arvestusse.   * **OSTU KM OBJEKT**- objekt, millele kantakse antud käibemaksukoodi alusel ostuarvele ja kulutusele arvutatud käibemaksu summa sama tehingu alusel tekkivasse finantskandesse. Kui see väli jätta tühjaks, siis kande koostamisel otsib programm vastavat objekti **Süsteemi seadistuste** hulgast. Täidetakse juhul, kui mingil põhjusel soovitakse käibemaksu summa OSTU KM KONTO -le lisaks kanda ka mõne objekti arvestusse.
Rida 52: Rida 52:
  
 Eesti tingimustes peab olema kindlasti valik erikord, sest seda võib tarvis minna KMD INF1 õigeks genereerimiseks. Valik erikord märgitakse kindlasti ära, kui antud käibemaksukoodiga tähistatakse Käibemaksuseaduses määratud erikorra alusel tehtavaid toiminguid. Näiteks 20% käive KMS §-des 41 ja 42 sätestatud erikorra alusel. Eesti tingimustes peab olema kindlasti valik erikord, sest seda võib tarvis minna KMD INF1 õigeks genereerimiseks. Valik erikord märgitakse kindlasti ära, kui antud käibemaksukoodiga tähistatakse Käibemaksuseaduses määratud erikorra alusel tehtavaid toiminguid. Näiteks 20% käive KMS §-des 41 ja 42 sätestatud erikorra alusel.
-  * **ERISUS**- rippmenüü valikutega. ​Väärtuseid saab seadistada ​**Süsteemi ​seadistuste** hulgast+  * **ERISUS**- rippmenüü valikutega. ​Kasutatakse,​ kui antud käibemaksukoodiga tähistatakse toiminguid, mille puhul tuleb riiklikus aruandluses näidata erisusi. Valikud tulevad ​**Süsteemi ​seadistusest ”Käibemaksu koodide erisus”**, kuhu peab komadega kirjutama erisuse koodid ja sulgudesse taha mis km%’ga tehingut ennast maksustatakse.  
-{{:et:triinp20220427-115104.png}}+{{:et:​vilja20240415-141101.png}} 
 + 
 +{{:et:vilja20240415-141438.png}} 
 + 
 +:!: Oluline on märkida erisuse koodi taha sulgudesse see käibemaksumäär,​ millega tehingut tegelikult maksustatakse. Näiteks erisus 01 tähendab, mis erisuse koodiga tehinguga on tegemist ja sulgudes (22%) tähendab, mis km%’ga tehingut ennast maksustatud. Näiteks kasutatud kauba müügi puhul on arvel käibemaksumäär 0%, aga kasum maksustatakse 22%’ga, siis sellel puhul läheb KMK külge erisus 01(22%). Kui aga müüakse kasutatud raamatuid, siis 01(9%). 
 + 
 + 
 + 
 +==== 2.1 Näide erisuse koodide 01 ja 02 seadistamise kohta ==== 
 + 
 +**Erisus 01**. Kui on tegemist kasutatud kauba müügiga (nn. kasuminormi maksustamine KMS §-d 41 ja 42), siis peab käibemaksukoodi kaardil märkima **Lisainfo > erikord __aktiivseks__** ning **erisus koodiks** valima õige käibemaksumäära,​ millega tehing maksustatakse.  
 + 
 +{{:​et:​vilja20240415-135749.png}} 
 + 
 +**Erisus 02**. Kui tegemist on siseriiklik pöördmaksustamise erikorraga (kinnisasjad,​ metallijäätmed,​ väärismetall ja metalltooted;​ KMS § 41.1), siis peab käibemaksukoodi kaardil märkima **Lisainfo > erikord __mitteaktiivseks__** ning erisus koodiks valima õige käibemaksumäära,​ millega tehing maksustatakse.  
 + 
 +{{:​et:​vilja20240415-142033.png}} 
  
-Kasutatakse,​ kui antud käibemaksukoodiga tähistatakse toiminguid, mille puhul tuleb riiklikus aruandluses näidata erisusi. 
  
 ===== 3. Käibemaksukoodi asetaja ===== ===== 3. Käibemaksukoodi asetaja =====
Rida 74: Rida 90:
  
  
-===== 4.Korduvad küsimused =====+
  
  
  
  
et/finkm.txt · Viimati muutnud: 2024/04/15 17:01 persoon vilja