Numbriseeriad on Directos reeglid, mille alusel omistab süsteem uut dokumenti luues dokumendile numbri. Seeriatel on ajaline kehtivus ja töö on võimalik ainult siis, kui seadistatud on mõni seeria, mis kehtib dokumendi aja seisuga.
Neid numbriseeriaid kasutatakse kõikide dokumentide puhul, mis pole käsitsi sisestatud finantskanne (FIN.xxx tüüpi kanne), st arvete, tellimuste, ostuarve jms dokumentide loomisel.
Seeriate seadistamine käib ÜLDISTE SEADISTUSTE valikust Seeriad.
Numbriseeriate seadistamisel on otstarbekas luua seeriad nii, et nende ajaline kehtivus ja numbrivahemik võimaldavad muretut tööd pikaks ajaks. Mitte mingil juhul pole mõtet teha erinevate perioodide (aasta, kuu, nädal vms) jaoks erinevaid seeriaid. Kindlasti tuleb vältida lähenemist, et erinevate dokumendiliikide puhul kasutatakse erinevaid seeriaid (üks seeria arvete, teine ostuarvete jms jaoks). Seeria loomisel võiks prognoosida numbrivahemiku suurust planeeritava tegevusmahu järgi. Näide:
Sellisel puhul on mõistlik loodav seeria näiteks selline:
Selline seeria mahutab 999998 dokumenti, mis on igati piisav nende ca 200 tuhande müügiarve ära mahutamiseks, mis järgmise kümne aasta jooksul tekkida võivad.
Selleks, et kasutaja ei peaks uue dokumendi loomisel käsitsi seeriat valima, saab seeria koodi salvestada kasutaja kaardile. Kasutaja ise saab seda teha Isiklikud seadistused lehel. Isiklike seadistuste avamiseks on kaks võimalikku teed - peamenüü ülemises servas oma nimel klõpsates või Seadistused → Isiklikud seadistused, administraator teeb seda Üldine tulba Seadistuse menüüvalikust Kasutajad
Juhul, kui kasutatav seeria muutub, näiteks kasutati eelmisel aastal seeriat DOK2016, aga sellel aastal on plaan kasutada seeriat DOK2017, siis tuleb uue aasta saabudes veenduda, et kasutajate külge ei oleks salvestatud seeriat, mille kehtivus on lõppenud.
Kui Directos on kasutusel Kohad, siis võib seeria olla seotud ka konkreetse kohaga, seega peab uute seeriate tegemisel veenduma, et ka kohtade külge on seadistatud õiged seeriad.
Juhul, kui kasutajaga pole seotud konkreetset seeriat, vaid valik on Viimati salvestatud, siis tuleb uut seeriat kasutama hakates esimese loodava dokumendi puhul seeria ise valida dokumendi numbri lahtrist topeltklõpsuga.
Directos ei tohi mingil juhul olla seeriaid, mis omavahel numbriliselt kattuvad, st ühegi seeria algus ei tohi olla väiksem, kui ükskõik millise muu seeria lõpp, samuti ei tohi ühegi seeria lõpp olla suurem, kui mõne muu seeria algus.
Kui süsteemis on mitu seeriat, siis võivad numbrivahemikud olla näiteks nii:
Aga mitte mingil juhul nii:
Ja ka mitte mingil juhul nii:
Arusaadavuse huvides võiks seeriad seadistada nii, et algus ja lõpp on võrdse kohtade arvuga.
Abi seeriat (ajutist abistavat seeriat) saab kasutada dokumendi numbri taastamiseks, kui dokument on ekslikult kustutatud. Samuti siis, kui tuleb dokument kustutada seotud dokumentide seoste eemaldamiseks. Näiteks: kui oled teinud tellimuselt arve ja need on omavahel seotud, aga tekib vajadus, et see seos eemaldada, siis saad selle arve ära kustutada ning luua Abi seeriat kasutades uue.
Samuti on Abi seeria kasulik dokumendi numbrite kronoloogilise järjestuse säilitamisel, kui ei soovi, et mõni dokumendi number jääks numbrite vahemikus kasutamata.
Abi seeriat saab teha numbriseeriate alt Seadistused → Üldised seadistused → Seeriad
Kood - Seeria kood on vabalt valitav. Kood võib olla numbriline või sõnaline, aga ei tohi sisaldada sümboleid.
Nimi - Kasutajale nähtav Abi seeria nimi. See peaks kirjeldama asja olemust. Näiteks: „Dokumendi taastamine“. Tegu on informatiivse väljaga.
Seeria algus - Dokumendi taastamise puhul tuleb sellele väljale märkida taastamist vajavale dokumendile eelnev number. Näiteks: kui on vaja taastada dokument numbriga 209978, siis sellele numbrile eelnev number on 209977.
Seeria lõpp – Dokumendi number, mida on vaja taastada.
Algus aeg ja lõpp aeg - Siia tuleb märkida ajavahemik, mille sisse jäävad loodava dokumendi aeg ja tänane päev.
Teisi välju täitma ei pea.
Abi seeriat luues võib ekraanile tulla hoiatus, et loodava Abi seeria dokumendi number ühtib kehtiva seeriaga. See ei takista Abi seeria salvestamist ja kasutamist.
Näide:
Kuidas toimida, kui dokument kustutati.
1. Loo numbriseeriate alt Abi seeria kustutatud dokumendi numbriga.
2. Loo dokument ja täida vajalikud väljad. Dokumendi loomise käigus tuleb automaatselt vaikimisi seeria. Abi seeriat saate valida enne dokumendi salvestamist ja ka pärast salvestamist. Selleks tuleb klikkida kaks korda dokumendi numbri väljal, mille käigus avaneb „Aseta seeria“ aken.
3. Vali oma loodud Abi seeria ja pärast salvestamist tekib dokumendi number.
** Pärast dokumendi korrastamist ja kinnitamist tuleb Abi seeria kustutada numbriseeriate alt.
Finantsseeriate puhul pädevad kõik ülaltoodud põhimõtted. Seadistamine käib Raamatu tulba seadistuste valikust Finantsseeriad.
Neid seeriaid kasutatakse ainult FIN tüüpi kannete puhul, st finantskannete, mis pole tekkinud ühegi alamsüsteemi dokumendi kinnitamise teel, vaid mida luuakse Raamatu tulbas dokumendiregistri Kanded operatsiooniga Lisa uus.