Menetlus ehk kinnitusring tähendab kulude kinnitamist inimese poolt. Directos on võimalik anda dokumendile digiallkirjaga võrdväärne allkiri, mis jääb koos ajatempliga dokumendile külge ning on tagantjärgi kontrollitav.
Milliseid dokumente Directos menetleda on võimalik? Ostuarveid, kulutusi, ostutellimusi, palka, kassa sisse/välja liikumisi ja uuringuid.
Menetlemine toimub dokumendil eraldi menetluse lehe all. Tavaliselt käib aga dokumentide ülevaatamine ja allkirjastamine vastavas aruandes.
Menetluse aruanne asub Peamenüü→Üldine→Aruanded→Menetlus
.
Vasakul avaneb dokumendiliikide kaupa info dokumendi ja menetlenud või menetlemist vajavate kasutajate/punktide kohta.
Aruandes on võimalus dokumente ka mitme kaupa allkirjastada. Selle jaoks saab teha peale dokumentide üle vaatamist linnukesed soovitud ridade ette ning vajutada nuppu Allkirjasta valitud või Allkirjasta KÕIK valitud.
Paremal avaneb aktiivne dokument ja/või selle dokumendi küljes olevad manused. Seal on võimalik dokument üle vaadata ning kohe ka allkirjastada või allkirjastamisest keelduda. Olemas on ka kommentaari jätmise võimalus.
Paremal küljel on veel ka kerimise riba, mis võimaldab näha dokumendi ridasid.
Lisaks on võimalik saata teistele kasutajatele sõnumeid ja lugeda teiste saadetud sõnumeid (antud võimalus on päris uus ning edasi arendamisel).
Üldised menetluse seadistused asuvad Peamenüü→Üldised Seadistused>Kinnitamise eeldus / Menetlus
.
Allpool on lahti kirjutatud mõned tähtsamad seadistused.
Kui reapõhine menetlus on sisse lülitatud, siis peab menetluse aruandes allkirja lisamisel dokumendi automaatseks salvestamiseks olema Jah ka seadistus Menetluse aruandest saab dokumenti salvestada.
Punktid määravad kasutaja menetlemise taseme.
Punkte saab seadistada kasutaja või grupi õiguste all vastava dokumendi real viimases tulbas Punktid. Juhendi õiguste seadistamise kohta leiab siit- http://wiki.directo.ee/et/group_rights
Suurema punktide arvuga kasutajad saavad menetleda ka väiksema punktide arvuga kasutajate eest. Dokumendil jääb aga näha kasutaja, kes tegelikult allkirjastamise nuppu vajutas. Kui punktide arv on sama või väiksem, siis teise kasutaja eest allkirjastada ei saa.
Kui on seadistatud, et menetlemine toimub järjestikuliselt, siis menetlevad dokumente kõigepealt väiksema punktide arvuga menetlejatel (P1), siis suurema punktide arvuga (P2) jne. Teateid saadetakse samuti vastavalt. Järjestikulise menetlemise puhul peab menetlejaid olema vähemalt 2.
Paralleelmenetluse puhul saavad kõik kasutajad üheaegselt menetleda ning ka teavitusi menetlust vajavate dokumentide kohta.
Vaikimisi menetleja seadetes saab määrata, millistel tingimustel konkreetne töötaja erinevatele menetletavatele dokumentidele automaatselt asetub. Seadistada saab seda personalikaardil Menetlus
lehel.
Dokument- saab valida, millisele dokumendile seadistused kehtivad. Kui mitmele reale valida sama dokument, siis need read on omavahel „või“-tingimusega. Menetleja asetub dokumendile siis, kui vastab emma-kumma rea tingimustele. Kui samal real on mitu tingimust, siis need on üks komplekt, millele peab dokument vastama, et menetleja asetuks.
Uuel- kasutaja lisatakse menetlejaks igale uuele dokumendile.
Alates summast- kasutaja lisatakse menetlejaks pärast salvestamist, kui dokumendi käibemaksuta summa ületab sellel väljal määratud summa.
Objekt- kasutaja lisatakse menetlejaks pärast salvestamist, kui sellel väljal määratud objekt sisaldub dokumendi objekti väljal.
Pr.juht- kasutaja lisatakse menetlejaks pärast salvestamist, kui ta on dokumendiga seotud projekti juht.
Projekt- kasutaja lisatakse menetlejaks pärast salvestamist, kui sellel väljal määratud projekt sisaldub dokumendi projekti väljal.
Konto- kasutaja lisatakse menetlejaks pärast salvestamist, kui sellel väljal määratud konto sisaldub dokumendi konto väljal. Toimib ka välistamine ! märgiga. Kui konto on sisestatud ! märgiga ja dokumendil on see konto, siis kasutajat menetlejaks ei asetu. Mitme konto välistamiseks tuleb lisada ! ja seejärel komadega kontode loetelu, näiteks !10921,10924,109333
Ise- kasutaja lisatakse menetlejaks igale uuele dokumendile, mille kasutaja ise loob.
K- kopeerib rida.
Summa limiit- limiit, milleni kasutaja on pädev allkirjastama (dokument ei kinnitu, kuni menetlusel pole piisava summa limiidiga menetleja allkirja).
Kui kasutaja on näiteks puhkusel, siis on võimalik tal endale määrata asendaja, kes piisavate õiguste olemasolul saab tema eest dokumente menetleda ja nende kohta ka vastavaid teateid.
Asendamise perioodi märkimine ei ole kohustuslik. Asendatav saab sellel perioodil ka ise dokumente allkirjastada, kuid teateid ta selle kohta ei saa.
Ostuarve väljad, mille muutmine muudab menetluse kehtetuks (allkirjad eemaldatakse) - selle seadistusega on võimalik ära kirjeldada dokumendi väljad, mille muutmine eemaldab juba lisatud allkirjad. Näiteks kui muudetakse projekti, tuleb dokument kõikide menetlejate poolt uuesti üle vaadata.
Seadistusse tuleb lisada dokumendi välja koodi. Näiteks on tabelis välja toodud dokumendi välja nimetus ja sellele vastav kood.
Dokumendi väli | Päis | Rida |
---|---|---|
Projekt | projekt | r.projekt |
Objekt | p.objekt | r.objekt |
Summa | summa | r.summa |
Konto | - | r.konto |
Tas.Ting | t.tingimus | - |
KM kood | - | r.km |
Kui seadistus on täidetud, siis ostuarvele ridade lisamisel, summa või käibemaksukoodi muutmisel eemaldatakse allkirjad igal juhul.
Väljade koodid on leitavad Seadistused → Väljatrükkide häälestamine
alt avades seadistatav dokument ning vajutades XML nupule. Põhjalikum juhend on leitav siit.
Menetlusest keeldumise korral lisatakse praktikas keeldumise põhjuse ja vajalike muudatuste osas kommentaar või jäetakse allkirjastamata ning lisatakse dokumendile sõnum. Keeldumise kohta saavad ka teavituse seadistuses Menetluse keeldumise korral teavituse saaja määratud rollid. Dokumentidele sõnumite jätmise ja teavituse saamise kohta loe lähemaltsiit.
Järjestiku menetluse puhul, selleks, et dokument ilmuks menetluse aruandesse, on oluline keeldumiste osas meeles hoida:
1. Kui esimese taseme ehk vähemate punktidega menetleja keeldub allkirjastamisest, tuleks peale muudatusi keeldumine tühistada või jätta allkirjastamata ning kasutada sõnumeid vajalike muudatuste osas. Kui muutja on sõnumile vastanud, saadetakse selle kohta ka teavitus ning menetleja saab sobivusel dokumendi allkirjastada.
Näide 1. Esimese taseme menetleja keeldub allkirjastamisest
Kui allkirjastamisest keelduti, siis tuleks peale muudatusi keeldumine tühistada, et dokument uuesti menetluse aruandesse ilmuks.
Või kasutada sõnumeid muudatuste osas ning allkirjastada, kui dokument on sobilik.
2. Kui madalama taseme menetlejad on allkirjad lisanud ning kõrgema taseme menetleja allkirjastamisest keeldub, tuleb tühistada ka madalama taseme menetlejate allkirjad, et menetlus ring saaks uuesti alata.
Näide 2. Kõrgema taseme menetleja keeldub allkirjastamisest
Allkirjade/keeldumise tühistamise saab teostada menetleja ise või dokumendi muutja.
Vastasel juhul ei ilmu dokument kellelegi automaatselt menetluse aruandesse või peaks keelduja hiljem ka jälgima aruandes Menetletud – Keeldutud dokumente.
Menetluse mallid asuvad Peamenüü→Üldised Seadistused>Menetluse mallid
.
Menetluse mallid võimaldab eelseadistada menetlejate komplekte, mida saab dokumendile valida ühe liigutusega. Defineeritud mallid tekivad valikusse dokumendi menetluse vaates. Konkreetse malli valimisel lisatakse menetlejad dokumendile.
Menetlusmallil on objekti väli, mida täites rakendub mall dokumendile päises olevate vastavate objektide olemasolul (rakendub dokumentidel, mis on mallil linnutatud).
Mall rakendub automaatselt valitud dokumentidele juhul, kui dokumendil on määratud siin defineeritud objekt(id). Objektiga malle ei kuvata malli valikus dokumentidel.
Rakendub juhul kui on täidetud menetletud ostutellimuse seadistused :Menetletud ostutellimuse ostuarve lubatud summa ületamise %, Menetletud ostutellimuse ostuarvet peab menetlema, Automaatkinnituse menetleja.
Antud lahedus töötab suundadel:
Selle lahenduse puhul Directo kasutaja nt ROBOT, mis on lisatud süsteemiseadistustesse, kinnitab ostuarve ise ja seda ei ole vaja enam menetleda. Juhul kui ostuarve summa on suurem kui ostutellimusel ja see ületab lubatud piiri siis ostuarve läheb menetluse ringi nagu tavaline ostutellimuseta ostuarve.
Directos on võimalik menetleda ka ainult selliseid arveid, mille kokku summa on negatiivne. Selleks tuleb seadistada töötajal, kes hakkab kreeditarveid menetlema, personalikaardi menetluse sakk vastavalt alltoodud pildile - arve lahtrisse lisatakse summa, millest (matemaatiliselt) väiksemate summade puhul ilmub isik automaatselt dokumendile menetlejaks. See tähendab, et kui summaks on märgitud -100, siis menetlusse lähevad kõik arved kuni summani -100.
Lisaks tuleb Üldistes seadistustes - Kinnitamise eeldus / Menetlus alt aktiveerida arve dokumendile 100%-line menetlus. Sellisel juhul postiivse summaga müügiarveid menetlema ei pea, küll aga peab neid arveid, mille summa langeb alla personalikaardile lisatust.