Sisujuht

Laosissetulek

Laosissetuleku dokument asub Ladu→ DOKUMENDID → Laosissetulekud

Laosissetuleku dokumendiga kajastatakse kaupade saabumist lattu. Laosissetulekut saab luua käsitsi sisestades, aga seda saab algatada ka dokumendilt Ostutellimus või aruandest Ostutellimuste nimekiri.

Kui kaupa ostetakse hankijalt, siis reeglina järgneb laosissetuleku dokumendile Ostuarve dokumendi loomine, mis algatatakse kinnitatud laosissetulekult või aruandest Laosissetulekute nimekiri.



Kasutamine

Põhitõed laosissetuleku dokumendi tegemisel

Kauba lattu võtmisel tuleb laosissetulekul minimaalselt täita järgmised väljad:


NB! Juhul, kui kaup saabub saatelehega, millel hindu ei ole, siis see ei takista sissetulekut kinnitamast, sest hiljem on võimalik kinnitatud sissetulekule hinnad lisada.

Seejärel tuleb dokument kinnitada vajutades järjest nuppe KINNITA ja SALVESTA või klahvi F12. Peale seda on ridadel olevad artiklid laoseisus ja nendega saab teha laotoiminguid.

Laosissetuleku dokumendiga võetakse kaubad laoseisu, kuid kohustuse hankija ees tekitab Ostuarve ja see on sissetuleku järgdokument, mis luuakse päises oleva nupu O-arve kaudu. Selleks, et ostuarve loomine oleks vaid paar klikki, on soovitus juba laosissetuleku dokumendil ära täita kõik väljad, mis on ostuarvel olulised ja kontrollida ära ka hankija arve summa vastavus sissetuleku summaga.

Täiendavad väljad (sinisega), mis sissetuleku dokumendil täita, et need liiguks ostuarvele kaasa:

Hankija arve/saatelehe ilma käibemaksuta summa vastavust tuleb kontrollida laosissetuleku päise välja Hankijalt vastu. Need peavad klappima. Kui ei, siis on ridadel hindade või koguste sisestamisel tehtud viga ja see tuleb üles leida.


Laosissetulek vs ostuarve ja nende finantskanded

Laosissetuleku päises on oluline ka väli Konto, mis on eelhäälestatud ja täitub automaatselt. See täidetakse hankijakaardilt väljalt LS konto, kuid tavajuhtudel hankijakaardil seda ei täideta ja konto leitakse süsteemiseadistustest:

See on laosissetuleku kandesse minev kreeditkonto ja nimetatakse enamasti 'vahekontoks', mis tasakaalustub peale ostuarve tegemist, sest ostuarve reale liigub justnimelt sissetuleku päise konto.

Laosissetuleku deebetkonto võetakse kandesse taustal lao kaardilt ja kui seal ei ole täidetud, siis süsteemiseadistustest:

Laosissetulekult liiguvad andmed ostuarvele:

Laosissetuleku kanne ja ostuarve kanne annavad kokku ühtse terviku:


Teises valuutas laosissetulek

Vaikimisi on laosissetulek alati baasvaluutas. Valuutat ja kurssi näidatakse dokumendi päises ridade kohal. Kui loodava laosissetuleku alusdokumendil ehk hankija arvel on teine valuuta, siis tuleks see valida enne ridade sisestamist, et sellest lähtuvalt asetuksid dokumendile hinnad vastavalt süsteemiseadistusele:

Kurss leitakse Ostuarve aeg järgi ja kui see on täitmata, siis laosissetuleku aja järgi.

Kui konkreetselt hankijalt ostetakse alati kindlas teises valuutas, siis võiks hankijakaardil ära täita välja Valuuta ja see täidetakse dokumendile hankija asetamisel.

Kui dokumendi päises on valuuta täidetud, siis asetub artikli hinnaks artiklikaardilt hind ümberarvutatult kursiga. Kui aga on kokku lepitud valuutas hinnad, siis võiks artiklikaardil ära täita ka välja Ostuvaluuta. Nii asetub laosissetulekule hinnaks suure tõenäosusega hind, mis on ka hankija arvel.

Hinnad ridadel peavad olema sisestatud päise valuutas. Lattu arvele võetakse baasvaluutas.


Kinnitatud laosissetuleku muutmine

Kinnitatud laosissetuleku dokumendil on olemas Salvesta nupp ja peale kinnitamist on võimalik mitmeid välju muuta, eriõigustega muuta ka hindu ja jagada kulusid.

Kinnitatud laosissetuleku muudetavad väljad

Kui kasutajal on laosissetuleku salvestamise õigus, siis saab ta kinnitatud laosissetulekul muuta järgmisi välju:

Kinnitatud laosissetulekul on võimalik muuta ridadel olevaid hindu. Selle tulemusel muudetakse laosissetulekul olevate artiklite Laoidede ajalugu, arvutatakse üle nendega seotud dokumentide ostuhinnad ja sellest tulenevalt müügidokumentidel ka kate. Samuti muudetakse seotud dokumentide kannetel kaubakulu ja varude ridu.

Hinnamuutusi saab kinnitada vaid juhul, kui dokumendi aeg vastab lubatule ehk sellesse aega tohib teha muudatusi (finants ei ole suletud).

Selleks, et kasutaja saaks hinnamuutusi laosissetuleku dokumendil teha, tuleb anda vastav õigus:

Õiguse olemasolul näeb kasutaja kinnitatud laosissetuleku dokumendil päises nuppu Kinnita hinnamuutus ning päises ja ridadel mitmeid välju:

VAATA LÄHEMALT:
Kuidas muuta kinnitatud sissetulekul hindu >>
Kuidas lisada kinnitatud sissetulekule transpordikulu >>
Kuidas lisada kinnitatud sissetulekule muid lisakulusid >>


Hindade muutmine kinnitatud laosissetulekul

Kinnitatud laosissetulekul saab hindu muuta juhul, kui kasutajale on selleks õigus antud ja ta näeb sissetulekul ridadel välja Uus hind.

Väljale Uus hind tuleb sisestada õige soovitud hind ja seejärel vajutada päises olevat nuppu Kinnita hinnamuutus. Selle tulemusel kirjutatakse Uus hind väljale sisestatud hind ümber väljale Hind ja enne väljal Hind olev hind väljale Vana hind. Uute hindade sisestamine:

Tulemus peale hinnamuutuse kinnitamist:

:?: Hindu saab muuta samal sissetulekul korduvalt nii kaua kuni dokumentide muutmine on lubatud (finants ei ole suletud).

:?: Uued hinnad saab dokumendi ridadele asetada ka tabelist Massasetaja… nupust. Selleks tuleb ette valmistada tabel, kus on täpselt sama palju ridu kui sissetuleku dokumendil ja need peavad olema ka samas järjekorras. Massasetaja aknasse tuleb kopeerida vaid uue hinna tulp.


Transpordikulude jagamine laosissetulekule

Kuna transpordikulu on väga selgelt konkreetse kaubasaadetise hankimisega seotud, siis soovitakse see tihti kauba omahinda lisada.

Transpordikulu arve võib aga tekkida mitmel erineval moel:

Transporti saab laosissetuleku dokumendil artikli omahinda päise kaudu jagada.


Seadistused transpordikulu kohta

Transpordikulude kohta on olemas ka süsteemiseadistused, mis on vaikimisi küll paigas, kuid mida eelnevalt seadistada või üle vaadata võiks:


Transpordikulu lisamine kinnitamata laosissetulekule

Üldjuhul saab transpordi kauba vastuvõtmisel laosissetulekule lisada koheselt juhul, kui transpordi rida on kaubaarvel eraldi reana välja toodud või on transpordi kohta eraldi arve, aga see saabus samal ajal kaubaarvega.

Transpordikulu sisestatakse päise väljale Transpordi kulu (1), seejärel vajutatakse SALVESTA (2), mille peale transpordikulu jagatakse ridadele laiali (3). Samuti läheb transpordi kulu väli tühjaks ja selle järel näidatakse juba jagatud transpordikulu. Ümber on arvutatud ridadel Soetushind ja Summa ning päises Lattu.

Kui transpordiarve on teises valuutas?
Kui kaubaarve on teises valuutas ja transpordi arve on baasvaluutas, siis ridadele tuleb transport jagada päise valuuta järgi, kuid seda saab sisestada transpordi arve valuutas.

Vaikimisi on Transpordi valuutaks dokumendi valuuta:

Transpordi valuuta väljale tuleb valida transpordiarve valuuta ja sisestada transpordi kulu väljale transpordi summa:

Peale salvestamist arvutatakse transpordi summa dokumendi valuutasse ja jagatakse ridadele. Päise transpordi valuuta muutub tagasi dokumendi valuutaks ja transpordi kulu välja järele kuvatakse jagatud summa dokumendi valuutas:


Transpordikulu lisamine kinnitatud laosissetulekule

Kui transpordikulu arve saabub hiljem, siis on see võimalik kulu lisada ka juba kinnitatud laosissetulekule.

Selleks tuleb sisestada transpordisumma väljale Uus tr kulu, vajutada selle järel olevat nuppu Jaga, mille tulemusel jagatakse summa laiali ridadele väljale Uus tr kulu. Võimalik on lisada ka transpordi arve hankija väljale Tr hankija, mis võimaldab hankija järgi transpordikulu vahekontot kontrollida. Kõige lõpuks tuleb kulude jagamine kinnitada päise nupust Kinnita hinnamuutus.

Peale hinnamuutuse kinnitamist, liigutatakse kulu ridadel ümber 'Uus tr kulu' väljalt 'Tr kulu' väljale ja lisatakse tehtud muudatuse kohta dokumendi päisesse kirje.

Transpordikulu lisamine mitu korda
Transpordikulu saab jagada sissetulekule mitu korda. Näiteks lisas hankija arvele transpordi, mis lisati kauba sisestamisel ja lisaks kasutati veel ühe teise firma transporti. Kui transpordikulu on vaja juurde lisada, siis tuleb Uus tr kulu väljale (kus on näha eelnevalt juba jagatud kulu) lisada juurde uus kulu. Ehk väljale tuleb sisestada eelmise kulu ja uue kulu summa. Väljal saab teha ka arvutuse lisades lisanduva summa plussiga ja vajutades Alt+e arvutatakse uue kulu. See tuleb Jaga nupuga jagada ridadele ja kinnitada nupust Kinnita hinnamuutus.

100-le lisati juurde 150, jagati laiali:

Peale hinnamuutuse kinnitamist:

Uue transpordikulu lisamine teises valuutas
Kui dokumendi valuuta on baasvaluutast erinev, sellele jagati alguses hankija transport, aga on vaja veel lisada, siis sellisel juhul on Uus tr kulu väljal varem jagatud transport dokumendi valuutas.

Näiteks on dokument valuutas SEK, millele on varem juba jagatud transpordikulu. Nüüd tuleks lisada veel 150 EURi. Transpordi valuuta väljale EUR sisestamisel arvutatakse Transpordikulu välja järel olev varem jagatud kulu eurodeks ümber. Sellele tuleb juurde liita lisanduv kulu ja sisestada Uus tr kulu väljale. Peale hinnamuutuse kinnitamist arvutatakse kulu ümber dokumendi valuutasse.


Ostuarve tegemine transpordikuluga sissetulekule

Kui sissetulekule on lisatud transpordikulu, siis loodaval ostuarvel on need erinevatel ridadel (ka erineva kontoga juhul kui süsteemiseadistustes on täidetud transpordi konto).

Kui transpordikulu arve esitas kauba hankijast erinev firma, siis tuleb ostuarvelt transpordi rida eemaldada ja jätta ostuarvele ainult kaubaarve summa. Transpordi arve kohta tuleb sissetulekult luua teine ostuarve, kuhu läheb veel ostuarveks tegemata osa, muuta ostuarvel hankija ja lisada ostuarve päisesse info transpordi arvelt.


Lisakulude jagamine laosissetulekule

Lisakuludeks on kõik erinevad kauba lattu saabumisega seotud täiendavad kulud, mida on soov või vajadus kauba omahinda lisada. Üsna sageli on need näiteks tollikulud, ümberpakkimise kulud või makreerimiskulud. Lisakulu võib olla ka negatiivne ehk kauba omahinda vähendada, näiteks hankija poolt makstav kompensatsioon defektsete kaupade tarnimise või kauba hilinemise eest.

Lisakulu jagamine nii kinnitamata kui ka kinnitatud dokumendile käib analoogselt transpordikulude jagamisele ja täpsemad juhised on eelmises peatükis, kust Transpordikulu asemel lugeda Lisakulu.

Kinnitamata dokumendil käib kulude lisamine välja Lisakulu kaudu:

Kinnitatud dokumendil käib kulude lisamine välja Uus lisakulu kaudu, kus samuti saab lisada iga erineva kuluga erineva konto, hankija ja kommentaari:

Sagedamini on lisakulud need, mida jagatakse peale mitu korda ja erinevatele kontodele. Sellisel juhul ongi kõige parem laosissetulek kinnitada ja seejärel asuda lisakulusid peale jagama. Iga erineva konto/hankijaga lisakulu kantakse kandesse erinevale reale ja annab niimoodi hea ülevaate:


Fikseeritud lisakulu

Lisakulu saab laosissetuleku dokumendile asetuda ka artikli või artikliklassi küljest. Seda kas lisakulu artiklil/artikliklassil on protsent või summa saab seadistada süsteemiseadistustes:

Kui artiklile või artikliklassile on lisakulu lisatud, siis laosissetuleku dokumendile artiklit lisades asetub ka lisakulu. Juhul kui lisakulu on %, siis asetub väärtus rea väljale Lisa % ja sellest arvutatakse ka välja Lisakulu sisu. Mõlemaid välju võib kustutada või muuta. Samuti on võimalik lisakulu peale seda ka päise kaudu juurde lisada.


Seadistused lisakulu kohta

Süsteemiseadistused:

:?: Lisakulu jagatakse alati summa järgi.


Erinevad kontrollid ja seadistused laosissetuleku dokumendil


Hindade kontroll

Laosissetuleku dokumendile on võimalik kuvada hinnavõrdlused ja seadistusega öelda, millega laosissetuleku hindasid võrreldakse.

Süsteemiseadistustes tuleb teha valik, kas kontrolli tehakse ja mille alusel.


Võimalikud valikud on: ei, ainult erinevused ja kõik.


Kontrolli aluseks saab olla:

Näiteks kuvades vaid erinevusi ja viimase sissetuleku suhtes, siis peale sissetuleku salvestamist ilmuvad erinevustega read sissetuleku ridade alla. Need jäävad nähtavale ka peale dokumendi kinnitamist.


Tulemata koguste näitamine

Kuigi ostutellimusel kuvatakse laosissetulekuga lattu võetud koguseid, siis on võimalik ka laosissetuleku dokumendil peale selle kinnitamist näha, mis jäi tulemata.

Ostutellimuse read, millele on tehtud osaline laosissetulek:

Ostutellimusele vastav kinnitatud laosissetulek:

Kui ühelt ostutellimuselt tehakse mitu laosissetulekut, siis igal järmisel on tulemata koguseks veel sissevõtmata kogus. Kui laosissetulekul on Tulemata koguseks 0, siis järelikult on kogu ostutellimusega soovitud kogus saabunud ja sisse võetud.


Projekt laosissetulekul

Projekt on laosissetuleku päises ja ridadel. Kui laosissetulekul määrata ka projekt, siis tekib laoseis sellesse projekti ja selle järgi saab pidada laoarvestust.

Kui kogu lattu tulev kaup peab saama projekti tunnuse, siis saab selle kohustuslikuks panna:

Kui projektist tulenevalt peab sissetulekul olema teine konto (kandesse minev kreedit), siis laosissetuleku päisesse projekti asetumisel asetub projektikaardilt ka konto laosissetuleku päisesse:


Kontrollid ostutellimuse suhtes

Kui laosissetulekut luuakse ostutellimuse dokumendilt, siis on võimalik rakendada mitmeid erinevaid kontrolle.

Kui laosissetulekul olevate artiklite hinnad peavad vastama ostutellimusel kokkulepitule ja mittevastavusel ei tohi sissetulek kinnituda, siis selleks on süsteemiseadistus:

Sarnane kontroll on ka sissetuleku summade suhtes. Ostutellimuse vastu saab teha mitmeid sissetulekuid kuni ostutellimuse summani. Üle ostutellimuse summa minevat sissetulekut ei saa kinnitada:

Keelata saab sissetuleku kinnitumist juhul, kui sissetulekul on artikleid, mis ostutellimusel puuduvad:

Keelata saab sissetuleku kinnitumist juhul, kui sissetulekul on kogus suurem kui ostutellimusel:

Kui on lubatud suurema koguse vastuvõtt ja seda pigem juhtub, siis on mõistlik sisse lülitada seadistus, mis suurendab ostutellimusel olevat kogust. Seda põhjusel, et ostutellimusele jääb siis Tulemata kogus miinusega, mis tähendab täiendavat ostuvajadust, kuigi seda ei pruugi olla. Alternatiivne võimalus on ostutellimus peale sissetuleku tegemist sulgeda.

Ostutellimuselt sissetuleku loomisel on võimalik lisada hoiatus, kas tohib teha mitu kinnitamata sissetuleku dokumenti. Võimalikud valikud on: ei, hoiatab või jah

Kui on lubatud mitme kinnitamata sissetuleku tegemine ja protsess näeb ette, et kaubad saabuvad mitmes jaos väikeste vahedega ja tekib vajadus samal ajal teha mitu kinnitamata laosissetulekut, siis on kasulik seadistus, mis järgmisele laosissetulekule arvutab juba seotud kinnitamata laosissetulekutel olevad kogused maha:


Riiulite muutmine laosissetuleku dokumendiga

Laosissetuleku ridadel on väli Riiul. See tähendab asukohta laos.

Sama väli on põhiväljana artiklikaardil:

Artiklikaardid vahelehel Min/max tasemed saab iga lao kohta defineerida riiuli:

Laosissetuleku dokumendile asetub riiul kas artiklikaardi vahelehelt või artiklikaardilt.

Laosissetuleku dokumendiga on võimalik artikli riiuleid muuta. Süsteemiseadistusega saab määrata, kas sissetulek muudab artikli ladude riiulikoodi või artiklikaardi riiulikoodi:


Valikute tähendused:

:?: Riiulite jaoks ei ole omaette registrit, see on vabatekstiväli.
:?: Taoline süsteem omab informatiivset tähendust ja ei pea koguselist arvestust antud riiulis.



Laoseisu liigutamine ühelt artiklikoodilt teisele

Kui kaup on võetud sisse ekslikult vale artiklikoodiga või on loodud lausa kogemata vale artiklikood, mis on vaja kustutada, siis mõlemal juhul tuleks laoseis saada õigele artiklikoodile. Kõige lihtsam on seda teha laosissetulekuga hankijale, kellelt see tegelikult peab laoseisu jõudma, pannes vale artikli koguse sissetulekule miinuskogusega ja õige plusskogusega.

Tegevuste järjekord:




Müügihindade muutmine laosissetuleku dokumendiga

Kauba sissevõtmisel asetuvad laosissetulekule ka müüghinnad. Kui päises on Hinnavalem täidetud (see asetub kohalt või kasutajalt), siis ridadele asetuvad hinnavalemi hinnad. Kui Hinnavalem väli on täitmata, siis asetub ridadele artiklikaardi Tavahind.

Juhul, kui kasutajal on küljes hinnavalem, kuid sissetulekule on soov näidata artiklikaardi tavahindu, siis saab laosissetuleku peenhäälestuse alt määrata, et hinnavalem ei asetuks kasutaja küljest.

Süsteemiseadistuse sisselülitamisel on võimalik sissetuleku kinnitamisega muuta müügihindu:
Valikud ja toimimine:

Hindade kujundamisel määrab olulist rolli katteprotsent või juurdehindlus. Süsteemiseadistusega saab öelda, kumb neist laosissetuleku dokumendil nähtaval on.

Jah korral on laosissetulekul näha Katte%. Ei korral juurdehindluse protsent.



Artiklikaardi ostuhinna muutmine laosissetuleku dokumendiga

Laosissetulek mõjutab artiklikaardi välju Keskmine ja Viimane. Iga sissetuleku kinnitamisel arvutatakse need üle. NB! Kinnitusest avamine artiklikaarti tagasi ei muuda!

Artiklikaardi välja Ostuhind laosissetulekuga muutumine sõltub, kuidas see seadistatud on. Ehk artiklikaardil on väli Sissetulekult, mis ütleb, kas laosissetulek muudab artikli ostuhinda ja kuidas.

Millises valikus on see artiklikaardi valik Sissetulekult sõltub sellest süsteemiseadistusest:

Artiklikaardil on seda vajadusel võimalik täpsemalt määratleda, kui see erineb vaikimisi seadistusest.

:?: Valik EI kasuta, kui hankijaga on kokku lepitud fikseeritud hinnad. Siis on neid hea hoida väljal Ostuhind. Ostutellimusele ja sissetulekule asetuvaks hinnaks seadista 'Ostuhind'.
:?: Teisi valikuid kasuta, kui hinnad hankijaga ei ole fikseeritud. Sellisel juhul seadista, et ostutellimusele ja sissetulekule asetuvaks hinnaks oleks 'Viimane'.



Seerianumbriga artiklid laosissetulekul

Kui artikkel on seerianumbri jälgimisega, siis tuleb see artikkel lattu sisse võtta iga tükk oma seerianumbriga ehk ühegi seerianumbri kogus ei saa olla suurem kui 1.

Süsteemiseadistus: Lao dokumentidel jagatakse salvestamisel seerianumbriga read laiali teeb seda, et kui sissetuleku real on seeriajälgimisega artiklil kogus suurem kui 1, siis jagab read salvestamisel automaatselt laiali.


Näide: Seerianumbriga artikkel kogusega 10 asetatud laosissetulekule:

Näide: Peale laosissetuleku salvestamist on artikkel 10-l real:

Punane hüüumärk Seerianr väljal tähistab, et artikkel vajab seerianumbrit ja dokumenti ei saa enne kinnitada kui on väli on täidetud.

Artiklikaardile on võimalik seadistada, et seerianumber sissetuleku kinnitamisel automaatselt tekiks kindla reegli järgi. Selleks on artiklikaardil väli Auto SN

Näide: Laoseissetulek peale kinnitamist. Seerianumbrid lisati automaatselt:



Parim enne

Säilivusajaga artiklitel kasutatakse Parim enne kuupäeva juhul, kui seda on vaja laoseisus jälgida. Sellised artiklid omavad ka seeria- või partii numbrit, ilma selleta Parim ennet kasutada ei saa. Enamasti on Parim enne jälgimine partiijälgimisega artiklitel. Nt toiduained, kosmeetikatooted jne. Artiklikaardil on valitud väljale Seeria nr sisuks kas 'Seerianumber' või 'Partii/mudeli kood':

Juhul kui seeria- või partiinumbri jälgimisega artiklil on vajalik ka Parim enne, siis sel juhul tuleks artiklikaardil täita linnukesega väli Parim enne, sest sellisel juhul ei saa Laosissetulekut kinnitada enne kui Parim enne väli on täidetud dokumendi real.

Kasulik nipp!
Väga sageli on nii, et seeria/partiinumber ise ei oma erilist tähtsust, kood on keeruline ja seda on tüütu sisestada, aga kuna Parim ennet ilma seeria/partiinumbrita kasutada ei saa, siis kasutatakse seeria/partiinumbrina samuti Parim enne kuupäeva ehk Laosissetulekul sisestatakse kahele väljale täpselt sama sisu.

Selleks, et pääseda ühe sisestusega täida artiklikaardil väli Auto SN järgmiselt: {bb}{dd}.{mm}.{yy}
Seejärel täida Laosissetuleku real vaid Parim enne ja dokumendi kinnitamisel täidetakse ja luuakse automaatselt ka seeria/partiinumber.

UDI kasutamine

Seadme kordumatu identifitseerimistunnus (UDI) on meditsiiniseadme kordumatu numbriline või tähtnumbriline kood. See võimaldab konkreetsete turul olevate seadmete selget ja ühest identifitseerimist ning hõlbustab nende jälgitavust. Kordumatu identifitseerimistunnus sisaldab järgmist:

UDI välja toob laosissetuleku dokumendile nähtavale süsteemiseadistus 'Laosissetulek kasutab UDI':

UDI väli on read-only tüüpi. Selle täitmiseks on kaks varianti, mõlemad toimivad eeldusega, et artiklil on ribakoodi väli täidetud:

Selle järgi täituvad artikkel, seerianumber, parim enne, UDI kood.

☝ parimenne on AAKKPP formaadis

Artikli ajaloo aruandes on päise filter UDI ning UDI kuvatakse tabeli lõppu parim enne järele juhul, kui Laoid info linnuke on peal.



Kreeditsissetulek

Kreeditsissetulekut kasutatakse kauba hankijale tagastamiseks (nt praagi puhul), mille tulemusel toote laoseis väheneb. Tooteid saab tagasi saata samale hankijale temalt sisse ostetud hinnaga.

Artikli tagastamiseks tuleb sissetulekule lisada õige hankija, miinusmärgiga kogus ning märkida linnuke „ID-d laiali“. Pärast salvestamist lisatakse artiklile hankijale vastav lao ID ning ostuhind. See moodus on hea viis kreeditsissetuleku loomiseks mitme eri sissetulekuga lattu tulnud artiklite jaoks.

Kõige lihtsam on aga algatada kreeditsissetulekut esialgselt sissetulekult. Tagastatavad artiklid saab valida klikates rea numbrile (muutuvad punaseks) ning kreeditsissetuleku loomiseks tuleb vajutada nuppu „Krediteeri“.

Avanenud dokument on eeltäidetud andmetega ning artiklitel on küljes õiged lao ID-d. Nüüd saab vajadusel ka koguseid korrigeerida ning sissetuleku kinnitamisel muutub antud artiklite laoseis väiksemaks. Kinnitatud kreeditsissetulekult saab „O-arve“ nupu abil mugavalt luua ka kreeditostuarve.

Miks kreeditsissetulek ei kinnitu?

Veateade: Real 1 oleva artikli laoseis on väiksem, kui tahetud - 1.00 vs 0.00

Teade viitab mõnele nendest olukordadest:

Veateade: Real 1 oleva artikli keskmine hind on teine võrreldes kogu nullitava laoseisuga - 9.00 vs 5.8

Artikkel on võimalik hankijale tagastada ainult laos oleva ostuhinnaga. See tähendab, et ID-de laiali jagamisel asetuvat lao ID küljes olevat ostuhinda ei saa ise muuta. Kui artikkel on laos koos transpordi- ja/või lisakuludega, krediteeritakse artiklit koos nendega, sest laoseisu ei saa üles jääda ilma artiklita summat. Kreeditsissetuleku ja kreeditostuarve summades jääb antud olukorras vahe, selle kajastamise osas tuleb raamatupidajaga nõu pidada.



Laosissetuleku dokumendi nupud ja väljad

Laosissetuleku nupud


Laosissetuleku päise väljad

Esimene lehekülg



Teine lehekülg - Lisaväljad


Kolmas lehekülg - Menetlus

Menetluse kohta loe lähemalt SIIT.


Laosissetuleku ridade väljad


Esimene lehekülg


Teine lehekülg


Kolmas lehekülg


Neljas lehekülg



Laosissetuleku peenhäälestus