Sisujuht

Vahekanded

Vahekandeid kasutatakse majandusperioodi lõpus kontode sulgemiseks ehk algsaldode nullimiseks. Sulgeda saab nii kasumiaruande kontosid kui ka bilansikontosid. Sulgemiskanne luuakse järgmise perioodi alguse kuupäevaga. Vahekanne muudab kontodel päeva (perioodi) alguse saldot. Bilansikontode sulgemise all mõeldakse ühist liiki kontode sulgemist - nt erinevad käibemaksukontod – milledel perioodi lõppsaldona jääb kokkuvõttes üles kas käibemaksu ettemaks või võlg.

Vahekannete abil:

:!: Jälgi, et kui vahekanne on tehtud näiteks juunikuusse ning vaadatakse terve aasta käivet - siis seda ei arvestata. Kui aga vaadata juulist aasta lõpuni, siis arvestatakse algsaldo määramisel.

Suletakse kasumiaruande kontod

Kui kõik majandusaasta toimingud on lõpetatud, siis selleks, et järgmise majandusaasta 01.01.xx kuupäeva algsaldos oleks aruande aasta kasum 0, tuleb vahekandel tulu ja kulukontod sulgeda ning eelmise majandusaasta aruandeaasta kasum kanda eelmiste perioodide kasumi/kahjumi kontole.

Suletakse bilansikontod (kõik või valikuliselt)

Lisaks kasumiaruande kontodele võib sulgeda ka bilansikontosid, näiteks maksude arvestamise kontod (vt ka näidet 6.2).

Tõstetakse bilansikontodel andmeid ringi

Andmete korrastamise eesmärgil saab kontodel tõsta andmeid ümber erinevate mõõdikute lõikes

1. Vahekande kaart

2. Vahekande nupud

2.1. Päise nupud

2.2. Ridade nupud

Uus kujundus

3. Vahekande väljad

3.1. Päise väljad

3.2. Rea väljad

4. Juhend aruandeaasta lõpetamiseks

Raamat > Dokumendid > Vahekanded

Lisada nupuga uus vahekanne, valida sobiv seeria, panna vajalik aeg ehk siis 01.01. järgnev aasta (2023 aasta lõpetamiseks kuupäev 1.1.2024). NB! Vahepeal dokument salvestada. Seejärel asetada kandele kontod. Selleks valida esmalt valikust tulukontod.

Uus kujundus

Vana kujundus

Uus ja vana kujundusega vahekande dokument käitub konto numbrite, saldode ja nimetuste asetamiseks kandele erinevalt:

Uus kujundus (ei ilmu vahetabelit, vaid täidetakse andmed kohe)

Vana kujundus (ilmub vahetabel)

Sama protseduur oleks vajalik teha ka kulukontodega. Tulu/kulukontode tasakaalustamiseks kasutatakse tavaliselt jaotamata kasumi/kahjumi kontot, mis tuleb dokumendi esimesele vabale reale peale kulu- ja tulukontode kandmist ise asetada. Vanas kujunduses kreediti peal tehtav topeltklõps tasakaalustab kande.

Vajadusel saab kasutada ka teisi filtreid. Kokku valikuga saab valida, millise kande rea tunnuse abil kontoklass dokumendile asetatakse. Konto väljale saab asetada ühe konkreetse konto, mille saldot soovitakse dokumendile asetada – selleks vali õige konto väljale Konto ning Aseta kontoklass väljale vali kas selle konto kontoklass või kõik. Seejärel Täida dokument.

Eelmise aasta perioodi sulgemisel vahekande tasakaalustamisel lisage käsitsi konto „Eelmiste perioodide kasum“ (:!: mitte „aruandeaasta kasum või kahjum“) ning topeltklikiga tasakaalustage kogu kanne. Nii liigub kogu kasumi summa eelmise perioodi kasumi reale bilansis.

5. Vahekande koostamine massasetajaga

Massasetaja võimaldab dokumendile asetada ridu, mis on eelnevalt ettevalmistatud näiteks Excelis või mõnes muus formaadis, mis võimaldab tekitada tab-limited tulemi, mida saab mälupuhvrisse kopeerida. Ettevalmistatud ridade väljad peavad olema ette valmistatud järjekorras, mis on näidatud massasetaja akna allosas. Ettevalmistatud read tuleb asetada copy-paste meetodil massasetaja valgesse aknasse.

Olemasolevate andmete ülekirjutus - valikutega saab mõjutada, kuidas andmed dokumendile asetatakse, kui asetamine toimub dokumendi täidetud ridadele.

alates reast nr - vaikimisi on siin täidetud dokumendi esimese tühja rea number. Kui on soov massasetades muuta või täiendada olemasolevaid ridu, siis tuleb siia kirjutada dokumendi selle rea number, millest alates massasetajaga ridu uuendada soovitakse.

6. Märkused

7. Näited

7.1 Näide - vahekanne objektide lõikes

Uus kujundus

Vana kujundus

7.2 Näide - käibemaksukontode kinnikandmine

Aasta lõpetamisel kantakse kõik käibemaksukontode saldod vahekandega nulli v.a. summa, mis jääb maksta maksuametile 20.01 detsembri eest ja mille kanne tehakse 20.01. Summa tuleb jätta kontole „Käibemaksu tasumine“. Kui aastavahetuse seisuga jääb aga käibemaksu ettemaks, siis teha „Ettemaksud maksuametile – ettemakstud käibemaks“ konto juurde ja kanda ettemaks sinna kontole. Vt ka juhendit nipinurgas alapealkirjaga “Käibemaksukontode kinnikandmine”, kuidas igakuiselt käibemaksu kontosid konteerida https://wiki.directo.ee/et/raamatupidaja_nipinurk?s[]=k%C3%A4ibemaksu&s[]=kontod,

:!: Peale vahekannete tegemist kontrolli kindlasti üle, kas bilanss klapib. Kui bilansi lõpus on tekkinud rida “Kontroll - Aktiva - Passiva (peab olema null)”, siis bilanss ei klapi ja pead vahekanded üle kontrollima!

Näide vahekande tegemisest, kus 31.12.XX jääb kokkuvõtlikult ülesse käibemaksu ettemaks summas 29 309,87.

Bilanss 31.12.XX enne vahekande tegemist ning vahekande koostamine:

Pearaamatu lõppsaldod 31.12.XX seisuga

Pearaamatus järgmise perioodi algsaldod nullitud seisuga 1.1.XX