Kasutaja tarvikud

Lehe tööriistad



et:leping

Erinevused

Siin näed erinevusi valitud versiooni ja hetkel kehtiva lehekülje vahel.

Lõlita võrdlemise vaatele

Both sides previous revisionPrevious revision
Next revision
Previous revision
et:leping [2019/03/20 09:50] mrtnet:leping [2025/05/15 16:26] (Hetkel kehtiv) – [Algab] kaie
Rida 1: Rida 1:
 ===== ÜLDINE ===== ===== ÜLDINE =====
-Moodul Lepingud on mõeldud regulaarse arvelduse automatiseerimiseks. Peamenüüst leiab lepingud plokist ÜLDINE. Lepingute häälestamiseks on register Lepingud ja arvete koostamiseks kasutatakse aruannet Lepingute nimekiri.+ 
 +Moodul Lepingud on mõeldud regulaarse arvelduse automatiseerimiseks. Peamenüüst leiab lepingud plokist ÜLDINE. Lepingute häälestamiseks on register Lepingud ja arvete koostamiseks kasutatakse aruannet [[et/yld_aru_lepingud|Lepingute nimekiri]].
  
 Lepinguid on kolme erinevat liiki: Lepinguid on kolme erinevat liiki:
 +
   * Müügileping   * Müügileping
   * Ostuleping   * Ostuleping
Rida 10: Rida 12:
  
 ===== MÜÜGILEPING ===== ===== MÜÜGILEPING =====
-Müügileping on dokument, mis võimaldab luua regulaarse iseloomuga müügiarveid või müügitellimusi. Seda, kumba dokumenti luua soovitakse, valitakse hiljem lepingust müügidokumentide koostamise vaheaknas. + 
 +Müügileping on dokument, mis võimaldab luua regulaarse iseloomuga müügiarveid või müügitellimusi. Seda, kumba dokumenti luua soovitakse, valitakse hiljem lepingust müügidokumentide koostamise vaheaknas.
  
 {{:et:mrtn20190304-151003.png}} {{:et:mrtn20190304-151003.png}}
  
 ==== Üldinfo ==== ==== Üldinfo ====
 +
 Lepingu dokument on oma olemuselt regulaarselt tekkiva arve või tellimuse mall. Müügileping on alati seotud mingi kliendiga ja lisaks võib lepingu siduda ka tellijaga. Lepingust müügidokumendi koostamisel liigub alati lepingult dokumendile alljärgnev päise info: Lepingu dokument on oma olemuselt regulaarselt tekkiva arve või tellimuse mall. Müügileping on alati seotud mingi kliendiga ja lisaks võib lepingu siduda ka tellijaga. Lepingust müügidokumendi koostamisel liigub alati lepingult dokumendile alljärgnev päise info:
  
Rida 31: Rida 35:
  
 ==== Kehtivus ja perioodilisus ==== ==== Kehtivus ja perioodilisus ====
 +
 Selleks, et lepingust saaks müügidokumente koostada, peavad olema täidetud alljärgnevad väljad: Selleks, et lepingust saaks müügidokumente koostada, peavad olema täidetud alljärgnevad väljad:
  
Rida 41: Rida 46:
   * Perioodi tüüp   * Perioodi tüüp
  
-Lepingust tekivad müügidokumendid ajavahemikul, mis jääb **MÜÜK ALGUS** ja **Müügi Lõpp** kuupäevade vahele. Tekkiva dokumendi kuupäev on alati samal kuu päeval, kui **MÜÜK ALGUS** väljal on määratud. Ülalkirjeldatud näite puhul koostatakse lepingust müügidokument iga kolme kuu tagant, kuupäevadega+Lepingust tekivad müügidokumendid ajavahemikul, mis jääb **MÜÜK ALGUS** ja **Müügi Lõpp** kuupäevade vahele. Kui luua esimene arve otse lepingu pealt määratakse tekkiva dokumendi kuupäevaks sama kuu päev, kui **MÜÜK ALGUS** väljal on määratud (kui arvet luues on arve loomise vaheaknas "aeg" väljal kuupäeva muudetud, pakub programm järgmise arve loomisel seda sama muudetud kuu päeva). Ülalkirjeldatud näite puhul koostatakse lepingust müügidokument iga kolme kuu tagant, kuupäevadega.
  
-01.03.2019 \\ +01.03.2019 \\  01.06.2019 \\  01.09.2019 \\  01.12.2019 \\  01.03.2019 \\  jne
-01.06.2019 \\ +
-01.09.2019 \\ +
-01.12.2019 \\ +
-01.03.2019 \\ +
-jne+
  
 Perioodi tüübi valik määrab selle, millised väärtused tekivad loodava dokumendi ridadele väljadele **Aeg1** ja **Aeg2** ehk teisiti öeldes seda, millisesse perioodi tekib müügitulu. Erinevate valikute mõju selgitab kõige paremini selline näide: Perioodi tüübi valik määrab selle, millised väärtused tekivad loodava dokumendi ridadele väljadele **Aeg1** ja **Aeg2** ehk teisiti öeldes seda, millisesse perioodi tekib müügitulu. Erinevate valikute mõju selgitab kõige paremini selline näide:
Rida 71: Rida 71:
 :!: Ridadel ei tohi kasutada algusaega, mis on varasem kui lepingu müügi algus ega lõpuaega, mis on hilisem kui lepingu müügi lõpukuupäev. :!: Ridadel ei tohi kasutada algusaega, mis on varasem kui lepingu müügi algus ega lõpuaega, mis on hilisem kui lepingu müügi lõpukuupäev.
  
-===== Lepingute nimekirja aruanne =====+  * **VÄHEMALT SUMMA:** miinimumtasu ehk selle artikli summa arvel peab olema vähemalt selline nagu lepingu summa. Kui ressursil jääb summa alla lepingu vähemalt summale, siis tuleb arvele koguseks 1 ja hinnaks see vähemalt summa. Kui summa ressursil on suurem, siis tuleb kogus ja summa ressusilt 
 +  * **VÄHEMALT KOGUS:** lepingul on fikseeritud kogus ja summa. Kui ressursi kogus jääb alla või samaks lepingu kogusega (kaasa arvatud 0), tuleb arvele kogus 1 ja lepingult summa. Kui ressursil on kogus suurem, siis tuleb arvele teine rida lisaks, kus kogus on ressursi kogusest lahutatud lepingu kogus ja ühikuhind ressursi hinnaga. 
 +  * **MITTE ROHKEM:** vastavalt ressursile pandud artikli summale, aga kunagi mitte rohkem kui lepingu real fikseeritud. Ehk selle artikli reasumma arvel ei lähe üle määratud summast. Kui jääb aga alla, siis kuvatakse see ressursi pealt. 
 +  * **FIKSEERITUD:** muutumatu püsitasu summa hoolimata ressursi hindadest. 
 + 
 +=== Lepingu ridadel tasuta koguste või tasuta summade seadistamine ==
 + 
 +Juhul, kui kliendiga sõlmitud lepingu kohaselt on talle ette nähtud perioodis teatud  koguses tasuta kaupa või teenust või on ette nähtud teatud rahalise summa ulatuses tasuta kaupa või teenust, siis tuleb vastavate lepingute ridadel teha selleks järgmised seadistused. 
 + 
 +**Tasuta koguse seadistamine** 
 + 
 +  * Lepingu ridadele tuleb sisestada artiklid, millega antud lepingu puhul salvestatakse ressursile perioodis müüdud kogused. 
 +  * Lepingu ridade kogusteks sisestatakse miinusmärgiga kogused, mis on kliendile ette nähtud perioodis tasuta. 
 +  * Lepingu ridade ühiku hinnad sisestatakse samad, mis on antud lepingu puhul vastavate artiklite müügiks kliendiga kokku lepitud. 
 +  * Lepingu ridade summad on sellisel juhul negatiivsed 
 +  * Lepingu ridade Nimi lahtrisse võiks kirjutada mingi aruasaadava teksti, mis viitab tasuta kogustele, näiteks Kuumakses sisalduv kogus. See tekst läheb hiljem ka arve reale kaasa. 
 +  * Lepingu ridadel peavad olema täidetud Algus ja Lõpp 
 +  * Kui ressursile salvestatakse andmed projektide lõikes, siis peab ka lepingu ridadel olema täidetud õige projekt. 
 + 
 +:!: Kui kasutatakse ka projekte, siis arve koostamisel kontrollitakse ressursi ridade ja lepingu ridade puhul seda, et oleks identne kokkulangevus rea projektiga tasuta koguste maha lahutamiseks. 
 + 
 +  * Lepingu ridade teise saki all, ridade lõpus tulbas Summa valik peab vastaval real olema valitud Tasuta kogus. 
 + 
 +{{:et:agor20200304-160315.png}} 
 + 
 +Kui ressursile selle lepinguga seotud real vastava artikli kogus jääb alla või samaks võrreldes lepingu tasuta kogusega, siis lähevad Lepingute nimekiri aruandest koostatud arve reale ressursi realt kogus, hind ja summa ning teisele arve reale sama artikliga rida, mille kogus võrdub ressursilt tulnud rea koguse miinusväärtusega ja summa võrdub ressursilt tulnud rea miinussummaga. Ehk nende kahe arve rea koguste summa võrdub nulliga ning summade summa võrdub samuti nulliga, aga mõlemad read on arvel näha. 
 + 
 +Kui ressursil on kogus suurem lepingu tasuta kogusest, siis tekib arvele kaks rida, kus ühel real on kogus ja summa sellised nagu ressursil ning teisel real on näidatud miinusega lepingus salvestatud tasuta kogus miinusega ja summa samuti miinusega. Ehk kliendile koostatud arvel on tema poolt tarbitud kogusest maha lahutatud tasuta kogus. 
 + 
 +**Tasuta summa seadistamine** 
 + 
 +  * Tuleks luua artikkel, mille klass on sama, mis ressursile salvestatavate artiklite klass, mille müügil on ette nähtud teatud tasuta summa. Näiteks oletame, et selleks luuakse artikkel koodiga TASUTA ja nimetusega "Tasuta summa". Artikkel peab olema teenus tüüpi. 
 +  * Lepingu ühele reale tuleb seejärel sisestada see artikkel (näiteks: TASUTA). 
 + 
 +:!: On väga oluline, et selle artikliklass oleks sama, mis on artiklitel, millega salvestatakse ressursile perioodis müüdud koguseid, sest artikliklassi järgi kontrollitakse, milliste müüdud artiklite müügisummadest tohib maha arvata tasuta summa. 
 + 
 +  * Lepingu rea kogus peab olema -1 (miinus üks). 
 +  * Lepingu rea ühiku hind peab võrduma arveldusperioodiks kokku lepitud tasuta summaga ilma käibemaksuta. 
 +  * Lepingu rea summa on seega negatiivne ja võrdub arveldusperioodi tasuta summa miinusväärtusega. 
 +  * Lepingu rea Nimi lahtrisse võiks kirjutada mingi aruasaadava teksti, mis viitab tasuta summale, näiteks Kuumakses sisalduv tasuta summa. See tekst läheb hiljem ka arve reale kaasa. 
 +  * Lepingu real peavad olema täidetud Algus ja Lõpp 
 +  * Kui ressursile salvestatakse andmed projektide lõikes, siis peab ka lepingu real olema täidetud õige projekt. 
 + 
 +:!: Kui kasutatakse ka projekte, siis arve koostamisel kontrollitakse ressursi ridade ja lepingu ridade puhul seda, et oleks identne kokkulangevus rea projektiga tasuta summa maha lahutamiseks. 
 + 
 +  * Lepingu ridade teise saki all, ridade lõpus tulbas Summa valik peab vastaval real olema valitud Tasuta summa. 
 + 
 +{{:et:agor20200304-160435.png}} 
 + 
 +Kui ressursile sisestatud sama artikliklassi artiklite ridade summa kokku jääb alla või samaks võrreldes lepingu vastava artikliklassi artikli rea summaga, siis lisatakse arvele kõik selle artikliklassi artiklite read ressursi koguste, hindade ja summadega ning lisaks rida, millel on lepingult vastava artikliklassi artikkel (näiteks: TASUTA), rea sisu on lepingult vastava rea sisu, kogus on -1 ja rea summa on võrdne ressursilt tekkinud sama artikliklassi ridade summa miinusväärtusega. Ehk ressursilt tekkinud ridade summade ja lepingult tekkinud negatiivse rea summa kokku liitmisel on tulemus võrdne nulliga. 
 + 
 +Kui ressursil on vastava klassi artiklite ridade summa kokku suurem lepingu vastava rea summast, siis tulevad arvele kõik ressursile sisestatud vastava klassi artiklite read koos koguste, hindade ja summadega ning lisaks lepingult vastava klassi artikliga (näiteks: TASUTA) rida, rea sisuks lepingult rea sisu, rea kogusega -1 ja rea summa on võrdne selle lepingu rea summaga (mis on miinusmärgiga). Ehk kliendile koostatud arvel on tema poolt tarbitud kauba/teenuse summast maha lahutatud lepinguga ette nähtud tasuta summa. 
 + 
 +Loe lisaks lepingute aruande kohta [[et/yld_aru_lepingud|siit]] 
 + 
 +==== Lepingu maksepuhkus ==== 
 + 
 +Lepingutele saab määrata maksepuhkust lepingu ridade kaudu. Kui klient soovib lepingut ajutiselt peatada, tuleb ridadele märkida maksepuhkuse algus- ja lõppkuupäev. Lepingu rida võib lõpetada kuu keskel, kuid rea algusaeg peab olema kuu alguses. Kui maksepuhkus lõpeb, tuleb lepingu järgmisel real määrata lepingu jätkamise alguskuupäev. 
 + 
 +Lepingu andmete all on informatiivsed väljad: **Viimati tehtud arve** (aeg) ja **Järgmine arve** (aeg). 
 + 
 +  * **Viimati tehtud arve **aeg näitab viimase arve kuupäeva, mis on genereeritud kas lepingu pealt või aruandes //Lepingute nimekiri//
 + 
 +  * **Järgmine arve** aeg näitab, millise kuupäevaga peaks tulema järgmine arve. See sõltub lepingu tüübist, perioodi valikust ja lepingu ridade lõppkuupäevadest. Kui rea lõpukuupäev langeb kokku viimati tehtud arve perioodiga, jääb järgmise arve aeg tühjaks. Kui lepingu järgmisel real määratakse uus alguskuupäev, kuvatakse //Järgmine arve aeg// lahtris vastavat kuupäeva. 
 + 
 +:!: Oluline on meeles pidada, et lepingu ridade kuupäevi ei tohi muuta, kui arved on juba ridadele määratud perioodide kohta koostatud. Kui siiski on vaja, et maksepuhkus algaks enne viimast arvet, tuleb viimane arve kustutada ja seejärel rea lõpukuupäeva muuta. 
 + 
 +**Näide** rea lõpukuupäeva määramisest: 
 + 
 +{{:et:kaie20241122-140015.png}} 
 + 
 +**Näide**, kui maksepuhkus on lõppenud: 
 + 
 +{{:et:kaie20241122-140122.png}} 
 + 
 +**Lepingute nimekiri** aruandes on näha nii viimati tehtud arve aeg kui ka soovitud perioodiga genereeritava arve aeg. 
 + 
 +{{:et:kaie20241122-141735.png}} 
 + 
 +**Süsteemiseadistus**, mis mõjutab otse lepingu dokumendi pealt arve tegemist, et missuguse **järgmise arve aja** arve asetaja pakub, on järgmine: 
 + 
 +**„Lepingust arve tegemisel aja jälgimine“**: valikus Jah/ Ei 
 + 
 +  * **Ei** -  järgmise arve kuupäevaks võetakse kuupäev lepingu dokumendi väljalt __“Järgmine arve”__. :!: Kui ridadel on //maksepuhkus märgitud// ja arve koostatakse otse lepingu pealt, siis on soovitatav kasutada antud seadistust.  
 +  * **Jah** - „Järgmine arve“ kuupäeva ei arvestata. Selle asemel kontrollitakse lepinguga seotud arveid, mis ei ole kreeditarved ega krediteeritud. Kui selliseid arveid ei leita, siis kasutatakse tavapärast arve perioodi. Kui selliseid arveid leitakse, võetakse __maksimaalne lõppkuupäev lepinguga seotud arve ridadest__ ja uus arve koostatakse järgmisele päevale. Näide: kui arve rea lõppkuupäev on 15.03.2024, pakutakse uue arve ajaks 16.03.2024. 
 + 
 +==== Lepingu täitmine ja arvete loomine kui leping algab või lõppeb kuu keskel==== 
 + 
 +Poole kuu pealt alanud või lõppenud lepingute täitmine ja arveldamine võib esmajoones tunduda tülikas, kuid järgnevalt toome välja põhitõed ja näiteid kinnitamaks, et see on sama lihtne, kui täiskuu arvelduste puhulgi. 
 + 
 +Oluline on täita lepingu ridadel sobiv **algus või lõpu aeg** ning arveid saab koostada **lepingute nimekirja** aruandest filtreerides sama viisi, kui terve kuu arvelduste puhul.  Erinevus terve kuu eest koostatud arvetega seisneb arvel näidatud koguses ja esimese/viimase arve müügitulu perioodis, mis leitakse lepingu real märgitud kuupäevade järgi. 
 + 
 + 
 + 
 +=== Algab ==
 + 
 +Kuu tüüpi arvelduse puhul tuleb **MÜÜK ALGUS** alati täita kuupäevaga, millal soovitakse esitada **esimene arve**, see kuupäev liigub ka lepingu loomisel järgmise arve kuupäevaks. Peale esimese arve koostamist leiab programm järgmise arve aja vastavalt tüübi ja perioodi valikule. Samuti mõjutab MÜÜK ALGUS mitmendal kalendripäeval (kuu esimesel, viimasel, vabalt valitud kuupäeval) edaspidi arveid esitada soovitakse. Lepingu algamisel poole kuu pealt on oluline täita lepingu ridadel algus kuupäev. Järgnevalt näitame, kuidas selliselt lepingu täitmine välja näeb ning selgitame ka erinevate perioodi tüüpide toimimist. 
 + 
 +**Näide 1. Perioodi tüüp Kuu ette** 
 + 
 +Kliendiga sõlmiti leping ruumirendiks, arveldus toimub kvartaalselt iga perioodi algul ehk periood 3 ja kuu ette. Ruum vabaneb alles 15. ehk esimese perioodi arve esitatakse 15.05-31.07 perioodi eest, arveid soovitakse esitada kuu 10. päeval. 
 + 
 +Lepingul märgime MÜÜK ALGUS esimese arve kuupäevaga ehk 10.05, reale märgime alguse 15.05: {{:et:lauratam20250506-165345.png}} 
 + 
 +Lepingute nimekirjas saab lepingule teha arvet, kui **Aeg** väljal valitud perioodi sisse jääb järgmise arve aeg 10.05.  {{:et:lauratam20250506-170509.png}} :?: Koostatava arve kuupäevaks lisatakse Aeg filtris oleva alguskuupäeva ning, kuna soovime, et arve oleks 10.05 kuupäevaga valime ajaks just selle. 
 + 
 +Arvele leitakse vastav kogus, mis vastab 15.05 - 31.07 perioodile. {{:et:lauratam20250505-135133.png}} 
 + 
 +Järgmise arve aeg uueneb lepingul kuupäevaks 10.08 ehk viimati tehtud arve kuupäev pluss lepingu perioodi samm 3 kuud. 
 + 
 +:!: Alati lisada ridadele sobiv algus kuupäev kui arve ei esitata terve perioodi eest, et arve koostamisel kogus ja summa oleksid korrektsed, vastasel juhul võetakse terve periood (01.05-31.07). Ridadel algus ei saa olla varasem kui M lepingu algus. 
 + 
 +**Näide 2. Perioodi tüüp Kuu lõpus** 
 + 
 +Leping algab kuu keskel, näiteks 20.05. Arveldada soovime igakuiselt perioodi lõpus ehk arve kuupäevaks alati kuu viimane päev (periood 1, Kuu lõpus). MÜÜK ALGUS väljale märgime samuti kuu viimase päeva ehk 31.05, mil soovime koostada esimest arvet.  {{:et:lauratam20250513-092328.png}}
  
-Aruandel **Lepingute nimekiri** on kaks peamist funktsiooni lepingute portfelli analüüs erinevate filtrite rakendamise teel ja müügidokumentide koostamise funktsiooni käivitamine.+Lepingute nimekirjas saab lepingule teha arvet, kui Aeg väljal valitud perioodi sisse jääb järgmise arve aeg 31.05. {{:et:lauratam20250513-093959.png}}
  
-{{:et:mrtn20190315-123449.png}}+Arvele leitakse perioodile vastav kogus ja arve ridadel on viide algus ja lõpu kuupäevadele, mille kohta arvet esitatakse. {{:et:lauratam20250513-093748.png}}
  
-Lisaks tavapärastele aruande filtritele nagu projekt, objekt, müüja jne on aruandes väga olulise tähtsusega perioodi filter, mida saab muuhulgas kasutada uute ja lõppevate lepingute leidmiseksVõimalikud valikud on:+Lepingul uueneb järgmise arve aeg 30.06 kuupäevaks.
  
-  * **Periood** - näitab lepinguidmis on valitud perioodis arveldatavad, st lepingu müügi algus on varasem kui perioodi lõpp ja lepingu müügi lõpp on hilisem kui perioodi algus +:?: Valiku Kuu lõpus puhulpakutakse peale esimese arve koostamist järgmise arve ajaks alati vastava **kuu viimast päeva**. Selle tüübi valikuga MÜÜK ALGUS väljal kalendripäev mõjutab ainult esimese arve kuupäeva.
-  * **Leping** - näitab lepinguid, mis on valitud perioodis kehtivad ehk **M lepingu algus** on varasem kui perioodi lõpp ja **Lepingu lõpu kuupäev** on hilisem kui perioodi algus +
-  * **Müügi algus** - näitab lepinguid, mille arveldus algab antud perioodis +
-  * **Müügi lõpp** - näitab lepinguid, mille arveldus lõpeb antud perioodis +
-  * **Lepingu algus** - näitab lepinguid, mille kehtivus algab antud perioodis +
-  * **Lepingu lõpp** - näitab lepinguid, mille kehtivus lõpeb antud perioodis+
  
-Sellekset aktiveerida lepingutest müügidokumentide koostamise võimalustuleb aruandes täita filter **Aeg**Selle filtri rakendamisel näidatakse lepinguidmillest peaks just sellel kuupäeval arve või tellimuse moodustama, aga seda pole veel tehtud. Lisaks ilmub aruandesse kaks uut nuppu:+:?: Näitekskui soovime esimese arve teha etteteenuse algamise ajal ehk 20.05märgime MÜÜK algus 20.05 ning koostame esimese arve lepingute nimekirja aruandest või lepingult käsitsi. Peale esimese arve väljastamist muutub järgmise arve aeg 30.06-ks ehk viimati tehtud arve kuu pluss samm 1 ja kalendripäevaks kuu viimane päev
  
-{{:et:mrtn20190315-125404.png}}+**Näide 3Perioodi tüüp Täpne ette**
  
-:!: Selleks, et müügidokumentide nupud nähtavale ilmukspeab perioodi filtri valik olema **Periood**+Valikut täpne ette kasutatakse praktikas, kui arveldamine toimub ettemaksuna ja müügitulu periood on täpselt määratud. Perioodi määrab MÜÜK ALGUS olev kuupäev. Näiteks, kui MÜÜK ALGUS on 15.05 ning lepitakse kokku, et arveldamine on igakuiseltsiis Täpne ette valikuga on müügitulu periood käesoleva kuu 15.nda kuni järgmise kuu 14.nda eest.
  
 +Sellise näite puhul, kus leping algab kuu keskelt 15.05 ja sama kuupäev on märgitud MÜÜK ALGUS väljal, ei pea Täpne ette valikuga lepingu ridadel algus kuupäeva täitma.  {{:et:lauratam20250513-131934.png}}
  
-==== Arvete koostamine ====+Arvel märgitud perioodiks on 15.05 kuni 14.06.  {{:et:lauratam20250513-133041.png}}
  
-Arvete koostamise funktsiooni kasutatakse eelkõige siis, kui müüakse teenuseid (üür, litsentsitasud, õppemaksud jms).+Lepingul uueneb järgmise arve aeg 15.06 kuupäevaks.
  
-Vajutades nuppu **Tee arved** avaneb uus aken, kus määratakse täpsemad arvete koostamise parameetrid.+**Näide 4. Perioodi tüüp Täpne lõpus**
  
-{{:et:mrtn20190315-125638.png}}+Valikut Täpne lõpus kasutatakse praktikas, kui arveldamine toimub peale müüki/teenuse osutamist ja müügitulu periood on täpselt määratud. Perioodi määrab MÜÜK ALGUS olev kuupäev. Näiteks, kui teenuse osutamine algab kuu keskelt 15.05 kuupäevast, arveldamine on kuu lõpus täpse perioodi eest (15.05 - 14.06). MÜÜK ALGUS väljale tuleb sisestada esimese arve kuupäev, mis vastab teenuse osutamise algus ajale pluss lepingu samm (1 kuu) miinus üks kalendripäev ehk 14.06. {{:et:lauratam20250515-101242.png}}
  
-Tähelepanu tasub pöörata nendele parameetritele:+Arvel märgitud perioodiks on 15.05 kuni 14.06. {{:et:lauratam20250513-141005.png}}
  
-  * **Kande kp** - täidetakse ainult juhul, kui soovitakse, et tekkiva arve kande aeg oleks erinev arve enda ajast +Lepingul uueneb järgmise arve aeg 14.07 kuupäevaks.
-  * **Tasumistingimus** - kui siia sisestada tasumistingimuse kood, siis sõltub tulemus välja kõrval oleva rippmenüü valikust - **kellel puudub** puhul rakendatakse soovitud tasumistingimust ainult nende lepingute puhul, kus tingimust üldse täidetud pole ja **kõigile** korral luuakse arved valitud tasumistingimusega sõltumata sellest, mis on lepingul määratud. +
-  * **Müüja arvel** - võimaldab määrata, kas loodava arve müüja tuleb +
-    * Klientide registrist lepingul määratud kliendi väljalt **Müüja** +
-    * Klientide registrist lepingul määratud tellija väljalt **Müüja** +
-    * Lepingu dokumendilt +
-    * Hetkel sisse loginud ja arvete loomist alustanud kasutaja kood +
-  * **Lisatakse ka ressursi tooted** - selle linnukese valimisel lisatakse tekkivale arvele lisaks lepingus kirjas olevatele ridadele ka read  [[et/mr_ressurs|ressursidokumentidelt]], mille sisestamisel on määratud vastava lepingu number ja mis on veel arveldamata. Vaikimisi vaadatakse ressursiridu, mille aeg langeb loodava arve perioodi, aga soovi korral saab perioodi ise määrata järgmise filtriga **Ressursside periood**. See on kasulik siis, kui soovitakse näiteks korraga arveldada käesoleva kuu püsiteenuseid ja lisada arvele eelmise kuu jooksul tarbitud lisateenused +
-  * **null kogusega read tulevad arvele** - kui see linnuke märkida, kaasatakse loodavale arvele ka need lepingu read, mis pole arveldusperioodis veel kehtivad või mille kehtivus on juba lõppenud. See võib osutada kasulikuks juhul, kui on soov arve [[et/yld_print_form|väljatrükk]] kujundada nii, et see informeerib klienti lepinguliste hindade muutumisest.+
  
-Arvete koostamiseks tuleb vajutada nuppu **KOOSTA**, mille järel hakkab Directo näitama arvete loomise progressi.  
  
-:!: Arvete loomist ei tohi katkestada akna sulgemise teel, akna sulgemine on ohutu alles siis, kui ilmub teade **VALMIS!**+===Lõppeb===
  
 +Kui leping või lepingu mõni rida lõppeb kuu keskel tuleb lepingu ridadele märkida müügi/teenuse osutamise lõpu kuupäeva. Järgmise arve aeg sellest ei muutu ning lepingute nimekirja aruandest on leping nähtav ning võimalik arvet koostada samal viisil, mis varasemalt. Arve ridadel näidatakse sobiv kogus ja periood. Antud loogika toimib iga lepingu tüübiga ja arvete tegemise sagedusega ehk perioodi sammuga. 
  
-==== Tellimuste koostamine ==== 
  
-Tellimuste koostamise funktsiooni kasutatakse eelkõige siis, kui müüakse regulaarselt kaupa, mille reaalse tarnimise graafik pole ette teadaNäiteks võib olla kliendiga sõlmitud leping, et tal on õigus igakuiselt osta+**NäideLeping lõppeb kuu keskel**
  
-  * 8 pakki paberkäterätikuid +Leping lõppeb 15.05, arveldamine on igakuiselt kuu ette ja järgmise arve aeg on 10.05. Ridadele märgime lepingu lõpu kuupäeva 15.05, millest järgmise arve aeg ei muutu. 
-  * 4 pudelit vedelseepi +{{:et:lauratam20250513-150416.png}}
-  * 32 rulli WC paberit +
-  * 200 ühekordset kohvitopsi+
  
-Lepingumoodul võimaldab selliste igakuiste tellimuste loomist automatiseerida. Loodud tellimused annavad realistliku ülevaate laovarude piisavusest ja võimaldavad vajadusel [[et/otell_aru_soovitus|ostusoovituse]] aruande abil neid täiendadaReaalne kaupade tarnimine kliendile toimub aga kuu jooksul osade kaupa ehk et lepingust loodud tellimusest tehakse erinevate kuupäevadega mitu erinevat lähetust.+Lepingute nimekirjas on leping nähtav filreerides tavapäraselt ja on võimalik teha arvet. 
 +{{:et:lauratam20250515-093230.png}}
  
-Tellimuste koostamise vaheaknas määratavad lisaparameetrid on samad, kui eelpool on kirjeldatud arvete koostamise kohta.+Arvel on vastav kogus ja viide perioodile. 
 +{{:et:lauratam20250513-151306.png}}
  
 +Peale viimase arve koostamist lepingul enam uut järgmise arve aega ei teki, kuna lepingul olevad read ei kehti ning rea lõpu kuupäevani on arve koostatud.
  
et/leping.1553068242.txt.gz · Viimati muutnud: 2019/03/20 09:50 persoon mrtn

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki